Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7838

دیده بان حقوق حیوانات: ادامه فعالیت سیرک قهرمانی در کرج آن هم پس از گذشت چند روز از پایان مهلت موقت آن برای اجرای نمایش در این شهر، علامت سوال بزرگی را در برابر عملکرد سازمان محیط زیست درباره حقوق حیوانات به وجود آورده است.

ایمان معماریان، دامپزشک حیات وحش، درباره اینکه آیا واقعا سیرک قهرمانی استانداردها را رعایت کرده که اجازه موقت نمایش گرفته است، می‌گوید: «مسلما نه. به طور کلی نمی‌توان با این تعداد شیر استانداردی را رعایت کرد و اصولا هیچ سیرکی استاندارد نگهداری حیوان را ندارد چون این امکان وجود ندارد که در فضایی محدود و به طور متحرک، استانداردی را درمورد این همه شیر و حیوان رعایت کرد. در بعضی کشورها استانداردهایی تعریف می‌شود تا به تدریج حیوانات را از این سیرک‌ها خارج کنند.»

این کارشناس حیات وحش درباره حیوانات سیرک قهرمانی می‌گوید: «سیرک شیراز جای بحث بیشتری دارد. تعداد زیادی خرس آسیایی در این سیرک نگهداری می‌شوند. خرس آسیایی گونه‌ای در معرض خطر است و بدون شک این حیوانات از طبیعت گرفته شده‌اند. با شیوه نگهداری و تغذیه حیوانات در چنین سیرکی مرگ و میر هم پیش می‌آید که آنها به جای حیوان مرده، از طبیعت حیوانی را اسیر و جایگزین می‌کنند»

ایمان معماریان اقتصاد سیرک‌ها را فعالیتی زیرزمینی می‌داند: «درآمد این سیرک‌ها از نمایش آنچنان هم زیاد نیست. این سیرک‌ها مهارت نمایشی خاصی ندارند که بخواهند نمایش آکروبات یا نمایش‌های انسانی اجرا کنند بنابراین به حیوانات روی می‌آورند. این کار جواب هم می‌دهد چون مردم تماشای حیوانات اسیر را دوست دارند. اما مساله این است که با نبود نظارت لازم افراد فعال در این زمینه در فعالیت‌های مربوط به قاچاق و خرید و فروش حیوانات هم دست دارند.»

معماریان در توضیح می‌گوید: «مثلا توله شیر می‌فروشند. شیر تولید مثل سریعی دارد و خریدار قاچاق این حیوان هم توجهی به تغذیه و سلامت حیوانی که به شکل غیرقانونی می‌خرد ندارد.»

نبود مدرک شناسایی یکی از عواملی است که رفتار غیرانسانی و غیرقانونی را با حیوانات سیرک‌ها تشدید می‌کند. ایمان معماریان در این باره می‌گوید: «این حیوانات دستکم باید شناسنامه‌ای داشته باشند که بتوان به کمک آن رفتار صاحبان سیرک را با حیوانات تحت کنترل درآورد. اما تا همین جای کار درباره نحوه صدور برگه تائید سلامت از سوی سازمان محیط زیست نیز از طرف مدیر سیرک قهرمانی مباحثی مطرح شده است و به گفته آنها روابطی در این میان در صدور این گواهی دخیل بوده است. در حالی که آزمایش بیماری ویروسی سرطان خون FELV این شیرها مثبت بوده است.»

برچسب‌ها

۳ Comments

 1. مهتا می‌گه:

  واقعا عذاب وجدان هم خوب چیزی است. شرم آور است که این حیوانات مغرور و با ابهت به این روز افتاده اند. هر کودکی عکس این شیرها را ببیند متوجه بیماری و ضعف شدید آنها می شود. مسوولین این سیرک با خود چه فکر می کنند؟ به خدا نگاه به چهره معصوم و بیگناه اینها دل انسان را می سوزاند.

 2. آرمین می‌گه:

  غیر قاقونی یا غیر اخلاقی و انسانیت؟
  رسول خدا از اسیر کردن حیوانات ناراحت مى شدند؛ حتى اسارت سگ را کارى نادرست دانسته و باعث عذاب آخرت شمرده اند.

 3. nature می‌گه:

  هر سیرکی که در یک جایی تعطیل می شه فکر می کنم در حرکت کاروانش به مکان بعدی چقدر این حیوانات زجر می کشند، لعنت به ظالم… لعنت به ستمگران… نفرین به همه آدمهایی که حیات و زندگی خودشون رو در ظلم به سایر موجودات پی می ریزند…

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN