Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:  نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات با حضور جمعی از علاقه مندان، فعالان محیط زیست و حیات وحش و برخی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در سالن همایش های سازمان محیط زیست برگزار شد.

به گزارش زیست بوم  ۲۰ شهریور نود در پی انتشار عکس دلخراشی از سه توله خرس توسط پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات که بصورت وحشیانه شکم شان زنده دریده شده بود بی سایقه ترین عکس العمل جمعی ایرانیان در طول تاریخ بر ضد حیوان آزاری شکل گرفت. در همین راستا گروه های معتبر فعال در زمینه حقوق حیوانات و محیط زیست با انتشار بیانیه ای این روز را با نام ” روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات” نامگذاری کردند.

نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات برگزار شد

به گزارش زیست بوم روز گذشته به مناسبت این روزنخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات با حضور جمعی از علاقه مندان، فعالان محیط زیست و حیات وحش و برخی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در سالن همایش های سازمان محیط زیست برگزار گردد.

کمبود نیروی محیط بان را با تکنولوژی بر طرف می کنیم

مسعود علیخانی مدیرکل اداره حفاظت و مدیریت شکار و صید در این همایش گفت: یکی از معضلات جدی محیط زیست موضوع سیرک هاست که با تهیه دستورالعمل سختگیرانه در صدد ساماندهی سیرک و باغ وحش ها هستیم.در حقیقت با تدوین این قوانین سختگیرانه تعداد بسیاری از افراد از داشتن سیرک با نمایش حیوانی منصرف خواهند شد.

ایشان افزود: جریمه های شکار را نیز چندین برابر کرده ایم که در حال حاضر نمی توانم مبالغ را ذکر کنم و بانک اطلاعاتی را در خصوص ثبت مشخصات فردی، سلاح و دیگر خصوصیات شکارچیان را طراحی کرده ایم به نحویی که تحت پیگرد باشند. هم چنین برای باغ وحش ها، باغ پرندگان و دیگر مکان های نگهداری حیوانات لیستی را تهیه کرده ایم که در دوره های ۶ تا ۸ ماه بازبینی و کنترل شوند و نواقص آنها توسط کارشناسان پیگیری و مورد نظارت پیوسته قرار بگیرند.

نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات برگزار شد

مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: سازمان محیط زیست در نظر دارد کمبود نیروی محیط بان را با استفاده از تکنولوژی wwf بر طرف کنیم و این تکنولوزی به نحوی است که می توانیم با آن منطقه را کنترل کنیم.

در باغ وحش ها نیز ما کمبودهای زیادی داریم

در ادامه نشست سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل تنوع زیستی و حیات وحش بیان داشت: طی تشکیل اتاق فکری توانستیم سه کار گروه امداد و نجات با عناوین کارگروه اطلاع رسانی، آموزش و کارگروه امداد و نجات را تشکیل بدهیم. انشالله بصورت پایلوت در دو یا سه استان کشور با اعتباراتی که در نظر گرفتیم با کمک نهادهای غیر دولتی این بخش را راه اندازی خواهیم کرد

مقدم اضافه کرد: در حقیقت می خواهیم طرحی همچون پلیس ۱۱۰ را راه اندازی کنیم تاهر حیوانی در گوشه ای از خاک ایران آسیب می بیند در کمترین زمان به ما اطلاع رسانی شود و اقدامات لازم صورت پذیرد. در این دوره سازمان توجه ویژه ای به بحث حقوق حیوانات دارد. اینکه ما در بحث باغ های وحش و سیرک ها و ساماندهی آنها اقداماتی را انجام داده ایم که می دانیم هنوز نیاز به تلاش بسیار بیشتری دارد.

وی افزود: نگاه میان مدت و دراز مدت سازمان این است که ما سیرک های به شکل اجرایی حیوانات وحشی را نداشته باشیم. آنچه که به عنوان نسخه فعلی پیچیده ایم دستورالعمل های سختگیرانه ای هست که از نظر فضا های نگهداری، تعداد حیوانات و تنوع آن ها در نظر گرفته شده است و انشالله در هفته آینده ابلاغ می شود

سید مجید خرازیان گفت: در باغ وحش ها نیز ما کمبودهای زیادی داریم اما نظارت ما بیش از گذشته است و در تلاش ان هستیم که باغ وحش ها به استاندارد های جهانی نزدیک بشوند به خاطر اهمیت و توجه سازمان محیط زیست به این موضوع ریاست محترم سازمان شخصاَ از استانداران خواستند برای باغ وحش ها استان های خود تسهیلات ویژه ای را در نظر بگیرند.

سهراب سپهری گفت: آب را گل نکنید شاید این آب روان برود پای سپیدار

محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از دغدغه های مهم می تواند تشکیل دادگاه های محیط زیستی باشد. همانطور که در این مملکت دادگاه ویژه مطبوعات وجود دارد تا حواسشان به دست غلتیدن عمدی یا سهوی نویسندگان از جاده انصاف به سمت تعادل چپ و راست باشد، باید برای شخصیت های حقیقی و حقوقی که به عمد در یک فاجعه محیط زیستی دست دارند نیز یک دادگاه جرایم محیط زیستی باشد.

محمد درویش

درویش خاطرنشان کرد: نظام باید به طریق اولا برای آن دسته از مدیرانی که با تصمیمات غیر کارشناسی شان سبب ساز فاجعه های بزرگ و غیر قابل جبران در منطقه حفاظت شده دنا، خط لوله انتقال نیرو که منجر به قطع ده ها هزارن درخت بلوط شد، پارک ملی ارومیه ، پل شهید کلاتنری و احداث ۷۲ سد، خشک شدن دریاچه بختگان بخاطر توسعه کشاورزی و حفر چاه های غیر مجاز، استمرار صنایع آب بر همچون آهن،فولاد، پلاستیک سازی و سفال در استان های یزد،اصفهان و کرمان، سهل انگاری در ضرورت سوخت و مکانیسم کاربراتور های خودرو های داخل که باعث تشدید آلودگی ها در اغلب شهر ها شده است و ده ها و صدها مورد از این دست باید دادگاهی وجود داشته باشد تا به این جرایم با قاطعیت و بدون گذشت رسیدگی کند.

ایشان ادامه داد: الان در مرحله ای هستیم که ۹۰ درصد اندوخته جانوری خود را از دست داده ایم و اگر این اتفاقات افتاده است بخاطر تخریب بی بازگشت زیستگاه هاست که من بعنوان آخرین مرحله از بیابان زایی یاد می کنم که نشان دهنده آن است که چیدمان توسعه ای ما بر بنیان توانمندی اکولوژیکی استوار نبوده است.حال حیوانات در هر سرزمین و شهری یک بیو اندیکاتور است که نشان دهنده وضعیت آن سرزمین است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت: گفتگویی جذاب سهراب سپهری و استاد شاملو در سال های آغاز دهه چهل را شاید خیلی از دوستداران محیط زیست بخاطر داشته باشند در آن زمان سهراب سپهری گفت: آب را گل نکنید شاید این آب روان میرود پای سپیداری، تا فرو شوید اندوه دلی، استاد شاملو با خشم به سهراب گفت : وقتی که جوانان ما را دسته دسته مقابل گلوله قرار می دهند تو دلت برای یک کبوتر یا سیراب شدن یک سپیدار می سوزد؟ که سهراب سپهری عزیز در پاسخ شاملو گفت: اتفاقا اگر ما بتوانیم مردمی را پرورش و آموزش بدهیم که برایشان آب خوردن یک کبوتر و سیراب شدن سپیدار مهم باشد مردم دیگر هرگز اجازه نمی دهند خون بیگناهی از جوانانشان بریزد.

درویش در پایان گفت: رعایت حقوق حیوانات از این منظر قابل بحث است در حقیقت جامعه ای که مردمانش یاد گرفته باشند حرمت حیات را برای همه زیستمندانش محفوظ بدارند حتماً و حتماً از فرصت ها آزادی های شغلی و آموزش های بنیادی دموکراسی حمایت خواهند کرد.

فریبرز حیدری

در این همایش از کنشگران فعال در زمینه حمایت از حیوانات از جمله احمد عزیز(شکارچی سابق)، فریبرز حیدری ( عکاس حیات وحش) و … نشان خرس قهوه ای اعطا شد.

________________________________

حاشیه های جالب اولین همایش تخصصی حقوق حیوانات

نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات، حیوان آزاری و خلاء قانونی در برخورد با آزار حیوانات برگزار شد/ به مناسبت ۲۰ شهریور، روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

اهدای نشان خرس قهوه ای و تقدیر از کنشگران برتر حقوق حیوانات/ به مناسبت ۲۰ شهریور، روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

برگزاری نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات به مناسبت «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»

فراخوان سومین دوره اهدای نشان خرس قهوه ای – شهریور ۱۳۹۳

اهدای نشان خرس قهوه ای به فعالان حقوق حیوانات/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ تصویری

«اشک سیاه»؛ترانه ای برای یوزپلنگ آسیایی/ رونمایی شده ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ فیلم

دو سال گذشت؛ خرس های قهوه ای همچنان ضجه می زنند/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

انتشار نماهنگ «اینجا به بعدش دیگه با آدماست …»/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

ضرورت دوستی با محیط زیست و پرهیز از حیوان آزاری؛ بخش نخست/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

فوری: بازداشت مجدد قاتل خرس های سمیرم این بار با اسلحه جنگی/ تاثیر جرایم بر رفتار کشتارچیان هیچ است!

پوستر «باور ما کدام است؟»/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

تیزر گروه خورشید سیاه/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

برگزاری کنسرت خورشید سیاه به مناسبت «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»/ رونمایی از ترانه «اشک سیاه» یوزپلنگ

آزردن حیوانات تمرینی برای کشتن انسان‌هاست/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

حقوق حیوانات، گذار از خودپسندی و دیالکتیک تاریخ/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

گفت وگو با یک محیط بان:راهی برای برگشت نیست/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

اهدای «نشان خرس قهوه ای» به گروه، فرد و جوان فعال حوزه حقوق حیوانات/ تصاویر قطع کنسرت خورشید سیاه و یک دقیقه سکوت به یاد محیط بان شهید یاری

بیانیه روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ رونمایی از جایزه سالانه حقوق حیوانات و «نشان خرس قهوه ای»

بیانیه گروه های زیست محیطی در رابطه با «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»

به مناسبت ۲۰ شهریور ،روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات، خورشید سیاه می خواند

جنایت در حق حیوانات/ بلوتوث های سیاه زیست محیطی، خطری جدی و بی سابقه برای حیات وحش/ فیلم و عکس

رای دادگاه سلاخان خرس‌های سمیرم و چند نکته/ متهمان در دادگاه حاضر نشده و تنها به هجده ماه حبس محکوم شدند!

خرس قهوه‌ای سمبل مظلومیت حیات وحش ایران/ ۱۸ ماه حبس برای عاملان کشتار

«انقراض» آهنگ جدید شهرام مهاجر/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ صوت

کنسرت خورشید سیاه/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ تصویری ۲

کنسرت خورشید سیاه/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ تصویری ۱

لغو همایش حقوق حیوانات و حیوان آزاری ۲۰ شهریورماه/ هزینه برگزاری صرف امداد رسانی به هموطنان عزیز زلزله زده خواهد شد

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN