Subscribe: RSS Twitter

http://img7.irna.ir/1392/13921030/81002122/81002122-5434777.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: مسوول کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گوزن زرد ایرانی کشته شده در پارک پردیسان توسط متخلفان، کالبد شکافی می شود.

متخلفان شنبه شب با شلیک ۳ گلوله به گردن یک راس گوزن زرد نر ۶ ساله را در منطقه حفاظت شده پارک طبیعت پردیسان که فنس کشی دارد، کشتند.

علی عمارلویی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهارداشت: تا پیش ازظهر امروز گوزن زرد ایرانی کشته شده توسط متخلفان کالبد شکافی می شود تا نوع گلوله مشخص شود.

وی افزود: بعد از کالبد شکافی اطلاعات کاملی از این رخداد غیرمنتظره منتشر می شود.

عمارلویی گفت: تا پیش از کشته شدن این گوزن، ۶ گوزن در محدوده پارک پردیسان نگهداری می شد که اکنون با این رخداد غیرمنتظره تعداد آنها به ۵ گوزن رسیده است که از این تعداد یک گوزن نر ، دو گوزن ماده و دو بچه گوزن هستند.

احمد علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست نیز ضمن تایید این خبر گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد متخلفان از سمت اتوبان همت به این گوزن شلیک کرده و پس از آن از محل متواری شده اند.

وی اظهارداشت: هنوز عاملان این حمله و انگیزه آنها مشخص نیست.

پارک طبیعت پردیسان منطقه ای طبیعی با ۲۷۵ هکتار در شمال غرب تهران واقع شده است. این منطقه زیست محیطی ازشمال شرقی به بزرگراه های شیخ فضل الله نوری و همت مرتبط است.

دراین پارک حفاظت شده گونه های مختلف حیات وحش نگهداری می شوند. خرس، گوزن زرد ایرانی، آهو، گرگ، انواع پرندگان و خزندگان ازجمله گونه های حیوانی این منطقه زیست محیطی هستند.

تاکنون سابقه نداشته است که حیوانات این پارک حفاظت شده پردیسان مورد حمله قرار گیرند، به گونه ای که یک قلاده خرس موجود دراین پارک سال گذشته صاحب دو توله شد .

تعرض به حیوانات تحت حفاظت، بیانگر این موضوع است که مسوولان به ویژه مسوولان قضایی باید با متخلفان و شکارچیان غیرمجاز این گونه های ارزشمند با جدیت بیشتری برخورد کنند.

گوزن زرد ایرانی با نام علمی Dama mesopotamica پستانداری از خانواده گوزن است. گمان می رفت نسل این حیوان منقرض شده باشد تا این که در دهه ۱۹۵۰ گله ای از آن در خوزستان مشاهده شد. اینک گله هایی از گوزن زرد ایرانی در دشت ناز ساری در استان مازندران در محوطه محصوری مراقبت می شوند. در برخی از باغ وحش های جهان نیز نمونه هایی از آن وجود دارد.

این حیوان جثه اش از مرال کوچک تر است. نرها شاخ های بلند و نسبتا پهنی دارند. رشد شاخ ها از یک سالگی به بعد شروع می شود، ولی شاخک ها از دو سالگی ظاهر می شود. در اواخر فصل زمستان شاخ ها می افتند و شاخ های جدید بلافاصله شروع به رشد می کنند و در تابستان تکمیل می شوند.

موها در فصل تابستان کوتاه است. رنگ پشت و پهلوها در این فصل زرد متمایل به قرمز و زیر بدن و کفل ها و دم سفید است. در قسمت پشت و پهلوها خال های سفید مشخصی دارد. در زمستان موها بلندتر و به رنگ خاکستری با خال های نامشخص است.

گوزن زرد ایرانی دارای طول سر و تنه میان ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر، دم ۱۶ تا ۲۰ سانتی متر و ارتفاع ۸۵تا ۱۱۰ سانتی متر است. این پستاندار وزنی برابر با ۵۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم دارد.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت گوزن زرد ایرانی را برای مدت ها در وضعیت ˈ در معرض خطرˈ (۱۹۹۶)، ˈ آسیب پذیرˈ (۲۰۰۶)، و ˈ در معرض خطرˈ (۲۰۱۰) طبقه بندی کرده است. چنین طبقه بندی به دلیل نگرانی از تعداد کم این جانوران و مشخص نبودن اینکه آیا نمونه های معرفی شده در مکان زندگی کنونی شان ˈ وحشیˈ به شمار می روند یا نه بوده است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی / ۱۳۹۲ شمسی، شیوع نوعی مگس به نام «میاز» در نواحی رود کرخه باعث مرگ تعداد زیادی از این گوزن ها شد، به گونه ای که بعضی کارشناسان خبر از احتمال انقراض نسل آن دادند.

بر پایه بررسی ها تا تیر ۱۳۹۲ نزدیک به ۴۵ راس گوزن به دلیل تخم گذاری این مگس بر روی بدنشان مرده اند و تنها ۲۵ راس دیگر مشاهده شده اند.

مسوولان محیط زیست استان خوزستان تلاش کردند تا با زنده گیری و مداوای گوزن های بیمار از مرگشان جلوگیری کنند، با این حال بعدها مشخص شد که همه گوزن های این منطقه به دلیل حمله کنه ها و مگس های میاز کشته شده اند.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN