Subscribe: RSS Twitter

0603-1

دیده بان حقوق حیوانات: در شرایطی که هیچ یک از باغ وحش های کشور استاندارد نیستند، مسوولان از اجباری شدن مجوز برای احداث پناهگاه حیوانات خبر می دهند.

رئیس اداره ساماندهی و هماهنگی اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست از تسهیل روند ایجاد باغ وحش‌ها در کشور خبر داد.

سید مسعود حسینی در گفت و گو با ایسنا  افزود: از این پس کسانی که متقاضی ایجاد باغ وحش هستند می‌توانند با مراجعه به پورتال سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات لازم را انجام دهند.

به گفته وی تا پیش از این برای ایجاد یک باغ وحش، ابتدا باید به ادارات کل درخواست داده می‌شود و پس از نامه‌نگاری‌های فراوان و انجام کارهای کارشناسی که زمان بسیاری لازم داشت مجوزهای لازم را کسب می‌کرد.

رییس اداره ساماندهی و هماهنگی اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست در خصوص فعالیت‌ پناهگاه‌های حیوانات در مراکز نگهداری در شهرها نیز اظهار کرد: احداث هرگونه پناهگاه یا مرکز نگهداری باید با کسب مجوزهای لازم صورت بگیرد اگرچه در برخی مواقع مشاهده کردیم افرادی بدون دریافت مجوز اقدام به تاسیس این مراکز کرده بودند.

وی درباره برخورد نامناسب با حیوانات در برخی باغ وحش‌ها اظهار کرد: شاید در برخی باغ وحش‌ها حیوانات آزار هم دیده باشند اما این مساله اصل وجود باغ وحش‌ها را نفی نمی‌کند زیرا عموم مردم به ویژه کودکان باید برای آشنایی با زیست، تغذیه و … حیوانات آنها را از نزدیک ببینند و به همین دلیل است که نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا فرد برای رفتن به باغ وحش هزینه کرده و بلیط می‌خرد.

حسینی در خصوص جمع‌آوری حیوانات در باغ وحش‌ها اظهار کرد: تعدادی از این حیوانات بومی و تعدادی از آنها مانند خزندگان، فیل و گوزن زرد اروپایی از خارج خریداری می‌شوند.

وی ادامه داد: زمانی که یک حیوان از طبیعت خارج شده و نتوانیم به هر دلیلی آن را به طبیعت بازگشت دهیم به باغ وحش‌ها واگذار می‌شوند.

وی در پایان استقبال مردم از باغ وحش‌های کشور را بسیار گسترده اعلام کرد و گفت:‌ میزان فروش بلیط‌ها و حضور مردم به ویژه دانش آموزان و دانشجویان در باغ وحش‌های شهرهای مختلف مانند مشهد، ساری و تهران نشان می‌دهد که استقبال مردم از فعالیت این مراکز بسیار مناسب و گسترده است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN