Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-Aalikhanii

دیده بان حقوق حیوانات: خرید و فروش حیوانات در فضای مجازی توسط یگان حفاظت محیط زیست و پلیس فتا و همکاری این دو دستگاه کنترل می شود و برخورد لازم با آن صورت می گیرد.

مدیر دفتر صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به خرید و فروش حیوانات در بازارهای شهری و مجازی گفت: به دلیل گسترگی وظایف و کمبود نیروی یگان حفاظت نمی توان به طور کامل با متخلفان و فعالیت در حوزه خرید و فروش حیوانات برخورد کرد.

مسعود عالیخانی در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: خرید و فروش حیوانات در فضای مجازی توسط یگان حفاظت محیط زیست و پلیس فتا و همکاری این دو دستگاه کنترل می شود و برخورد لازم با آن صورت می گیرد.

وی با رد ادعای برخی از افراد متقاضی خرید حیوانات مبنی بر اینکه مجوز باغ وحش خانگی از سازمان حفاظت محیط زیست دارند، گفت: چنین مجوز عمومی برای نگهداری کلیه حیوانات حداقل در دو سال اخیر صادر نشده و مجوزهای نگهداری از حیوانات تنها پس از بررسی مکان و شرایط نگهداری هر گونه خاص و تنها برای همان گونه از جانب سازمان محیط زیست و پس از بازدید از محل نگهداری و تایید دامپزشکی صادر می شود.

وی افزود: حیواناتی که جزو حیات وحش ما محسوب نمی‌شوند متفاوت از گونه‌های نادر بومی با آن‌ها برخورد می‌شود، اما تخلفات بر گونه‌های غیر بومی نیز بر اساس قوانین بین المللی مجازات مشخصی دارند که در ایران نیز اعمال می شود.

وی در خصوص ورود برخی حیوانات خاص به کشور عنوان کرد: درباره مجوز واردات حیوانات از کشور مبدا درخواست و پس از بررسی استانداردهایی خاص نسبت به ورود آن تصمیم گیری می‌شود.

عالیخانی ادامه داد: اگر ورود این حیوانات به کشور غیرقانونی باشد قاچاق است و حیوان ضبط می شود و به مرکز نگهداری سازمان تحویل داده می‌شود.

مدیر دفتر صید و شکار سازمان محیط زیست در رابطه با فروش سنجاب‌های زاگرسی در کشور نیز گفت: این گونه در کشور ما در معرض انقراض است و مواردی از کشف و فروش سنجاب در ایران داشتیم که پس از دریافت آنها مواردی که دستی نشده بودند به طبیعت بازگردانده و مابقی آن به مراکز نگهداری تحویل داده شدند.

عالیخانی با اشاره به محدودیت در نیروی انسانی یگان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: نمی‌توانیم به طور گسترده در حوزه برخورد با خرید و فروش اقدام کنیم اما در شهرهای جنگل‌های زاگرسی نظارت دقیقی در بازارها اعمال می‌شود. همچنین در بازار تهران نیز با حضور در بازارهای اصلی با متخلفانی که قصد خرید یا فروش این گونه را داشته باشند برخورد می‌شود.

به گزارش ایسنا، سنجاب ایرانی، پستاندار شاخص جنگل های بلوط زاگرس است. این جانور ۲۵ سانتی‌متر طول دارد و سر و دم قرمز از مشخصه های بارز این گونه نادر جنگل های بلوط ایران است. زیستگاه اصلی سنجاب ایرانی جنگل های پیرانشهر و سردشت در آذربایجان غربی است.

____________________________

گزارش ویژه از خرید و فروش گسترده حیات وحش با دامنه های ایرانی/ تصویری

چه حیواناتی در ایران بیشتر قاچاق می‌شوند؟

ایجاد پلیس تخصصی محیط زیست/ استارت جلوگیری از قاچاق گونه‌های جانوری

خریدوفروش غیرقانونی گونه های درحال انقراض در خیابان های شهر/ ۳میلیون و۵۰۰هزار ریال جریمه هر عدد سنجاب

فرانس ۲۴: ایران، بهشت حیوانات قاچاق

 

۱ Comment

  1. زهره می‌گه:

    بله پلیس فتا نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کند. فراموش نمی کنیم تصویر جنایتکارانی را که خرسهایی را کشته و حتی سرشان را هم بریده بوده و در اینترنت به اشتراک گذاشته بودند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN