Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6383

دیده بان حقوق حیوانات: سایت جشنواره هفتم روز حفاظت از یوزپلنگ آغاز به کار کرد.

در بیانیه منتشر شده در این سایت آمده است: ۹ شهریور، روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، یادآور سابقه درخشان، همت بلند و مسئولیت سنگین ما ایرانیان است. ۹ شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد. ۹ شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم. ۹ شهریور به ما یادآوری می کند که برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی در قبال خالق هستی و در قبال جهانیان داریم. ۹ شهریور وعده ما برای دست به دست هم دادن، هم قسم شدن و یکی شدن برای حفاظت از نسل یوزپلنگ است. ما معتقدیم که بزرگترین عامل تهدید نسل یوزپلنگ آسیایی (ایرانی) عدم آگاهی کافی در مورد آن است. چرا که اگر آگاهی وجود داشت شاهد کشته شدن یوزپلنگ به دست مردم نبودیم. اگر آگاهی وجود داشت شاهد تجزیه و تخریب زیستگاه یوزپلنگ بوسیله جاده، معدن، چرای بی رویه دام و … نبودیم. پس مهمترین وظیفه ما بعد از حفاظت از زیستگاه های یوزپلنگ، نشر آگاهی در مورد آن است. ما در این روز بار دیگر هم پیمان می شویم تا:

۱-    در زیستگاه یوزپلنگ به هیچ وجه شکار نکنیم.

۲-    در هر شغل و مقامی با تخریب زیستگاه یوزپلنگ مقابله کنیم.

۳-    محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست، که سربازان خط مقدم حفاظت از حیات وحش هستند، را در حفاظت از مناطق یاری کنیم.

۴-    مشاهده یوزپلنگ در هر نقطه از ایران را به اداره حفاظت محیط زیست شهرمان اطلاع دهیم.

۵-  اطلاعات خود در مورد یوزپلنگ را افزایش داده و آنرا به هر شکل – چه از طریق صحبت شفاهی و چه با بکارگیری هر رسانه و امکانی که در اختیار داریم- به دیگران هم منتقل کنیم.

۶-    اخبار مربوط به یوزپلنگ را دنبال کرده و آنها را به اطلاع دیگران برسانیم.

۷-  اهمیت حفاظت از یوزپلنگ و دیگر گنجینه های طبیعی سرزمین مادریمان را به کودکان، که آینده سازان این مرز و بوم هستند، آموزش دهیم.

ما اطمینان داریم اگر همه با هم، اعم از فرد یا گروه، دولتی و غیر دولتی، کوچک و بزرگ، تمام توانمان را برای حفاظت از یوزپلنگ به کار گیریم، مقابل فرزندانمان و جهانیان رو سفید خواهیم بود. به امید روزی که جمعیت یوزپلنگ ایرانی افزایش یافته و از این وضعیت بحرانی خارج شود تا بتوانیم با افتخار از آن به عنوان سرمایه طبیعی گرانبهای ایران زمین یاد کنیم.

دیده بان حقوق حیوانات به رسم سالهای قبل برای پوشش خبری مراسم و ملاقات با مخاطبان در این برنامه شرکت خواهد داشت.

_____________________

آغاز به کار جشنواره یوزپلنگ ایرانی/ کاخ گلستان

حضور دیده بان حقوق حیوانات در جشنواره یوزپلنگ ایرانی، کاخ گلستان

 

۲ Comments

  1. صلاح می‌گه:

    امیدوارم که اهدافی که در باره حفظ این موجود با ارزش در کشور داریم دست پیدا کنیم و این گربه سان با ارزش رو که تنها بازمانده گربه سانان بزرگ جثه ایران است به نحو احسن محافظت کنیم تا غم از دست دادنش را تحمل نکنیم .

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN