Subscribe: RSS Twitter

http://media.isna.ir/content/polar+bear.jpg/4

دیده بان حقوق حیوانات: مطالعات اخیر کارشناسان حیات وحش نشان می‌دهد که خرس‌های قطبی در واکنش به تغییرات آب و هوایی و ذوب شدن یخ‌های قطب شمال به رژیم غذایی وابسته به خشکی روی آورده‌اند.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که دست‌کم در رابطه با خرس‌های قطبی ساکن غرب «خلیج هودسون»، این پستاندار از آنچه که تا پیش از این تصور می‌شد در مقابل تغییرات جوی انعطاف بیشتری دارد.

«لیندا گورمزانو»، زیست‌شناس مهره‌داران در موزه تاریخ طبیعی نیویورک می‌گوید: در این مطالعات دریافتیم این خرس‌ها از هر آنچه که در خشکی‌ها در دسترس آنها قرار دارد، مانند غازها، تخم پرندگان و گوزن‌های کانادایی تغذیه می‌کنند. با این حال هنوز به روشنی مشخص نیست که این شیوه تغذیه‌ای بتواند تاثیرات منفی تغییرات جوی بر زندگی خرس‌های قطبی را کاهش دهد چرا که یکی از کارشناسان حیات وحش معتقد است که این مسئله بر جمعیت خرس‌های قطبی تاثیری ندارد.

خرس‌های قطبی برای تامین رژیم غذایی خود به شدت به فوک‌های دریایی و سایر پستانداران دریایی وابسته هستند. سازمان غیرانتفاعی حفاظت از خرس‌های قطبی موسوم به Polar Bear International در‌این‌باره اعلام کرد: خرس‌های قطبی برای شکار طعمه‌هایشان در میان شکاف‌های موجود در یخ‌های قطبی کمین می‌کنند تا طعمه آنها به سطح آب بیاید و سپس آن را شکار کنند اما وقتی یخ‌های قطبی ذوب می‌شوند آنها ناچارند برای تغذیه به خشکی آمده و از غذاهایی نظیر قارچ‌ها و انواع توت، غازهای برفی و سایر حیوانات استفاده کنند.

گرمای جهانی هوا سبب کاهش وسعت یخ‌های دریاهای قطبی به ویژه در بهار سال گذشته شده و این شرایط موجب شده تا خرس‌های قطبی تا پیش از نقل مکان به خشکی با شکار بچه فوک‌های دریایی دلی از عزا درآوردند. این موضوع سبب شد تا مقامات زیست‌محیطی در آمریکا فوک‌ها را در فهرست گونه‌های در معرض تهدید قرار دهند. ضمن اینکه اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیز آنها را در فهرست گونه‌های آسیب‌پذیر قرار داد.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، گورمزانو و همکارانش در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز در مطالعه روی خرس‌های قطبی ویدئویی از لحظه‌ای که یک خرس قطبی در حال شکار و خوردن یک غاز برفی است، ضبط کردند.

از سوی دیگر «استیون آمستراپ» از متخصصان مرکز Polar Bears International می‌گوید: به‌رغم مزایای این مسئله، انعطاف‌پذیری خرس‌های قطبی نمی‌تواند آنها را از پیامدهای تغییرات جوی و کاهش حجم یخ‌های قطبی نجات دهد.

به گفته وی این تغییر در رژیم غذایی تنها می‌تواند اندک زمان بیشتری را برای خرس‌های قطبی بخرد تا در این بحران جوی دوام بیاورند اما حقیقت امر این است که هیچ شواهدی دال بر اینکه غذاهای جایگزین برای حفظ جمعیت خرس‌های قطبی مفید باشند، وجود ندارد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN