Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: فرمانده نیروی انتظامی گفت: پلیس برای برخورد با افرادی که با خودرو برای مردم مزاحمت ایجاد یا سگ‌گردانی در معابر عمومی می‌کنند برنامه‌هایی آماده کرده است.

وی با تاکید بر اینکه پلیس برای برخورد با این افراد برنامه‌های خود را آماده کرده است، اضافه کرد: با آغاز فصل بهار حضور مردم در تفرجگاه‌ها بیشتر می‌شود که وجود چنین رفتارهایی همچون ترافیک مصنوعی ایجاد کردن، سگ‌گردانی در معابر عمومی و … احساس ناخوشایندی برای مردم دارد.

فرمانده ناجا با اشاره به نقض قانون در برخورد با حمل‌کنندگان سگ در معابر عمومی اضافه کرد: این موضوع در مجلس مطرح است و امیدواریم که پایه‌های قانونی درستی در این رابطه گذاشته شود و پلیس هم عنوان کرده است که اگر در برخی از مناطق تهران موضوع بدحجابی و ماهواره شیوع پیدا کرده است موضوع سگ شیوع ندارد و اگر قانونی در این رابطه وجود داشته باشد پلیس با قاطعیت برخورد می‌کند.

وی تصریح کرد: پلیس در رابطه با برخورد با این موضوع هم در حال حاضر تصمیماتی گرفته است چون بر اساس حداقل قانون حمل سگ و حیوانات به طور کلی باید دارای ضوابط خاص باشد و برای این موضوع از خودروهای مخصوص استفاده شود. چون بالاخره سگ یک حیوان نجس است و نباید در معابر باشد.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه پلیس با کسانی که اقدام به حمل سگ در معابر عمومی می‌کنند، برخورد می‌کند، افزود: برای امنیت تفرجگاه‌ها، معابر و رستوران‌ها، هماهنگی‌های لازم با فرماندهی انتظامی بزرگ تهران صورت گرفته است و پلیس سخت‌گیرانه‌تر در این رابطه وارد شده و با افرادی که رعایت هنجارهای اخلاقی را نمی‌کنند و ایجاد ناامنی اخلاقی و مزاحمت می‌کنند با شدت عمل بیشتری برخورد می‌شود.

احمدی‌مقدم تصریح کرد: البته تلاش پلیس باز هم انجام کار فرهنگی است و پلیس می‌خواهد از رفتارهای نامناسب و ایجاد مزاحمت برای مردم پیشگیری کند.

وی ادامه داد: مردم انتظار دارند زمانی که با خانواده خود به گردش می‌روند امنیت و آرامش داشته باشند که پلیس در این رابطه اقدامات خود را به صورت جدی انجام خواهد داد.

۶ Comments

 1. آزاده می‌گه:

  نمیدونم این واژه نجاست از کجا تو دهن مردم افتاده …
  تمام موجوداتی که خدا آفریده پاک و طاهرند…کجای قران نوشته سگ حیوان نجسی هست
  مگه اصحاب کهف با خودشون سگ همراه نداشتند
  تو قران هم که ازش به نیکی یاد شده
  آخه تا کی میخواهیم گرفتار حرفای عبث و نادرست باشیم
  کاش یه کم فکر کنیم

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   نجاست سگ مساله فقهی است و فقه برآمده از قرآن و احادیث و روایات و سنت است. تمام مسایل فقهی و جزییات اسلام در قرآن ومجود نیست و توسط متخصص (فقیه) استخراج می شود.
   به نیکی یاد شدن از سگ یا همراهی سگ با اصحاب کهف ارتباطی به نجس بودن یا نبودن این حیوان ندارد. طبق نظر اسلام، سگ نجس است. طبق نظر همین اسلام آزار سگ (مثل هر حیوان دیگر) حرام است. طبق نظر اسلام محبت به سگ (مثل هر حیوان دیگر) پسندیده است.
   یکی از بزرگترین اشتباهات برخی افراد برای حمایت از حیوانات، ورود غیر تخصصی به بحث نجاست سگ بوده. به زودی در این زمینه مطلبی منتشر خواهد شد.

 2. آزاده می‌گه:

  با تشکر از شما اما خدمتتان عرض میکنم که بنده اصلا” قصد نداشتم غیر تخصصی بحث کنم… براساس آخرین مطالعات انجام شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد که با همکاری نماینده ولی فقیه و امام جمعه این شهر انجام و منجر به انتشار یک رساله علمی در این دانشگاه گردید مشخص شد که تنها دینی که به نجاست سگ باور دارد دین یهود است!
  با مرور بر تمامی روایات و احادیث اسلامی اعم از شیعه و سنی تنها حدیثی که در آن کلمه نجس و آن هم دوبار آمده در موضوعی است که اجازه مصرف نیم خورده حیوانات مورد سوال شخصی از امام معصوم بوده که در آن عنوان شده که نیم خورده سگ نجس است.
  از آنجایی که از نظر قران به دهان گرفتن شکار و آلوده شده آن با بزاق باعث نجس شدن گوشت شکار نمی شود نتیجه گرفته میشود که نجاست نیم خورده ارتباطی با بزاق یا سایر بخشهای بدن حیوان ندارد و این نجاست قابل اطلاق به سگ نیست … همانگونه که مثلا” خون نجس است ولی بدن انسان که در تمام نقاط دارای خون است نجس نیست.
  سایر روایاتی هم که در مورد سگ عنوان میشود و حتی برخی روایتهای مشکوک که از سگ انتقاد شده است نیز هیچکدام اشاره ای به نجس بودن سگ ندارند.
  لطفا” این دیدگاه رو هم ثبت کنید تا اگر دوستان نظری دارند بهتر بتوان به نتیجه رسید

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   از لطف شما و وقتی که صرف نوشتن فرمودید ممنونیم.
   بانی این ایده، فردی بود که ظاهرا در حال حاضر اقدام اشتباهش در این زمینه را پذیرفته.
   یکی از جالب ترین مشکلات وارد بر این شخص این بود که چطور ولی فقیه حکم نجاست سگ دارد ولی نماینده اش نه؟!
   دیگر اینکه بحث عدم آلودگی سگ چه ارتباطی با نجاست دارد؟ مگر نجاست به معنی آلودگی یا بیماری زا بودن است؟
   ما در فقه تخصصی نداریم و در نتیجه دخالتی هم در این زمینه نخواهیم داشت و مسوول شک در روایات فردی است که در این زمینه عالم باشد.
   هر یک از علما به تشخیص اجازه صدور فتوا دارند و در این زمینه نظر تمام علما یکسان است. حتی در صورت منافات نظرات، اجماع (که بحثی است تخصصی) است که نظر جمعی را معین می کند. از منظر قانونی هم نظر ولی فقیه زمینه ساز قانون است و مستند قانون کشوری. این بخشی از اطلاعاتی است که در زمینه مباحث فقهی وجود دارد.
   نجاست سگ دلیل بر آزار آن نیست و ما هم اگر به «بهانه» نجاست سگها مورد آزار قرار بگیرند، مخالفیم. به قانون ممنوعیت سگ گردانی نقد داریم و معتقدیم باید شرایط آسایش حیوانات را فراهم کرد ولی برای توجیه این تفکر، نه نجاست سگ را بدون علم به مساله زیر سووال می بریم و نه مساله را به سایر حوزه های اجتماعی مرتبط می کنیم.
   در صورت استقبال عزیزان، این مساله در بخشی جداگانه به بحث گذاشته خواهد شد.

 3. شراره می‌گه:

  اگر طبق نظر اسلام آزار سگ (مثل هر حیوان دیگر) حرام است و طبق نظر اسلام محبت به سگ (مثل هر حیوان دیگر) پسندیده است چرا به شکل فجیعی آنها را از صاحبانشان جدا کرده و معدوم می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. شراره می‌گه:

  مسئله جالب در این مورد این است که سگها فقط برای شهرهای بزرگ نجس هستند اما برای شهرهای کوچک که ابزار کار هم بشمار می روند نجس نمیباشند بطور مثال سگ های گله که از دام ها مراقبت می کنند هم باید باعث نجس شدن احشام شوند!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN