Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-5746

دیده بان حقوق حیوانات: مؤید حسینی صدر در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره تبادل دو  پلنگ ایرانی با ببرهای سیبری، اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه در تبادل گونه‌های نادر جانوری و واردات ببر سیبری پیش از این تجربه موفقی نداشته‌ایم به طوریکه در نهایت منجر به تلف شدن پلنگ‌های وارداتی شده‌ است، بنابراین احتمال اینکه پروژه جدید نیز بی‌نتیجه باقی بماند، وجود دارد.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه افزود: لازم است مسئولان مربوطه پیش از اتخاذ هرگونه تصمیمی در خصوص تبادل گونه‌های نادر جانوری، مطالعات و تحقیقات لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه خروج گونه‌های نادر جانوری از کشور و تبادل آنها، با مغایرت قانونی نیز همراه است، افزود: سازمان محیط زیست باید پیش از هرگونه اقدامی مجوز لازم را دراین باره از مجلس شورای اسلامی اخذ کند این در حالیست که تاکنون درخواستی مبنی بر اخذ مجوز از خانه ملت درباره تبادل پلنگ و ببر ارائه نشده است.

این نماینده منتخب مردم در دور نهم مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:‌ لازم است که سازمان محیط زیست برای تبادل گونه‌های نادر جانوری به عنوان اموال و دارایی‌هایی کشور مجوز لازم را از مجلس شورای اسلامی اخذ کند ضمن آنکه بررسی‌ها و مطالعات لازم را در این باره به خوبی صورت دهد.

حسینی صدر همچنین متذکر شد: ببرهای سیبری دست‌آموز در باغ‌وحش‌های سراسر دنیا وجود دارد و نیازی نیست که در قبال آنها دو گونه‌ با ارزش(پلنگ ایرانی) تبادل شود.

وی درباره جلوگیری از ادامه دار بودن روند صید و شکار گونه‌های نادر جانوری در کشور  گفت: افزایش جرائم صید و شکار و سختگیرانه شدن قوانین مربوط به آن در کنار فرهنگ‌سازی مناسب لازمه تحقق این مهم است.

نائب رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: افزایش جرائم صید و شکار غیرمجاز می‌تواند تاثیر قابل توجهی را در کاهش صید و شکار گونه‌های نادر جانوری داشته باشد.

به گزارش فارس، بر اساس توافقنامه‌‌ای که اول اسفند سال ۸۸ بین رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزیر محیط زیست روسیه امضا شد ، مقرر شد در قبال تحویل دوپلنگ ایرانی به روسیه دو قلاده ببر به کشور ما منتقل شود و در زیستگاه میانکاله مازندران اسکان داده شوند.

بر همین اساس محمدجواد محمدی زاده اواخر سال گذشته از ورود ببرهای سیبری تا قبل از تابستان امسال به کشور خبر داده بود.

برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN