Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-6950

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس سازمان محیط زیست از تصویب معافیت محیط زیست از پرداخت هزینه های دادرسی در محاکم قضائی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر معصومه ابتکار در اولین نشست خبری با رسانه ها که پیش از ظهر یکشنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد گفت: در موارد بسیاری محیط زیست ناچار می شود نسبت به تخریب و تصرف مناطق حفاظت شده، قاچاق و شکار حیات وحش، تخریب جنگل ها و بسیاری آسیب های دیگر به محیط زیست طرح دعوی کند که پیش از این با هزینه های سنگینی برای دادرسی این دعاوی مواجه می شد اما هفته گذشته با دفاعیه ای که محیط زیست در کمیسیون لوایح دولت ارایه داد تصویب شد که محیط زیست از ارایه هزینه دادرسی معاف شود.

به گفته وی معاف شدن از هزینه دادرسی رویکرد بسیار مهمی است که در ارتقای وضعیت محیط زیست و تسهیل دعاوی نقش عمده ای خواهد داشت.

ابتکار اظهار داشت: در تفسیر این مصوبه پیگیر هستیم تا چنانچه نهادهای مدنی و اشخاص حقیقی اقدامی صرفاً در جهت حفاظت محیط زیست انجام دادند و نیاز به پیگیری قضائی داشتند این افراد نیز از پرداخت هزینه دادرسی در طرح دعاوی خود معاف شوند.

پروژه مبادله ببر و پلنگ به نفع محیط زیست کشور نبود

کیخا در پاسخ به پرسشی مبنی بر نظر سازمان محیط زیست در مدیریت فعلی در خصوص مبادله ببر و پلنگ میان ایران و روسیه چیست یادآور شد: تبادل ببر و پلنگ در کل به نفع محیط زیست کشور نبود اما سازمان محیط زیست در مقابل یک کار انجام شده قرار گرفته و باید آن را به نحوی هوشمندانه مدیریت کند کما اینکه در بسیاری از کشورها این جابجایی های حیات وحش انجام می شود اما خیلی بر روی آن سرمایه گذاری نمی شود. البته در کشور ما آنقدر گونه های در معرض تهدید و زیستگاه های در حال تخریب وجود دارد که مجالی برای این کارهای تشریفاتی باقی نمی ماند.

کارگروه استانداردسازی دستورالعمل مدیریت باغ وحشها تشکیل می شود

وی در خصوص وضعیت باغ وحش های کشور گفت: دستورالعملی برای استانداردسازی باغ وحشهای کشور تهیه شد که البته به آن همچنان اشکالاتی وارد است لذا کارگروهی برای بازنگری دستورالعمل بر مدیریت باغ وحشها برای رسیدن به وضعیت مطلوب تشکیل می شود.

کیخا در خصوص جرایم اینترنتی در رابطه با قاچاق حیات وحش و سایت های متخلف گفت: با پلیس فناوری اطلاعات مکاتباتی برای پیگیری این جرایم اینترنتی از سوی سازمان محیط زیست انجام شده است.

سازمان محیط زیست با انتقال آب کارون مخالف است

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در خصوص انتقال آب رودخانه کارون به مناطق مرکزی کشور اظهار داشت: از نظر محیط زیست انتقال آب در هیچ جاری کشور مورد تایید نیست چرا که راه های بهتری و با هزینه های کمتر می توان انجام داد و رودخانه کارون چنین ظرفیتی ندارد.

حمایت از استفاده از شکل یوزپلنگ ایرانی در پیراهن فوتبالیست ها

رئیس سازمان محیط زیست همچنین در خصوص استفاده از شکل یوزپلنگ ایرانی در پیراهن فوتبالیست ها یادآور شد: این پیشنهاد در دست بررسی است و امیدواریم که عملی شود چرا که از هر رویکردی به فرهنگسازی در تنوع زیستی کشور، منطقه و حتی تنوع زیستی جهانی کمک کند استقبال می کنیم.

به گفته وی قرار دادن یوزپلنگ ایرانی در پیراهن فوتبالیست ها نمادی از تلاش ایرانیان برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و شکار بی رویه گونه های ارزشمند.

وی همچنین از جوامع محلی و دوستداران شکار و طبیعت در این نشست درخواست کرد که در این شرایط خطیر و آسیب پذیر طبیعت کشور موازین زیست محیطی را در علایق خود مد نظر قرار دهند و مانع تخریب و نابودی محیط زیست کشور شوند چرا که بسیاری از گونه ها و زیستگاه ها دیگر هرگز فرصت بازسازی نخواهند داشت.

آموزش محیط بانان برای مقابله با آتش سوزی

رئیس سازمان محیط زیست در خصوص برنامه های سازمان برای مهار آتش سوزی در جنگل ها گفت: برنامه هایی برای آموزش محیط بانان، مسئولان پارک های ملی و حفاظت شده در مورد آتش سوزی جنگل داریم ما در کنار این برنامه ها رهگذران و گردشگران بیش از هر کسی می توانند ضمن لذت بردن از طبیعت مانع از ایجاد آتش سوزی شوند.

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN