Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:عصر روز (۱۳۹۳/۲/۲) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان حین گشت زنی با لاشه یک پلنگ ایرانی در محدوده ای به نام دره زاولی برخوردند.

به گزارش «تابناک»، به نقل از دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: لاشه که متعلق به یک پلنگ نر جوان است، در فاصله‌ای اندک از جاده آسیایی در حالی دیده شده که اجزای بدن پلنگ توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده؛ اما اسکلت پلنگ به غیر از دست‌ها کاملا سالم است.

احمد دباغیان افزود: بر پایه بررسی‌های اولیه صورت گرفته، با توجه به فاصله کم مکان دیده شدن لاشه با جاده به احتمال زیاد پلنگ پس از برخورد با خودروهای عبوری آسیب دیده و پس از پیمودن مسافتی تلف شده است.

البته احتمال مرگ این نر جوان بر اثر درگیری با نرهای بزرگ‌تر برای تعیین قلمرو نیز وجود دارد.

Animal-Rights-Watch-ARW-7329

اسکلت این پلنگ برای انجام تحقیقات تکمیلی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل شده است.

در ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ نیز لاشه نیمه خورده یک پلنگ ایرانی بالغ در پارک ملی گلستان و در مکانی نزدیک به جاده میانگذر این پارک دیده شد.

کشف لاشه یک پلنگ ایرانی در پارک ملی گلستان

عبور جاده آسیایی از قلب پارک ملی گلستان باعث شده است، شمار بسیاری از گونه‌های جانوری ارزشمند از جمله پلنگ، خرس قهوه‌ای، مرال و … در چند سال گذشته بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده از بین رفته‌اند و تعداد بسیاری نیز زخمی شده و پس از مدتی در بخش‌های دیگری از پارک تلف شده‌اند و کسی متوجه آنها نشده است.

Leave a Reply


© ۱۳۹۸ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN