Subscribe: RSS Twitter

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش پایگاه اراده ملی، بیست و هشتمین مناظره هفته با موضوع «بررسی وضعیت محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور» با حضور کارشناسان و مسؤلان مرتبط از شبکه یک سیما برگزار شد.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

سؤال پیامکی این مناظره با عنوان به نظر شما برای حفاظت از حیات وحش ایران کدام راه موثرتر است؟ که بینندگان می‌توانستند در قالب سه گزینه ۱ . تشدید مجازات شکارچیان غیرمجاز، ۲ . تشویق شکارچیان به همکاری با محیط زیست و ۳ ممنوعیت صدور مجوزهای شکار جدید به شماره ۳۰۰۰۰۱ پیامک ارسال کنند.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

۱۱۶ دیده‌بان توسط شکارچی‌ها از بین رفته‌اند

برنامه این هفته مناظره با موضوع حفاظت از حیات‌وحش ایران اینگونه آغاز شد که در ابتدا شهرام امیری‌شریفی، رئیس انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات با بیان اینکه آنچه که در حال حاضر به معنای شکار رواج دارد فقط موضوع شکارچهارپا است، گفت: در عین حال باید در نظر داشت که باید به همه انواع و اشکال شکار از جمله صید و زنده‌گیری نیز پرداخت.

وی با بیان اینکه ما با شکار مخالف نیستیم بلکه موافقیم ادامه داد: البته شرط این موضوع این است که شکار براساس نیاز طبیعی باشد و از ابزار طبیعی برای آن استفاده شود در حالی که بشر امروز برای بقای خود برخلاف گوشتخواران طبیعت به شکار ملزم نیست و برخی با انگیزه تفریح شکار می‌کنند و به تازگی برخی هم برای لجبازی با محیط‌زیست به شکار می‌پردازند. با این شروط شکار فقط برای حیوانات گوشتخوار مجاز خواهد بود.

امیری‌شرفی ادامه داد: دیده می‌شود که واژگان جدیدی در این حوزه اختراع شده است که به عنوان مثال می‌توان به شکارکش و شکارچی اشاره کرد که البته باید محیط‌بان‌کش را نیز به آن اضافه کرد.

وی با بیان اینکه ۱۱۶ دیده‌بان توسط شکارچی‌ها از بین رفته‌اند، یادآور شد: در حال حاضر بشر متمدن نیازی برای زنده ماندن به شکار ندارد.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

در صید حیات وحش، فقدان مدیریت و برنامه ریزی باعث آشفتگی شده است

افشین دانه‌کار مدیرگروه محیط زیست دانشگاه تهران، افزود: صید، زنده‌گیری و شکار برداشت منابع محیط زیست با اسلحه گرم است. باید توجه کرد که حیات وحش بخشی از تولید وحش است. ما در دانشگاه نیز دانشجویان را طوری تربیت می‌کنیم که در منابع طبیعی ایجاد ارزش افزوده کنند.

وی ادامه داد: بخشی از خدمات ما در اکوسیستم‌های آبی به صورت زنده است. حیات وحش بخشی از ارزش افزوده در طبیعت است؛ این امکان وجود دارد که برداشت منابع طبیعی بی‌قاعده صورت بگیرد. در صید حیات وحش، فقدان مدیریت و برنامه ریزی باعث آشفتگی شده است.

مدیرگروه محیط زیست دانشگاه تهران همچنین گفت: در سال ۱۳۳۵ کانون شکار ایران توسط شکارچیان شکل گرفت و آنها ارزش خدمات شکار را لمس کردند؛ توجه کنید که شکارچیان واقعی طبیعت شناس هستند و در کنار اینها شکارچی غیرمجاز داریم که این دانش را ندارد و عرصه برای گروه ناآگاه همچنان باز است.

دانه‌کار افزود: اگر امروز جمعیت‌ها با مشکل مواجه شدند به این دلیل است که ارزش حیات وحش برای همه قابل لمس نیست؛ شکار منبعی برای تولید پول است و شعار برخی از کشورهای اروپایی این است که اگر می‌خواهید گونه‌ای را حفظ کنید برای آن بازار تولید کن.

وی گفت: در این صورت است که ارزشهای پنهان طبیعت به صورت قابل لمس عرضه خواهد شد و مردم نیز می‌توانند طبیعت را حفظ کنند.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

فعالان عرصه گردشگری شکار متهم به مافیای شکار

در ادامه این مناظره اسرافیل شفیع‌زاده فعال توریسم شکار با اشاره به اینکه در دوره قبل مدیریت سازمان محیط‌زیست ما به عنوان فعالان عرصه گردشگری شکار متهم به مافیای شکار بودیم، اظهار داشت: هم‌اکنون پرداختن به مقوله شکار که منجر به درآمد ارزی و مشارکت جوامع محلی می‌شود به عنوان یک سیاست قابل دفاع تلقی می‌شود که در بسیاری از کشورهای جهان در حال اجراست.

وی افزود: ما به هیچ عنوان مخالف جنبش‌هایی که از حیوانات حمایت می‌کنند نیستیم اما خود را هم‌ راستا با آنها می‌دانیم اما باید میان گروهی که به صورت قانون‌مدار و با مجوز سازمان محیط‌زیست اقدام به شکار می‌کنند با افرادی که به صورت غیرمجاز اقدام به شکار می‌کنند تفکیک قائل شویم.

این فعال توریسم شکار ادامه داد: براساس گزارش سازمان محیط‌زیست ۳۵۷ مجوز شکار در سال ۹۲ صادر شده است که این عدد گویای این واقعیت است که عامل نابودی حیات‌وحش در ایران شکار غیرمجاز است.

شفیع‌زاده بیان کرد: شکارچیان متخلف اگر به عنوان عاملی برای تخریب محیط‌زیست شناخته می‌شوند باید بپذیریم که به یک اعمال مدیریت صحیح در این زمینه نیاز داریم تا با آگاه‌سازی و تشویق ساکنان جوامع پیرامونی این آثار زیان‌بار را به حداقل برسانیم، بنابراین به رئیس سازمان محیط‌زیست پیشنهاد می‌کنم که گروهی از مشاوران متشکل از محیط‌بانان را تشکیل دهد تا به وی بگویند عوامل اصلی تخریب محیط‌زیست چیست؟

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

۷۴ مورد از گونه جانوری در خطر انقراض یا مانند ببر مازندران منقرض شدند

در ادامه احمدعلی کیخاه معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ما در حال حاضر ۱۱۰۰ گونه جانوری، ۱۹۷ پستاندار، ۵۹۵ پرنده، ۲۲۷ خزنده، ۲۱ دوزیست و ۱۶۰ گروه ماهی داریم، اظهار داشت: در حال حاضر ۷۴ مورد از این موارد در خطر انقراض یا مانند ببر مازندران منقرض شدند.

وی اضافه کرد: در عین حال ۸ هزار گونه گیاهی هم شناسایی شده و ما برای حفاظت از حیات‌وحش کشور ۱۱۵ شهید و ۱۹۴ جانباز تقدیم کردیم.

معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر تعداد محیط‌بانان کشور ۲ هزار و ۶۸۸ نفر هستند که یک‌سوم نُرم بین‌المللی محسوب می‌شوند، یادآور شد: از سال ۸۷ تا ۹۲ میانگین پروانه‌های صادر شده توسط سازمان محیط‌زیست ۴۰۵ عدد بوده است و امسال نیز ۱۵۷ پروانه به صورت ویژه و ۱۹۳ پروانه به صورت عادی صادر شده است.

کیخاه یادآور شد: در ۹ ماهه اول سال ۹۲، ۱۲۱۵ شکار غیرمجاز پستاندار، ۳۰۰ زنده‌گیری، ۵ هزار و ۱۲۹ شکار غیرمجاز پرندگان مطرح شده است که متخلفان دستگیر شدند و در طی این موارد ۶۰۸ اسلحه غیرمجاز به همراه ۶ سلاح جنگی کشف شده است.

وی با بیان اینکه از جمله چالش‌های ما در این حوزه شکار غیرمجاز و تخریب زیستگاه‌ها است، خاطرنشان کرد: این موارد آمار ثبت شده ما هستند که مطمئناً آمار اصلی از این تعداد بیشتر خواهد بود اما باید در نظر داشت که سیاست‌های نظارتی کشور نتوانسته است برای حفاظت از حیات وحش موفق باشد و نیاز به رویکردهای جدیدی داریم که در ادامه به آن اشاره می‌کنم.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

خفاش هر شب پنج هزار پشه را می‌خورد که ما را نیش نزنند

مجید نواییان، استاد دانشگاه آزاد و فعال محیط زیست اظهار داشت: من یک گله دارم از کسانی که مستند و سریال می‌سازند که در آنها به محیط زیست توجه نمی‌شود مثلاً چند سال گذشته سریالی در ماه رمضان پخش می‌شد که یک فرد چشم برزخی داشت و با نگاه کردن به افراد می‌توانست سیرت آنها را تشخیص دهد و برخی افراد که خوب نبودند به شکل گرگ و خفاش نشان داده ‌می‌شدند. مگر گرگ چه گناهی کرده است، و اینکه خفاش هر شب پنج هزار پشه را می‌خورد که ما را نیش نزند.

وی ادامه داد: دوستان می‌گویند که شکار مربوط به عصر جدید است اما از زمانی که حیات بوده رابطه بین شکار و شکارچی وجود داشته است؛ وجود شکارچی برای بقای شکار شونده مهم است.

این استاد دانشگاه آزاد افزود: انسان از یک و نیم میلیون سال پیش وجود داشته است و ۴ دندان نیش نشان می‌دهد که انسان فقط گیاه خوار نبوده است اما ۲۸ دندان گیاه‌خواری نشان می‌دهد که باید رابطه یک به ۷ در گوشت‌خواری و گیاه خواری رعایت شود چرا که مصرف گوشت زیاد انسان را مریض می‌کند.

احیای شیر ایرانی

این فعال محیط‌زیست گفت: از دیر باز ما در ستون‌های تخت جمشید شیر ایرانی را می‌بینیم که منقرض شده است، من به کمک دوستان محیط زیست می‌توانم شیر ایرانی را در ایران احیا کنم.

نواییان افزود: سازمان شکاربانی را عده‌ای شکارچی تشکیل دادند من به آقای کیخواه می‌گویم که شما قرار بود که برای ما پلیس تخصصی بگیرید؛ روی ما اسلحه نگیرید، ما در تعامل با هم هستیم نه در تقابل، ما هم در طبیعت با کسی که پای اردک را می‌شکند برخورد می‌کنیم.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

شکار یک گونه قوچ کرمانی ۲۲ هزار دلار

در ادامه برنامه مناظره شفیع‌زاده فعال توریسم شکار با اشاره به اینکه ایجاد شرایط مناسب برای توسعه کسب و کار و توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی حائز اهمیت است، گفت: براین اساس ضرورت مشارکت بخش خصوصی و غرق اختصاصی مهم است چرا که می‌تواند شرایط مطلوبی را برای مشارکت جوامع محلی فراهم کرد و فشار بر زیست‌گاه‌ها را کاهش دهد.

وی افزود: محدود کردن شکار به عنوان یک راهکار معقول قابل قبول نیست چرا که با مشارکت دادن مردم می‌توانیم به توصیه‌هایی که اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست مدنظر دارد متمرکز شد و زمینه را برای گسترش آیین شکار فراهم کنیم.

این فعال توریسم شکار ادامه داد: از حدود ۱۸ سال پیش موفق شدیم که گردشگران خارجی را وارد کشور کنیم به گونه‌ای که آنها برای شکار یک گونه قوچ کرمانی ۲۲ هزار دلار به خزانه دولت واریز می‌کنند.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

خرید قوچ لارستان به قیمت ۱۰۰ هزار دلار

در ادامه کیخا معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مطلوب سازمان محیط‌زیست این است که در حفظ حیات وحش بکوشیم، گفت: گذشته نشان می‌دهد در نقاطی که بالاترین درجات حفاظتی را داشته‌ایم باز هم موفق نبوده‌ایم و این درست است که مردم باید امر حفاظت را حق عمومی خود تلقی کنند اما از طرف دیگر هم باید گفت که برخی می‌گویند باید طبیعت مانند درخت که گاهی اوقات هرس می‌شود حیات وحش هم باید هرس شود.

وی اضافه کرد: برخی‌ها معتقدند حیات وحش اقتصادی است به عنوان مثال برای خرید قوچ لارستان حاضر شدند ۱۰۰ هزار دلار بپردازند. ما این نگاه‌ها را جمع کردیم و در کل ۱۵ استان مخالف بودندو ۱۶ استان دیگر به مراقبت از محیط‌زیست رای دادند.

کیخا ادامه داد: مجموعه سیاست‌های ما این است که باید به سمتی برویم که در بلندمدت پروانه ندهیم اما با درک موضوعی که در حال حاضر ۲۰ برابر موارد قانونی، موارد تخلف وجود دارد به این نتیجه می‌رسیم که تقاضا وجود دارد لذا موضوع غرق اختصاصی که قانون هم مجوز آن را داده است پیش از پیش احساس می‌شود اما متاسفانه این قانون معطل مانده است.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

کشتن قوچ ارمنستانی برای ۱۲ هزار دلار سود

در ادامه شهرام امیری اضافه کرد: سمت و سوی این صحبتها منفعت‌طلبانه است. متاسفم که هنوز عدد ۳ هزار میلیارد تومان در ذهن ما وجود دارد و یا موضوع ۹ هزار میلیارد تومان. برای ارز‌آوری و اقتصاد‌آوری راه‌های دیگری هم وجود دارد که ما با توجه به اعتقاداتمان با آنها مخالفین مانند قاچاق اسلحه و موادمخدر که بسیار درآمدزا هستند.

وی با بیان اینکه یوزپلنگ را ناموس طبیعت این مرز و بوم می‌دانیم ادامه داد: در عین حال که آغوش ما برای شکارچیان باز است تاکید می‌کنیم شکل دفاع ما از طبیعت و حیات‌وحش باید علمی باشد. کشور ایران به اندازه کل اروپا پرنده دارد اگر درهای کشور باز شود دیگر نیازی به این حرفها نیست.

امیری گفت:‌ چرا باید با محیط‌بان به صورت بد رفتار کنیم و حقوق آنها را ۴۰۰ هزارتومان در نظر بگیریم که در این حالت ممکن است وی خطا کند و در مواجهه با رقم‌های بزرگ راه شکار یک گونه حیات وحش را به شکارچی نشان دهد.

وی اضافه کرد: بعضی از اعداد و ارقام عجیب است به عنوان مثال محیط‌زیست در مقایسه با رقم ۱۰ هزار دلار اصلا قابل مقایسه نیست. ما جاذبه‌های زیادی داریم به عنوان مثال کشتن قوچ ارمنستانی ۱۲ هزار دلار سود می‌رسانند. این شرایط بسیار انگیزه‌های سوءاستفاده را بیدار می‌کند اما سوال اینجاست که چه کسی به ما مجوز داده است که برای بقای خود توسط کشتن حیوانات پول در بیاوریم.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

نمی‌توانید پشت کامپیوتر بنشینید و برای حیات وحش تصمیم بگیرید

در ادامه برنامه مناظره نواییان افزود: دوست ما خیلی شیک صحبت کردند شکارچی‌ها انسان‌های بسیار شریفی هستند و شکار یعنی چیدن میوه رسیده طبیعت. شما اگر میوه رسیده درخت را نچینید کرم می‌زند اگر «کل پیر» را حذف نکنید تعداد آن در سال آینده بیشتر نمی‌شود. شما نمی‌توانید پشت کامپیوتر بنشینید و برای حیات وحش تصمیم بگیرید. خود موسسه iucm براین باور است که شکار می‌تواند به ادامه محیط زیست کمک کند.

وی ادامه داد: در زینمباوه توریسم شکاری داریم و آمار حیات وحش آن بیشتر از کنیا است. شما یک کشور را نام ببرید که به سبک شما رفتار کنند.

شریفی: من سالی ۴۷ هزار کیلومتر در ایران سفر کرده‌ام و تمام لباسهایم خاکی است شما چطور می‌گویید که ما سفر نداریم. شما چطور از پشت لوله تفنگ تشخیص می‌دهید که یک قوچ پیر و ضعیف است.

در تهران در یک دوره مدیریت غلط، سگ‌ها را کشتند و گربه‌ها زیاد شدند

نواییان: شکار باعث تعادل محیط زیست می‌شود در تهران در یک دوره مدیریت غلط، سگ‌ها را کشتند و گربه‌ها زیاد شدند و قانون جنگل حیوانات خوراک همدیگر می‌شوند وقتی تعداد پلنگ و گرگ کم‌شده باید نمونه پیر را شکار کرد.

شفیع‌زاده: تمام سمت‌گیری مواردی که مطرح کردید کاری است که در ۲۰ سال گذشته انجام داده‌ایم پتانسیلی که ما از آن صحبت می‌کنیم پتانسیل ۵ میلیارد دلاری است و ۱۰ هزار دلار در شرایط فعلی و برای یک گونه است.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

سازمان محیط زیست در طول عمر خود نتوانست توازن برقرار کند

در ادامه مناظره دانه‌کار مدیر گروه محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به اینکه حفاظت در سه سطح حراست، استفاده غیرمصرفی یعنی حمایت و مدیریت مصرف انسان تعریف می‌شود، گفت: سازمان محیط زیست در طول عمر خود نتوانست بین این سه موضوع توازن برقرار کند و تصمیم گیری در این زمینه در مرکز‌ آمایش معاونت راهبردی انجام می‌شود.

وی افزود: وقتی از استفاده غیرمصرفی صحبت می‌کنیم اقتصاد وابسته به ارزش افزوده در طبیعت مطرح می‌شود و زمانی که بحث حفاظت و استفاده مناسب مطرح است باید توجه کنیم که وقتی تقاضا وجود دارد باید برای آن سازوکار مناسب تعریف کنیم. اما هم اکنون سیستم قانونی مشخصی در این زمینه نداریم. اگر شکارگاه خصوصی داشته باشیم همیار محیط زیست در جامعه خواهیم داشت و سازمان محیط زیست می‌تواند شکار را از مناطق مربوط به خود خارج کند.

دانه‌کار بیان کرد: باید به موضوع ارزش اقتصادی در حیات وحش توجه کنیم اما این موضوع زمانی راهبردی می‌شود که رقم قابل توجه باشد و برآوردها نشان می‌دهد که هم اکنون این رقم در حال توجه است. اما هم اکنون تصمیم سازمان محیط زیست درباره شکار راهبردی و درست نیست. بنابراین باید برنامه راهبردی برای شکار تعریف کنیم. وقتی بحث شکار یک گونه مطرح می‌شود نمی‌توانیم سریعاً گونه در معرض خطر انقراض را برجسته کنیم و بگوییم تکلیف این چه می‌شود چرا که گونه‌های در معرض خطر انقراض ساز و کار خاص خود را دارند.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

پفک دادن به حیوانات در ایران

در ادامه برنامه امیری رئیس انجمن دیده بان حقوق حیوانات با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها توریست طبیعت رو به طبیعت می‌رود تا مشاهده کند و لذت ببرد نه اینکه حیوانات را بکشد، گفت: این چه رفتاری است که در برخورد با حیات وحش انجام می‌دهیم و ادعا می‌کنیم که می‌خواهیم حفاظت کنیم و هر زمان که بخواهیم راجع به این اصول صحبت کنیم آمریکا را مثال می‌زنیم اما باید بدانیم آنجا اگر ۱۰۰ گوزن لب جاده باشد هیچ کس با آنها کاری ندارد و آنها را مشاهده کرده و از کنارشان رد می‌شوند و به هیچ وجه به آنان پفک نمیدهند زیرا در ایران به این حیوانات پفک می‌دهند، چطور فقط می‌توانیم یک مسئله را دیده و سایر مسائل را نبینیم.

محیط‌بان بنزین ندارد تا داخل موتورش ریخته و به دنبال متخلف برود

وی افزود: هم اکنون محیط‌بان ما بنزین ندارد تا داخل موتورش ریخته و به دنبال متخلف برود پس چگونه است که می‌توانیم خود را با‌ آمریکا و امکانات محیط بانان آنجا مقایسه کنیم.

کیخا معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه نمی‌توان برای همه گونه‌ها نسخه واحدی پیچید، افزود: در مناطق مختلف کشور باید سیاست‌های مختلفی را اعمال کنیم و بنده در مدت حضورم در سازمان محیط زیست تلاش کردم تحت تأثیر احساسات تصمیم گیری نکنیم. براساس قانون تعیین زمان و مکان شکار به دست سازمان محیط زیست نیست.

وی بیان کرد: شورای عالی حفاظت محیط زیست در دولت تشکیل شد و نخستین مصوبه آن ایجاد دفاتر توسعه پایدار و حفاظت محیط زیست در تمام دستگاه‌هاست همه ارکان دولت باور دارند بدون توجه به محیط زیست اماکن توسعه وجود ندارد.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

شکار برای ۵ سال باید ممنوع شود/ ۱۰۰ هزار شکارچی غیرمجاز در کشور

در ادامه نوائیان استاد دانشگاه و فعال محیط‌زیست اظهار داشت: می‌گویند شکار برای ۵ سال باید ممنوع شود که در اینجا باید سؤال کرد برای چه کسی و برای چه حیوانی چرا که اعتقاد دارم ۱۰۰ هزار شکارچی غیرمجاز در کشور داریم آیا این ممنوعیت شکار برای ۳۵۰ شکارچی مجاز صورت خواهد گرفت یا برای ۱۰۰ هزار شکارچی غیرمجاز؟

وی اضافه کرد: در ۱۰ ساله اخیر چه کسی به یوزپلنگ یا خرس یا گورخر جواز شکار داده است معلوم است هیچکس؛ اما سؤال اینجاست که پس چرا جمعیت آنها در حال کم شدن است یا اینکه نهنگ آبی را شکارچی کشته است و مربوط به آلودگی آبی بوده یا خفاش نعل‌اسبی را شکارچی زده یا آلودگی صوتی آن را از بین برده است.

نوائیان ادامه داد: در حال حاضر اگر سازمان بخواهد، شکارچی در کنار آن است اما آیا دور کردن اذهان عمومی از اصل موضوع درست است. به نظر من نقطه ضعف سازمان محیط‌زیست این است که یک چاقوی اره‌ای به این سازمان داده‌ایم و می‌گوییم سر فیل را ببر معلوم است که نمی‌شود به عنوان مثال موضوع مدیریت منابع آبی با محیط‌زیست نیست. در حال حاضر دام‌های غیرقانونی شکارچیان ماهی وجود دارد و اعلام می‌کنم بیشتر غرق‌شدگی مردم در دریاها به علت گیر کردن در تور شکارچیان غیرمجاز است.

این استاد دانشگاه گفت: یکی از نگاه‌ها این است آیا فقط انگشت اتهام به سمت شکارچی باشد.

در ادامه سؤالی از شریفی شد که چرا شکار را صرفاً منفعت‌طلبی می‌دانید و افرادی که زندگی خود را از این راه می‌گذرند چگونه باید ارتزاق کنند که وی عنوان کرد: فکر می‌کنم چنین خانواده‌ای وجود نداشته باشد و بسیار بعید است که اگر هم باشد باید چشم به روی آن بست و ما حاضریم اسلحه وی را بخریم و تأمین معیشت وی را انجام دهیم.

هیئت امنایی که مردم را تهدید به برخورد فیزیکی می‌کند

وی در پاسخ به گفته نوائیان مبنی بر اینکه نابودی فلامینگوها به علت شکار نبوده است، یادآور شد: بنده اعلام می‌کنم که با این تصاویر بله، شکارچی فلامینگو را نابود کرد چرا که در این عکس می‌بینید که بخشی از محیط‌زیست هیئت امنا پارچه می‌زند که اگر به اینجا وارد بشوید کتک‌تان می‌زنیم با این جمله که هرگونه در منطقه دومای فریدونکار ممنوع است و در صورت تخلف علاوه بر پیگرد قانون با آنها برخورد فیزیکی می‌کنیم.

در ادامه برنامه نوبت به سؤالات بینندگان رسید که یکی از آنها از دانه‌کار پرسیده بود آیا در روند کاری از تحقیقات علمی استفاده می‌شود که وی پاسخ داد: به صورت یک پارچه خیر؛ در دوره‌های مختلف رویکردهای مختلفی وجود داشته و زمانی بین دانشگاه و سازمان حفاظت محیط زیست همگرایی وجود داشته و در برخی مواقع این همگرایی وجود نداشته ما می‌خواهیم که نیازها و خلأها را به ما اعلام کنند.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

ابزارها ناکارآمد و حمایت قضایی به اندازه کافی نیست

همچنین از شفیع زاده پرسیده شد چطور می‌توان شکارچیان غیرمجاز را شناسایی کرد؟ که وی پاسخ داد: شناسایی آنها کار پیچیده‌ای نیست پاسگاه محیط‌بانی در این زمینه اطلاعات دارد اما ابزارها ناکارآمد و حمایت قضایی به اندازه کافی نیست.

یک شکارچی غیرمجاز ۹۰ آهو را از بین برد

وی ادامه داد: گزارشات نمونه اتفاقات در موته اصفهان نشان می‌دهد که یک شکارچی غیرمجاز ۹۰ آهو را از بین برد، ما هم از این موضوع ناراحتیم ولی این در تباین با بهره‌برداری از منابع اوست. اگر بحث مباحث علمی مطرح است که ما در همین جلسه دو کارشناس علمی داریم وقتی می‌گوییم در مناطق حفاظت‌شده کنترل قاچاقچیان مشکل است یعنی امکانات و منابع مالی ندارند.

سوال دیگری از کیخا پرسیده شد که با توجه به مشکل اصلی شکارچیان غیرمجاز هستند شما می‌خواهید به چه کسی مجوز دهید و به چه کسی مجوز ندهید. آیا این باعث رانت‌خواری در این زمینه می‌شود؟ کیخا پاسخ داد: تعدادی از اصحاب رسانه در روز جهانی حیات وحش حضور داشتند که من گفتم استراتژی سازمان در دادن مجوز شکار در بلندمدت نیست؛ مطلوب نظر ما حفظ حیات وحش است برای رسیدن به این وضع مجبوریم وضع موجود را حفظ کرده، تصمیمات لازم را بگیریم و نتیجه را به مراجع بالاتر بدهیم.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های ما در این زمینه گرفتن نظرات نمایندگان حوزه و فقها هستند دانستن این موارد ممکن است بتواند بخشی از شکارچیان را متقاعد کند.

شیر ایرانی را احیا کنیم تا به سرنوشت ببر سیبری دچار نشود

همچنین از نواییان پرسیدند چطور می‌خواهید شیر ایرانی را احیا کنید؟ وی اظهار داشت: نمونه شیر ایرانی در ایران وجود ندارد اما در هندوستان و انگلیس وجود دارد. می‌توانیم آن نمونه‌ها را وارد کنیم و اگر سازمان از ما حمایت کند و فضا فراهم شود می‌توانیم شیر ایرانی را احیا کنیم که به سرنوشت ببر سیبری دچار نشود.

وی ادامه داد: ما زیستگاه طبیعی را داریم و می‌خواهیم اجازه دهید بخش خصوصی وارد این کار شود.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

برنامه ۵ ساله برای شکار غیرمجاز گونه‌های جانوری در حال انقراض جاده‌های فریدون‌کنار

کیخا معاون طبیعی محیط زیست سازمان محیط زیست در پاسخ به سؤال یکی از حضار در خصوص خرید و فروش غیرمجاز گونه‌های جانوری در حال انقراض در جاده‌های فریدون‌کنار اظهار داشت: در این مناطق شیوه‌های سنتی و قدیمی برای امرار معاش مردم مورد استفاده است که سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه اعتراضاتی داشتند بنابراین کارگروهی را تشکیل دادیم و متوجه شدیم بخش قابل توجهی از اعتراضات درست بود بنابراین با همکاری این سازمان‌ها برنامه عمل ۵ ساله را طراحی کردیم.

وی افزود: مهمترین چالش‌ها در رابطه با دام‌ها و بازار خرید و فروش بود که از نظر قانون غیرمجاز است اما هنوز به صورت سنتی وجود دارد که ما خواستار برخورد با آن بودیم و با وزیر کشور و استاندار این مناطق نیز مکاتبه کردیم که امیدواریم به محیط زیست کمک کند.

در ادامه برنامه یکی از مخاطبان از کیخا پرسید که ۹۰ درصد حیات وحش کشور در ۴۰ سال اخیر و ۱۱۶ محیط بان را از دست داده‌ایم زمانی که برای آلودگی هوا طرح زوج و فرد را اعلام می‌کنیم آیا از کسی اجازه می‌گیریم و در حالی که می‌دانیم حیات وحش ما وضعیت شکننده‌ای دارد چرا محیط زیست به جای اینکه تصمیم درستی را که اتخاذ کرده اجرایی کند وقت خود را برای مذاکره با مافیای شکار معطل می‌کند، بیان کرد: سازمان محیط زیست دنبال این نیست که حیات وحش را نابود کند. امسال که می‌خواستیم پروانه شکار صادر بکنیم هر استانی که می‌گفت ظرفیت نداریم می‌پذرفتیم و حتی بعضی استان‌ها بودند که می‌گفتند ۲۰ درصد ظرفیت شکار داریم اما ما ۱۰ درصد آن را یعنی حداقل را مبنا قرار می‌دهیم.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

شکارچی که با تهدید دخترش اسلحه اش را شکست

وی افزود: سازمان محیط زیست در مقابل خود مجموعه افراد با سلایق مختلف را دارد و آرزو داریم روزی تمام جامعه مثل یکی از شکارچیان که با تهدید دخترش اسلحه خود را شکست و قسم خورد که به اسلحه دست نزند دست یابند. البته باید بگویم که در سازمان محیط زیست هر تصمیمی که بگیریم تمام ذینفعان از جمله شکارچیان را مدنظر قرار می‌دهیم.

یکی از بینندگان این سؤال را پرسید که سازمان محیط زیست تمایل دارد نظرات بخش‌های مختلف جامعه را درباره شکار بداند و بیشتر مسئله اقتصادی مورد نظر است و سؤال بنده این است که اگر انسان اشرف مخلوقات است و گونه‌های دیگر و رتبه پایین تر قرار دارند آسیب‌هایی که انسان بر اثر شکار می‌بیند را تشریح کنید یعنی براثر شکار چه آسیب‌های روانی اجتماعی و اقتصادی به انسان وارد می‌شود که کیخا در پاسخ به این سوال گفت: امسال چند جلسه با علاقه مندان به شکار برگزار کردیم و سعی کردیم اقدامی که صورت می‌گیرد با کمترین آسیب باشد و از آنها خواستیم در رابطه با قرق اختصاصی که مطرح می‌کنند طرح‌های مدنظرشان را برای ما بیاورند تا پس از طی مراحل اجرایی شود.

وی افزود: چند روز پیش به یکی از مدارس راهنمایی سر زدم که خانواده‌ها به مناسبت چاپ تصویر یوز ایرانی بر روی پیراهن تیم ملی برنامه‌ای را داشتند در آنجا عنوان کردم برنامه‌های توسعه عمدتاً توسط بزرگترها طراحی می‌شود و آنها عمدتاً علاقه به جاده‌های بزرگتر و خودروهای لوکس تر دارند اما در بسیاری از کشورهای دنیا بزرگترها برای آینده نسل بعدی تلاش می‌کنند.

در ادامه یکی از حضار از شریف‌زاده سؤال کرد که شما بعد از اینکه به دوربین نگاه می‌کنید و لحظه کشته شدن یک شکار را می‌بینید چه احساسی دارید که وی جواب داد: من خودم را وارد حوزه احساسات شما نمی‌کنم و به تمامی فعالیت‌های انسان‌دوستانه ارج می‌نهم.

وی اضافه کرد: ما افتخار می‌کنیم که توانستیم طی ۱۵ سال گذشته به عنوان سفیر ایران در برنامه‌های محیط‌زیست شرکت کنیم اگر تاکید ما و کشورمان بر اقتصاد است و نگاه به سودآوری و ارز‌آوری شکار می‌کنیم به علت نیاز زمانهاست.

در ادامه مجری برنامه از سه کارشناس و مسؤل که باید برنامه را ترک می کردند اظهار نظر پایانی آنان را جویا شد که این افراد به ترتیب عنوان کردند:

دانه‌کار: توجه به مدیریت شکار یک فرصت است.

کیخا: ما همه ایران خود را دوست داریم کاری نکنیم که در آینده منابع طبیعی در صفحه روزگار نباشد.


نواییان: من هم حیات وحش را دوست دارم و معتقدم که باید زیاد شود اما براساس استاندارد جهانی.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

آیا مافیای شکار وجود دارد؟

مجری برنامه در ابتدای مناظره ۲ نفره از آقای شفیع‌زاده سوال کرد که آیا مافیای شکار وجود دارد و اگر آری آنها چقدر درآمد دارند، که وی اظهار داشت: ما مطابق مقررات موجود با هماهنگی با مقامات امنیتی و سازمان‌های نظامی و وزارت امورخارجه و سازمان محیط‌زیست مبادرت به ورود جهانگردان شکار به کشور می‌کنیم و این پروسه کاملا قانونی است لذا اطلاق مافیای شکار توسط یکی از معاونان سازمان محیط‌زیست در دولت قبلی مطرح شد که یک اقدام عامدانه بود.

در ادامه امیری‌شریفی در پاسخ به این سؤال یادآور شد: بنده از به کار بردن این واژه هراس دارم البته در منفعت‌طلبی این سیستم شکی نیست اما به نظر می‌رسد برخی به شکل ویژه‌خوارانه به سمت کشتن حیوانان می‌روند و این کار خود را توجیه می‌کنند.

در ادامه شفیع‌زاده گفت: شما لطفاً توضیح دهید که این ویژه‌خواری که ما می‌خوریم و از دوران آقای احمدی نژاد باقی مانده است، چیست؟

امیری‌شریفی تصریح کرد: ما اصولی داریم و آن این است که پروانه‌هایی که برای صدور اجازه شکار داده می‌شود برای ما هم است اما اینجا اگر بخواهیم مجوز شکار بگیریم باید اسلحه بخریم در اینجا می‌گویم ما هم از شکار سهم می‌خواهیم.

شفیع‌زاده: آیا ما جای شما را تنگ کردیم در حالی که ما از چارچوب قوانین عدول نمی‌کنیم.

امیری‌شریفی: بله قطعاً ما هم با ضوابط فعلی فعالیت می‌کنیم.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

پای بابک زنجانی به مناظره مافیای شکار باز شد

شفیع‌زاده گفت : من نه بابک زنجانی هستم و نه فرد دیگر؛ ما در دنیا بازاریابی کردیم و ایران را به عنوان دارنده گونه‌های گوناگون جانوری معرفی می‌کنیم. وقتی یک گونه قوچ لارستانی به ۱۰۰ هزار دلار فروخته می‌شود این یک فرصت استثنایی برای فرزندان ماست. من اقتصاددان هستم و بزرگترین دغدغه‌ام ایجاد فرصت‌های شغلی جدید است. ما نیاز داریم که فقط به نفت متکی نباشیم و البته باید در نظر داشت که این پول‌ها را به سازمان می‌دهیم.

وی یادآور شد: ما توریسم مبتنی بر شکار قانونی را گسترش می‌دهیم.

امیری‌شریفی گفت : آنجا شما ویژه‌خواری کردید که سهم ما را خریدارید که با آن ۱۲ هزار دلار ارزآوری کنید عددی که در حد کمدی مطرح است.

شفیع‌زاده هم گفت : این قانونی است.

امیری‌شریفی افزود : این در حالی است که ما آن ۳۵۷ مجوز را برای شکار قانونی نمی‌دانیم. این شکار شما حرام است و حرمت شرعی دارد.

شفیع‌زاده گفت : شما در جایگاهی نیستید که در این زمینه وارد شوید. سؤال من این است که چرا باید مخالفت کنید. ما که خادم این مملکت هستیم.

امیری‌شریفیافزود : تعداد شکاری که شما مجوز دارید مورد انتقاد ماست. مردم را بدبخت و مفلوک فرض نکنیم.

در ادامه برنامه مناظره دونفره شفیع زاده عنوان کرد: بنده در یک کمیته طبیعت‌گردی هستم ومفهوم طبیعت گردی را به خوبی می‌دانم باید از فرصت های اقتصادی موجود در دنیا بهره بگیریم و باید بدانیم چگونه از فرصت‌های جدید برای ایجاد شغل بهره ببریم و مردم فقیر پیرامون این مناطق را حمایت کنیم.

شریفی در پاسخ به شفیع‌زاده عنوان کرد: شما اطلاعات ‌iucn را به صورت برعکس توضیح می‌دهید اما واقعیت این است که نصف جامعه ما از خونریزی و کشتار بدشان می‌آید. بنده هم کارت عضویت تمام ارگان‌های حامی حقوق حیوانات در آمریکا را دارم دلیل نمی‌شود که آنها را در برنامه مناظره توضیح دهم.

نهایت آنچیزی که برای شما مطرح است این است که سود ببرید البته ما هم می‌خواهیم این سود باشد اما دوست داریم پرچم ایران را در جایی بالا نبریم که جنازه حیوانات در زیر آن باشد. ما حاضر هستیم توریسم به ایران بیاوریم بدون اینکه حیوانی کشته شود بلکه ترویست‌ها را می‌آوریم تا از زیبایی حیات وحش ایران لذت ببرند. از خانم ابتکار این تقاضا را داریم ما در ۸ سال گذشته جایی در سازمان نداشتیم و اکنون راه ورود ما به سازمان محیط زیست باز شده است و امیدواریم دوباره به ۸ سال گذشته برنگردیم.

شفیع‌زاده در پاسخ به شریفی گفت: توصیه من به خانم ابتکار این است که چشم‌هایش را باز کرده و گوشش شنوا بماند و به مشاوران پیرامونش اعتماد کامل نکند و به محیط بانان گوش فرا بدهد.
شفیع زاده: در پایان مناظره از آقای کیخا پرسیدم که آیا شما مصاحبه‌ای در مورد ممنوعیت ۵ ساله صدور مجوز داشتید با توجه به کشتار بی پایان غیرمجازی که همچنان وجود دارد که ایشان گفتند این یک جو رسانه‌ای است.

بررسی وضع محیط زیست جانوری و حیات وحش کشور

اگر پول نیاز داریم باید درها باز و توریست وارد شود

شریفی گفت : در بسیاری از مکان‌های دنیا تماشای پرندگان و ورود توریسم از این طریق وجود دارد ما به جای جای ایران سفر کردیم و خاکش را بوسیدم اگر در منطقه‌ای هزینه می کنیم سود آن به جیب مردم همان مناطق می‌رود ما می‌توانیم به عنوان ایرانی صلح طلب راه را برای توریسم در طبیعت باز کنیم اگر پول نیاز داریم باید درها باز و توریست وارد شود.

وی ادامه داد: اصول علمی می‌گوید مشکلات را با هم ببینیم بحث ما در مورد شکار است ما شکار را مخل طبیعت می‌شناسیم و معتقدیم وقتی مجوز شکار می‌دهیم حیوانی که کشته می‌شود یعنی خوراک یک حیوان دیگر از بین رفته است.

شریفی اظهار داشت: معمولاً مباحث یک طرفه در رسانه مطرح می‌شود و امکانی وجود ندارد که جوابی مستدل ارائه شود، ژن حیوان از پشت دوربین تفنگ قابل شناسایی نیست بگذاریم اگر هرسی لازم است در طبیعت انجام شود توسط خود پلنگ باشد.

شفیع زاده گفت : محدودیت های ظرفیتی وجود دارد که باید کنترل شود.

در پایان برنامه، نتیجه سؤال پیامکی این هفته مناظره با عنوان اینکه به نظر شما برای حفاظت از حیات وحش ایران کدام راه موثرتر است؟ که در قالب سه گزینه ۱ . تشدید مجازات شکارچیان غیرمجاز، ۲ . تشویق شکارچیان به همکاری با محیط زیست و ۳ . ممنوعیت صدور مجوزهای شکار جدید مطرح شده بود که بینندگان به گزینه دوم یعنی تشویق شکارچیان به همکاری با محیط زیست رای بیشتری دادند و نتیجه رای مردمی درباره مناظره دو نفره نیز، بینندگان با نظرات شریفی که اعلام کرد «ما می‌توانیم به عنوان ایرانی صلح طلب راه را برای توریسم در طبیعت باز کنیم و اگر پول نیاز داریم باید درها باز و توریست وارد کشور شود» موافقت کردند.

فیلم مناظره را اینجا ببینید

یا از اینجا دانلود کنید:

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN