Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7185

دیده بان حقوق حیوانات: در مناظره با موضوع شکار وصید و قوانین موجود که روز جمعه در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزار شد، اصغر محمدی فاضل رییس دانشگاه محیط زیست و اسرافیل شفیع زاده مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی یاسمین پارسه به مناظره با یکدیگر پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، در این نشست که محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست آن را مدیریت میکرد، دکتر اصغر محمدی فاضل عضو هیات علمی و رییس دانشگاه محیط زیست و دکتر اسرافیل شفیع زاده مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی یاسمین پارسه با یکدیگر به مناظره پرداختند.

سازمان حفاطت محیط زیست حتی در حفاظت از محیط بان خود هم عاجز است

دکتر شفیع زاده به عنوان مدافع شکار با انتقاد از محدودیت آزادی بیان در دولت گذشته گفت: در فضای دموکراتیک جدید شنیدن آرای مختلف ممکن شده است.

وی مشکل اصلی امروز کشور را اقتصادی برشمرد که عامل مشکلات اجتماعی و فرهنگی در ۸ سال گذشته بوده و افزود: دغدغه اصلی کشور اقتصادی است اما امروز من باید درباره حوزه شکار و شکارگری صحبت کنم.

وی با انتقاد از عدم صدور مجوز شکار در دوره تصدی معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی توسط دکتر فاضل گفت: من موافق شکار مطابق قانون و ضابطه هستم که محدودیت‌های آنرا شورای عالی محیط زیست تعیین میکند نه هوا و هوس سلیقه مدیران سازمان محیط زیست.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که مجوز حمل سلاح دارند باید بر اساس قانون مجوز شکار هم داشته باشند افزود: تروفه به حیوانات پیری گفته می شود که حذف آنها از طبیعت آسیبی به حیات وحش وارد نمی کند.

وی وجود مشکلات معیشتی محیط بانان را با صدور مجوز شکار درکشور قابل رفع دانست و ادامه داد: سازمان محیط زیست برای هر تروفه ۱۲ هزار دلار دریافت می کند و امسال ۴۰۰ پروانه شکار صادر شده که فقط ۵۰ پروانه آن به شکارچیان خارجی فروخته میشود و برای پیشبرد این اهداف باید به بخش خصوصی اجازه فعالیت بیشتری داده شود.

وی با انتقاد از مدیریت ضعیف سازمان محیط زیست بر مناطق افزود: سازمان حفاطت محیط زیست حتی در حفاظت از محیط بان خود هم عاجز است و مدیران سازمان اعتراف میکنند که میزان تخلف روزانه شکار در کشور از آمار سالیانه صدور پروانه بیشتر است.

شفیع زاده همچنین گفت: در کشورهای مانند فنلاند و سوئد به تریتب سالانه ۷۴ و ۹۶ هزار پروانه شکار صادر می شود و هیچ گونه مشکلات زیست محیطی به همراه ندارد و بروز این مساله در کشور ما نشان دهنده بی کفایتی مدیران است.

شیر ایرانی و ببر مازندران را شکارچیان منقرض کردند نه توسعه

در ادامه اصغر محمدی فاضل به عنوان مخالف شکار گفت: ما باید بپذیریم که در دنیایی زندگی می کنیم که سرعت انقراض ۱۰۰ تا هزار برابر زمان طبیعی است و بر اساس گزارشهای موثق در شیبی قرار گرفته ایم که نشان می دهد به مرز ۱۰ هزار برابر انقراض طبیعی نزدیک می شویم.

وی افزود: اکنون در کل کشور حدود ۱۱۰ هزار راس علفخوار وجود دارد که از مکان و شرایط زندگی و زاد و ولدشان اطلاع جامعی در دست نیست. حالا چطور یک شکارچی در میان کوه و دشت میخواهد تعیین کند که کدام فرد از این جمعیت اضافی است و باید حذف شود؟

وی همچنین با اشاره به اینکه ۱۰ هزار سال قبل کل وزن انسان و دام یک هزارم وزن حیات وحش جهانی را داشته درحالیکه اکنون وزن ما و دام اهلی ۹۸۰ هزارم شده و تنها ۲ درصد کل بیومس مهره‌داران جهان به حیات وحش اختصاص دارد گفت: دست اندازی به اندک باقیمانده این سرمایه بی نظیر و غیر قابل جایگزین نه توجیه علمی دارد نه اقتصادی و نه عقلی.

فاضل با اشاره به آمارهای غیر رسمی تا ۱ و نیم میلیون قبضه اسلحه در کشور که از فشنگ های جنگی برای شکار استفاده می کنند پرسید: کجای دنیا با چند ده میلیون گلوله وارد جنگ با طبیعت خود میشوند؟ کدام استاندارد حفاظتی ایران مانند فنلاند و سوئد است که شما اصرار دارید شکار ما مثل آنها باشد؟ چرا محیط بانان ما باید طبیعت ایران را با پول بیت المال حفظ کنند و عده‌ای با ویژه خواری از آن بهره ببرند؟

وی افزود: من هم قبول دارم که توسعه راه و صنعت و شهرها عوامل مهم نابودی حیات وحش کشورند ولی مگر ببر مازندران و شیر بیش از ۵۰ سال گذشته در کشور منقرض نشده اند؟ در آن زمان که توسعه ای وجود نداشته. مگر همین آقایان تفنگ به دست نسل این دو گونه را منقرض نکردند؟

فاضل با اشاره به انتقاد دکتر شفیع زاده از نحوه مدیریت خود اظهار داشت: سال قبل از تصدی بنده در سمت معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاطت محیط زیست ۶۷۸ مجوز صادر شده بود و سال قبل از آن ۶۱ پروانه شکار در حالی که در زمان تصدی من این رقم به صفر رسید و اگر شما مدیریت بنده را بدون عقل و خرد و بر اساس هوا و هوس و سلیقه میدانید بفرمایید مدیران قبلی بر اساس کدام عقل و خرد از ۶۱ پروانه شکار ظرف یک سال به ۶۷۸ پروانه رسیدند؟

وی همچنین با اشاره به آمار ارائه شده توسط شفیع زاده مبنی بر اینکه امسال ۴۰۰ پروانه شکار صادر شده و میزان تخلف روزانه شکار در کشور از آمار سالیانه صدور پروانه بیشتر است گفت: به قول شما ما عقل و خرد نداریم ولی شما که متخصص اقتصاد هستید که چهار عمل اصلی را باید بلد باشید! حاصل ضرب عدد ۴۰۰ در ۳۶۵ روز میشود ۱۴۶۰۰۰ راس حیوان. چطور از دارایی ما که حدود ۱۰۰هزار راس است سالی ۱۴۶هزار برداشت میشود؟ برفرض که شما فرمولی داشتید که حاصل ضرب عدد ۴۰۰ در ۳۶۵ کمتر از ۱۴۶۰۰۰ شود پس دیگر در این شرایط شکار عامدانه توجیه عقلی دارد؟

فاضل در پایان با اشاره به اینکه اغلب مراجع تقلید شکار لهوی را حرام دانسته اند گفت: مقایسه رویکرد ما با آمریکا و اروپا غلط است. شاید آنها که ریشه در فرهنگ و سنت کابوی و سرخپوستی و وایکینگی دارند هنوز شکار را بپسندند اما فرهنگ و تاریخ ملی و مذهبی ما هیچ جایگاهی برای شکارگری ندارد.

در بخش پایانی این نشست تعدادی از موافقین و مخالفین شکار به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

__________________

مناظره شکار و صید/ تصویری

Leave a Reply


© ۲۴۰۶ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN