Subscribe: RSS Twitter

dissection.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: کمیسیون اعتبارات دانشگاهی هندوستان (UGC) انجام هرگونه کالبدشکافی روی حیوانات را در دانشگاه‌های دامپزشکی و علوم‌زیستی این کشور ممنوع کرد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بالاخره سال‌ها تلاش فعالان و طرفداران حقوق حیوانات در متقاعد کردن مقامات دولتی هند برای ممنوعیت کالبدشکافی حیوانات در دانشگاه‌های این کشور جواب داد و آنها توانستند به یک پیروزی بزرگ در این زمینه دست یابند و در نهایت کمیسیون اعتبارات دانشگاهی (UGC) که یک ارگان دولتی در تعیین استانداردهای آموزشی دانشگاه‌ها در هند محسوب می‌شود از ممنوعیت کالبدشکافی و تشریح حیوانات در دانشگاه‌های این کشور خبر داد.

گروه حامیان حقوق حیوانات موسوم به «مردم برای رفتار اخلاقی با حیوانات» (PETA) سال‌هاست خواستار ممنوعیت تشریح حیوانات در دانشگاه‌ها شده است. این گروه معتقد است که برنامه‌های کامپیوتری و شبیه‌سازی شده بهترین جایگزین تشریح حیوانات محسوب می‌شوند.

UGC نیز در سال ۲۰۱۱ میلادی چارچوب‌هایی را تعیین کرد که در آن دانشجویان مقطع کارشناسی را از انجام کالبدشکافی و تشریح منع کرده و انتخاب این واحد را برای دانشجویان مقاطع بالاتر از کارشناسی نیز اختیاری کرد. در ماه مارس نیز شورای پزشکی هندوستان، تشریح جانواران را در مقطع کارشناسی واحدهای پزشکی منع کرده و از گسترش دامنه این ممنوعیت‌ها تا مقطع کارشناسی ارشد خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس تگ، «چایتانیا کودوری»، مشاور سیاست‌های علمی PETA هند اذعان داشت: بسیاری از دانشجویان دامپزشکی پس از فارغ‌التحصیلی از آموخته‌های ناشی از کالبدشکافی و تشریح استفاده نمی‌کنند پس چه اصراری وجود دارد که حیوانات را در این راه قربانی کنیم؟

وی افزود: طی ۴۰ سال اخیر چندین گونه از قورباغه‌ها به دلیل اینکه دانشجویان آنها را در تعدادهای زیادی برای انجام تشریح شکار می‌کنند، در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند. این عمل به یک تهدید جدی برای جمعیت قورباغه‌ها تبدیل شده است.

اگرچه PETA به دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌کنند که از برنامه‌های شبیه‌سازی تشریح استفاده کنند اما کارشناسان می‌گویند این امکانات به طور فراگیر در همه دانشگاه‌های هند فراهم نیست.

۳ Comments

 1. مهتا می‌گه:

  بهترین خبری که می توان شنید. به امید آنکه در دانشگاههای علوم پزشکی هم متوقف شود.

 2. نیما می‌گه:

  ای کاش در دانشکده های دامپزشکی ایران حداقل از لاشه های جانورانی استفاده می کردیم که به صورت طبیعی مرده بودند و نه این که آن ها را بیهوده برای واحدهایی که در آینده هم برای اکثر دانشجویان خیلی کاربردی نیستند به قتل برسانیم!! ( مثلا ما ۲ گربه ی بی چاره را برای درس جانور شناسی واسه ۲۴ نفر آن هم سر کلاس !! کشتیم و به درد کسی هم نخورد!)

  • زهره می‌گه:

   آزار گربه در شریعت اسلام چه برسد به کشتنش بسیار مذموم است. استفاده از گربه حتی برای دامپزشکی ظاهرا از دولت قبل توجیه علمی گرفته است چون دولت قبل تمام تلاشش را برای کشتار گربه ها به هر نحوی از امحا بکار می گرفت حتی قصد صادرات آنها به چین را داشتند که مراجع تقلید مانع این کار شدند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN