Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6070

دیده بان حقوق حیوانات: چند سالیست است که با آغاز فصل تابستان طرح جمع آوری سگ ها اجراء می شود. در این طرح سگهای خانگی شهروندان ضبط و بازداشت می شوند. گاه این سگ ها در مکانهای خلوت، داخل وسیله نقلیه و یا حتی درب کلینیک های دامپزشکی توسط نیروی انتظامی بازداشت می شوند. این در حالیست که طی همین سالها مراکز پرورش و نگهداری حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه افزایش داشته است و حتی شاهد روند صعودی واردات این حیوانات از خارج از کشور هستیم.
در همین سال ها نمایش سگ ها
(Dog Show)  نیز افزایش یافته است. نمایش سگ ها در همه جای دنیا توسط تولیدکنندگان و وارد کنندگان سگ ها و برای بازاریابی و با اهداف و نگاه تجاری به حیوانات برگزار می شود. در این نمایش ها سگ هایی به چشم میخورند که برای زیبایی بیشتر دم و گوش هایشان جراحی شده است و حتی در میان آنها سگ هایی وجود دارد که برای صامت ماندن در آپارتمان ها، تارهای صوتی حجره هایشان جراحی و دستخوش تغییر شده و امکان تولید صدا از آنها گرفته شده است. ضمن اینکه به دلایل تجاری و با هدف حفظ انحصار در تولید و پرورش نژاد های دچار تخریب ژنتیکی، پرورش دهندگان اقدام به عقیم سازی و یا اخته کردن این حیوانات می کنند. در این میان ماده هایی که به مولد معروفند، وادار به زایش های بیش از حد در بازه های زمانی کوتاه شده و قربانی پولی می شوند که در قبال خرید حیوانات تزیینی پرداخت می شود.

در روزهای گذشته عکس هایی منتشر شده است که نشان می دهد یکی از همین نمایش های سگ با عنوان «همایش حیوانات خانگی غرب کشور» در باغ پرندگان شهر کرمانشاه برگزار شده است. در این نمایش سگ، علاوه بر حضور سگ هایی که اعمال جراحی زیبایی روی آنها انجام شده است شاهد حضور برخی نژادهای وارداتی بوده ایم. سگ هایی نظیر نژاد هاسکی که با اقلیم ایران به هیچ وجه سازگاری ندارند و خاص مناطق بسیار سرد آمریکای شمالی هستند.

حال این سوال پیش می آید که در روزهایی که سگ ها در خیابان ها بازداشت می شوند چگونه امکان برگزاری نمایش سگ ها در مکانی عمومی وجود دارد و علت برخوردهای دوگانه در این خصوص چیست و آیا دستورات پرسنل ناجا در تهران با شهرستان ها متفاوت است؟!
لازم به ذکر است که اینگونه همایش ها به سبب دید تجاری و نگاه کالاگونه به حیوانات مورد مخالفت فعالین حقوق حیوانات در سراسر دنیا است و آنرا عاملی در جهت گسترش هر چه بیشتر صنعت پرورش حیوانات خانگی می دانند. به عنوان مثال تکثیر و اشاعه نژادهایی چون پیت بول که صرفا برای جنگ سگ ها انجام می شود، با تلاش حامیان حقوق حیوانات ممنوع شده است.

متاسفانه گویا در پوشش این همایش خرید و فروش طاووس و میمون نیز انجام شده است.

Animal-Rights-Watch-ARW-6068

 Animal-Rights-Watch-ARW-6059

Animal-Rights-Watch-ARW-6060

Animal-Rights-Watch-ARW-6061

Animal-Rights-Watch-ARW-6062

Animal-Rights-Watch-ARW-6063

Animal-Rights-Watch-ARW-6064

Animal-Rights-Watch-ARW-6065

Animal-Rights-Watch-ARW-6066

Animal-Rights-Watch-ARW-6067  Animal-Rights-Watch-ARW-6069  Animal-Rights-Watch-ARW-6071

Animal-Rights-Watch-ARW-6072

Animal-Rights-Watch-ARW-6073

Animal-Rights-Watch-ARW-6074

Animal-Rights-Watch-ARW-6075

Animal-Rights-Watch-ARW-6077

Animal-Rights-Watch-ARW-6078

Animal-Rights-Watch-ARW-6076

Animal-Rights-Watch-ARW-6079

Animal-Rights-Watch-ARW-6080

Animal-Rights-Watch-ARW-6081

۱۴ Comments

 1. ramak می‌گه:

  hardam azin bagh bary miresad ,,,,
  goosh o dome dobberman hara ham boridan
  hatman jayeze ham behehsoon midan

 2. nima می‌گه:

  با سلام

  یه سوال دارم لطفا جواب بدین اگه پرورش دهنده های سگ و وارد کننده ها نباشند
  چه جوری منو شما می تونیم انواع نژاد های مختلف و داشته باشیم؟
  چه اشکالی داره پرورش و احیای این حیوانات زیبا ؟
  اگر از بحث تجاری مشکل هست شما هم با این سایتت و اون دسبند پلاستیکی به اسم( حمایت از حیوانات ) داری تجارت می کنی

  • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

   درود بر شما،
   دوست عزیز،
   همانطور که در متن فوق اشاره شده است، وجود برخی نژادهای معروف سگ، مورد تایید هیچ مرجع حامی حقوق حیوانات نیست. بسیاری از گونه های تزیینی سگ ها (و اصولا حیوانات تزیینی شده) فارغ از وابستگی به بشر برا تامین نیازهای اولیه، به دلیل تغییرات جسمی و ظاهری حاد در تمام طول عمر با مشکلات جسمی و زندگی سخت درگیرند. برخی نیز در نیمه دوم عمر با مشکلات جسمی ماجه می شوند. پیت بول، بول داگ، بول ماستیف، پاگ و داکال از این دسته هستند. در برخی نژاد ها خودخواهی بشر تا قطع عضو نیز پیش می رود. زیبا (؟!) کردن تریر با قطع دم و جراحی گوش و تغییر فرم گوش در گرین دین ها از این دسته است. با این اوصاف حکمی وجود ندارد که بشر موظف است خطایی که در تکثیر حیوانات تزیینی مرتکب شده را ادامه دهد و از آن با عنوان حفظ نژاد نام ببرد.
   از طرفی واژه احیا به کل در این زمینه محلی از اعراب ندارد و اصولا به حیطه دیگری مربوط است.
   در رابطه با بحث تجاری نیز، دید کالاگونه به حیوانات منجر به آزار گروهی حیوانات می شود که جستجوی تصاویر و حقایق پنهان مربوط به این تجارت به اطلاعات شما خواهد افزود.
   جنس دستبندهای نارنجی دیده بان لاتکس است و با پلاستیک تفاوت ماهوی دارد. در رابطه با تعریف تجارت نیز می توانید فرهنگ معین و دهخدا را ببینید.

  • با اجازه دیده بان عزیز
   پرورش حیوانات تجارت کثیفیه
   بهره کشی جنسی از حیوانات فقط به علت فروش بالا
   سایت دیده بان بارها اعلام کرده که با اسارت حیوانات مخالفه
   و اگر در این سایت واگذاری میبینید به علت شرایط خاصی هست که اون حیوان قادر به زندگی در طبیعت نیست و به خاطر شرایطش مجبور به زندگی در اسارت است…
   دوم اینکه ما مجبور نیستیم حتماً تو خونه از حیوانات نگهداری کنیم.و اگر این قصد رو داریم بهتره از حیوانات واگذاری سرپرستی کنیم و یا کسانی که حیوانات شون تو خونه بچه دار شدن…
   در مورد دستبندها هم دیدگاهتون بینهایت توهین آمیز بود…شما از هزینه های یه سایت خبر دارید؟از وقتی که برای این سایت میذارن چی؟شما میدونید هزینه آزاد سازی و درمان حیوانات چقدره؟
   متاسفم واقعاً

 3. nima می‌گه:

  با سلام و احترام

  دوست عزیز کسی با بریدن دم،عمل زیبایی گوش،آزمایشات روی حیوانات و… موافق نیست .شما منظورتون را واضح بیان کنید! شما با پرورش کلا مخالفید یا با پرورش برخی نژاد ها ؟!! به وجود آمدن گونه ها و نژاد های مختلف حیوانات در در طبیعت هم هست ، در رابطه با تجارت هم اگر کسی از کاری که انجام میده پول به دست بیاوره تجارت محسوب میشه ،حالا چه از طریق حیوانات باشه چه به اسم حیوانات ، حتی دامپزشک ها هم به یه شکل دیگه دارن تجارت می کنند ، اگر افرادی مثل شما ( به اسم حمایت از حیوانات) و دامپزشکان عزیز بدون دریافت پول برای حیوانات کار انجام دادن میشه >> حمایت از حیوانات<<

  • دوست عزیز
   دیده بان یه موجود بی جان مثل دستبند رو میفروشه و برای یه موجود جوندار مثل حیوانات هزینه میکنه…
   من خودم کار حقوقی میکنم…وقتم رو میفروشم و یه قسمتی رو خرج حیوانات میکنم.شاید دوستی دارم که کار نقاشی رو لباس انجام میده و برای حیوانات هزینه میکنه…دوست دیگه ای از ترجمه مقالات و کتاب به حیوانات کمک میکنه
   یکی دیگه لباس میفروشه…یکی دیگه کتاب میفروشه…
   قیاس تون غلطه….
   شما از هزینه هایی که گروه واسه امداد در زلزله کرد باخبرید؟از رها سازی ها چطور؟
   دیده بان هزینه های فروش دستبند رو شفاف سازی میکنه و میگه تو کجا خرج میکنن

 4. nima می‌گه:

  سلام مجدد
  خانم سپیده فکر کنم تجــارت به اسم حمـــایت خیلی کثیف تر باشه!!
  بهره گیری از نام حمایت برای فروش !!
  گربه ی خیابانی تصادف کرده تا آقایون حمایت از حیوانات جلسه تشکیل بدن برای مخارجش مرد
  من خوب می دونم مخارج یه سایت چقدره ۴۰۰۰۰ تومان دامین نهایت ۲۰۰۰۰۰ تومان هاست برای یک سال پولی که از فروش در میاد چقدره ؟ این پول کجا خرج میشه؟ لطفا شفاف سازی کنید من خودم از همه بیشتر کمک می کنم

  • نیمای عزیز
   واقعاً متاسفم دوست عزیزم
   در این زمینه به شما کاملاً حق میدم که در این مواقع تلف کردن وقت چه کار ظالمانه ایه
   ولی مسئله فقط هزینه های سایت نیست
   خود من فقط روزی ده مورد گزارش حیوان آزاری به دیده بان میدم.
   رها سازی حیوانات وحشی
   تجهییزات
   من چون مسائل تیم امداد در زلزله رو دیدم دارم از دیده بان حمایت میکنم.در هر صورت این حق شماست که شفاف سازی مسائل مالی رو بخواهید.ولی مطمئن باشید دیده بان به اسم حیوانات تجارت نمیکنه.اینو مطمئن باشید

 5. آیدا می‌گه:

  ولی از نظر من نگه داری حیوانات خونگی یه کار سرگرم کننده است من توی کرمونشاه زندگی میکنم و توی این شو حیوانات بودم وباعث شد که نه تنها از وقتمون روز جمعه ای خوب استفاده کنیم حتی خیلی باعث شد یکم روحیمون عوض بشه باید قبول کنیم همین نگه داری از حیوونات واسه خیلی ها شغله

 6. vida می‌گه:

  سلام به تمامی فعالان حقوق حیوانات
  بنده قصد توهین به هیچ یک از دوستان را ندارم ،چون به آزادی عقاید اعتقاد دارم و پایبند این قضیه هستم.
  بعد از خوندن نظرات دوستان عزیز می خواستم به چند نکته اشاره کنم.

  متاسفانه امروزه هرکسی به هر عنوانی به کارهای زشت خود عنوان و برچسبی می زند که کارش را موجه جلوه کنه.(حداقل از نظر خودش).من در جریان مرگ سگ ۵ساله گریت دینی بودم که به علت بهره کشی زیاد جنسی متاسفانه از بین رفت.علت مرگ هم بسیار واضح بود.به علت پارگی رحم در طی آبستنی های مداوم و بی وقفه،توله ها در شکم مادر افتاده و باعث بروز سپتی سمی(عفونت منتشر) در این حیوان بی نوا شدند.نه تنها ۵ توله از بین رفت،که مادر آنها هم از این دنیا چشم فرو بست.تولید کننده آن حتی زحمت آوردن دکتر دامپزشک را نداده بود.خودتون قضاوت کنید.

  نکته دیگر اینکه اگر از هر جراح متخصص دامپزشکی بپرسید به شما خواهد گفت که عمل جراحی زیبایی گوش یکی از دردناک ترین اعمال جراحی در حیوانات معرفی شده است.این عمل جراحی به زودی از کتب مرجع دامپزشکی حذف می شود.اعمال دیگر جراحی هم مورد تائید من نیست..بر کسی پوشیده نیست که حضور این دوستان کوچک باعث تخفیف آلام بسیاری از صاحبین انها شده است.اما نگهداری آنها در نزد بشر این الزام را ایجاد کرده که یکسری از اعمال جراحی انجام شود(نظیر عقیم کردن)

  در رابطه با تجارت دامپزشکی هم باید بگم همه مشکلات از دکتر دامپزشک نیست.کشور ما بر خلاف بقیه کشورها تا توانسته ارزش دکتر دامپزشک را پائین آوره و بستر سازی نامناسب باعث بدبینی مردم شده است.البته اینم قبول دارم که در هر قشری افرادی سود جوی و بدون تعهد کاری وجود دارند.اما وقتی یک تجارت غذای سگ را تحریم می کنند آیا انتظاری بیشتر از این می توان داشت؟هنوز افرادی هستند که به حیوانات به عنوان کالا نگاه نمی کنند.

  دوست داشتم منم در این بحث داغ شریک می بودم.چون حرف های داغی برای گفتن داشتم که در مباحثه بهتر می شد آنها را بیان کرد.

  ممنون
  درود بر همه دوستداران حیوانات

 7. […] برخورد دوگانه: بازداشت سگ ها در تهران، شو سگ ها در کرمان… […]

 8. […] برخورد دوگانه: بازداشت سگ ها در تهران، شو سگ ها در کرمان… […]

 9. […] برخورد دوگانه: بازداشت سگ ها در تهران، شو سگ ها در کرمان… […]

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN