Subscribe: RSS Twitter

2003-4

دیده بان حقوق حیوانات: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: اکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار قبضه سلاح شکاری در دست مردم است که ۷۰ هزار قبضه سلاح دارای مجوز است.

به گزارش ایسنا سرهنگ حمیدرضا خیلدار در نشست معاونان سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اکثر سلاح‌های در دست مردم قدیمی و مجوز آنها باطل شده است، افزود: بسیاری افراد به استناد اینکه این سلاح‌ها مجوز دارند وارد مناطق شده و یا کسانی که در گذشته سلاح داشته‌اند آنرا به دیگران می دهند تا وارد مناطق تحت حفاظت، شوند.

وی افزود: اگر کسی بدون مجوز استفاده از سلاح و شکار وارد منطقه تحت حفاظت شود، سلاح او توقیف شده و هیچگاه بازگردانده نخواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در خصوص افزایش جریمه‌ها نیز اظهار کرد: افزایش ۱۰ برابری جریمه‌ها را خواستار شده‌ایم نه ۱۰۰ برابری را چرا که افزایش غیرمعقول جریمه‌ها بازدارنده نیست، علاوه بر آن باید بیش از هرچیز در این زمینه فرهنگسازی کنیم.

به گفته وی خروجی افزایش جریمه‌ها به ۲۰ سال آینده باز می‌گردد، چرا که اکثر متخلفین کسانی هستند که از قدیم سابقه داشته و اطلاعات آنها در بانک اطلاعاتی سازمان محیط زیست موجود است که به محض ورود به منطقه با آنها برخورد خواهد شد.

خیلدار با بیان اینکه به هیچ عنوان نمی‌توان افزایش جریمه‌های رانندگی را با افزایش جریمه‌های شکار مقایسه کرد، اظهار کرد: به طور کلی عموم مردم منضبط بوده و به رعایت قانون خود را ملزم می‌کنند، اما شاخصه شکارچیان و کسانی که به صورت غیر قانونی وارد مناطق حفاظت شده می‌شوند، تخلف است و از آنجا که این افراد به مناطقی می‌روند که ممکن است دو روز از منازل مسکونی فاصله داشته و حتی اگر ۱۰ ۲۰ تیر هم شلیک کنند هیچ ماموری متوجه آنها نشود، افزایش غیر معقول جریمه‌ها نمی‌تواند برایشان بازدارنده باشد.

خیلدار در خصوص محیط بانانی که حکم قصاص گرفته‌اند، افزود: حتی محیط بانی که از قانون تخطی کند باید مجازات شود و قانون بکارگیری سلاح مشخص است.

وی با بیان اینکه یگان حفاظت محیط زیست دومین یگان در کشور است که توانسته ساختار تشکیلاتی‌اش را تصویب کند، گفت: در ابتدای فعالیت این یگان ۲۶۱۷ نیرو داشتیم که با پیگیری‌های رییس سازمان و تصویب ساختار یگان توانستیم نیروها را به ۷۳۴۴ نفر برسانیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یگان حفاظت محیط زیست جزوی از نیروی انتظامی کشور است، اظهار امیدواری کرد با برنامه‌هایی که در دست است بتوان باقی نیروهای مورد نیاز یگان را نیز تامین کرد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN