Subscribe: RSS Twitter
دیده بان حقوق حیوانات: یک دامپزشک با بیان اینکه ویروس سرطان خون شیرهای باغ وحش سیرک شیراز قابل انتقال به دیگر گربه سانان است، گفت: امکان از بین بردن کامل این بیماری وجود ندارد.

امیر رضا عامری نایینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بیمار بودن شیرهای سیرک شیراز که در شهر های مختلف نمایش می دهند، افزود: ویروس سرطان خون گربه از طریق تماس طولانی مدت و نزدیک به هم گربه آلوده از طریق بزاق؛ ادرار یا دیگر ترشحات بدن به دیگر گربه ها انتقال پیدا می کند بنابراین گربه هایی که از ظرف آب و غذا یا محل دفع مشترک استفاده می کنند، گربه هایی که زیاد هم دیگر را می لیسند و گربه های جنگجو بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه یک بار تماس و محدود گربه آلوده معمولا باعث انتقال بیماری به گربه سالم نمی شود اظهار داشت: گربه های عقیم نشده که علاقه به گردش و ولگردی خارج از خانه دارند و همچنین خانه هایی که در آن  تعداد زیادی گربه با هم در یک محل نگه داری می شوند مستعد ترین گروه ها برای ابتلا به Felv هستند.

به گفته این دامپزشک حیوانات خانگی، این ویروس می تواند از طریق جفت به جنین انتقال پیدا کرده که معمولا باعث سقط یا مرگ زود هنگام توله تازه متولد شده می شود .بعضی از توله ها جان سالم به درد می برند که رشد کرده اما در طول زندگی می توانند گاه و بی گاه مریض شوند.

عامری تصریح کرد: این ویروس باعث ایجاد بد خیمی در سلولهای خون می شود به همین علت نامش را ویروس سرطان خون گذارده اند. اما این تنها یکی از اثراتی است که ویروس در بدن گربه ایجاد می کند .یکی از مهمترین اثرات این ویروس تضعیف ایمنی و کاهش سیستم دفاعی بدن است، همین باعث می شود گربه به عفونتهای دیگر قارچی، انگلی، باکتریایی که اصطلاحا به آنها عفونتهای ثانویه می گویند، مبتلا شود. بیشتر گربه های آلوده به این ویروس هیچ گونه علامتی دال بر بیمار بودن از خود نشان نمی دهند که اصطلاحا می گویند ویروس در مرحله خفته یا خاموش قرار دارد. اما این حالت خفته بسته به هر گربه، از چند هفته تا چند سال طول می کشد و بعد آشکار می شود.

این دامپزشک یاد آور شد: در این زمان علایم مهم بیماری معمولا به خاطر ضعف ایمنی ، کم خونی و در آخر بدخیمی های خون پدیدار می شوند. گربه های مبتلا می توانند دچار علایمی مثل از دست دان وزن، ضعف، تب، کم آبی، التهاب بینی همراه با ترشحات و گرفتگی ، التهاب چشم ، زخم در دهان ، بزرگ شدن غدد لنفاوی ،بیماریهای مزمن تنفسی، آبسه های زیر پوستی عود کننده، اسهال و بداشتهایی و کم خونی شوند. این ویروس با تخریب مغز استخوان و اختلال در تولید گلبولهای قرمز باعث کم خونی شدید و با اختلال در گلبولهای سفید موجب ضعیف شدن ایمنی بدن گربه می شود.

به گفته وی، ویروس felv وقتی داخل بدن شود با در دست گرفتن و کنترل روند تکثیر سلولها به تکثیر خود می پردازد. بد خیمی های حاصل از felv هفته ها تا سالها بعد از عفونت در غدد لنفاوی و مغز استخوان به صورت مخفی باقی مانده و پدیدار نمی شود. این بدخیمی ها حتی می توانند در ریه، کلیه، کبد و روده نیز ایجاد شوند.

عامری اظهار داشت: گربه های آلوده که در مرحله خفته قرار دارند می توانند باعث انتقال بیماری به گربه سالم شوند و واکسن feLV را نباید به گربه های مبتلا تزریق کرد چرا که این کار بی فایده است.

به گفته این دامپزشک، این بیماری درمان قطعی ندارد و همچنین هیچ دارویی نیز وجود ندارد که باعث پاک شدن بدن از این ویروس شود. به همین خاطر درمان باید معطوف به کنترل عفونتهای ثانویه یا بیماریهای همزمان دیگر شود.

وی افزود: راه دیگر کنترل بیماری، افزایش توان دفاعی بدن توسط بعضی از داروهاست. درمانهای حمایتی با هدف جلوگیری از کم آب شدن به همراه تغذیه مناسب وبا کیفیت از دیگر راههای کنترل این ویروس در گربه آلوده است. به گربه های کم خون باید خون انتقال داد. همچنین گربه های مبتلا به بدخیمی می بایست تحت شیمی درمانی قرار بگیرند.با تمام این اوصاف احتمال برگشت مجدد علایم وجود دارد و هیچ کدام از این درمانها باعث خلاص شدن گربه از شر این ویروس نمی شود.

۱ Comment

  1. ali می‌گه:

    مگه سرطان واگیره ؟ عامل سرطان مگه ویروسه ؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN