Subscribe: RSS Twitter

http://img7.irna.ir/1393/13930701/81322512/81322512-5969680.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: پژوهش های اخیر نشان می دهد که نانوذرات طلا و تابش لیزر می تواند سلول های سرطانی را در سگ ها و گربه ها از بین ببرد.
به گزارش ایرنا دامپزشکان در حال آزمودن استفاده از نانوذرات و لیزر برای هدف قراردادن تومور های جامد در سگ ها و گربه ها هستند.
این نانوذرات وارد جریان خون شده و پس از گردش در خون به محل تومورها می رسند و به آن ها می چسبند. در ادامه، لیزر می تواند موجب از بین رفتن تومور شود.
‘ مایکل فریدلاندر’ و همکارانش از نانوذرات و پرتودرمانی برای از بین تومور سرطانی در سگ ها و گربه ها استفاده کردند، این گروه موفق شدند تا سلول های سرطانی را با دقت بالا مورد هدف قرار دهند.
فریدلاندر از مدیران مؤسسه تحقیقاتی ویرجیناتک می گوید: ‘بیشتر سگ ها دچار انواع سرطان می شوند بدون این که صاحب آن ها از این موضوع مطلع باشد. ما با این روش موفق به کوچک سازی سلول های سرطانی شدیم به طوری که ابعاد آن ها بسیار کوچک شده و به مقدار ناچیز می رسد.’
این گروه تحقیقاتی یک سگ ۱۱ ساله را به عنوان اولین بیمار، با این روش تحت درمان قرار دادند. آن ها نانوذرات را به بدن این سگ تزریق کرده و سپس لیزر را به محل تومور تاباندند. نتایج نشان داد که ابعاد تومور کوچک شده است. از ابتدای ژانویه امسال، اداره تحقیقات کلینیکی دامپزشکی، برای تسهیل درمان حیوانات، در دانشگاه فلوریدا راه اندازی شده است.
گریگ دانیل مدیر دپارتمان علوم کلینیکی حیوانات کوچک می گوید: ‘تحقیقات کلینیکی در دانشکده دامپزشکی شامل دو بخش است: اول تحقیقات اولیه روی توسعه درمان و تشخیص بیماری و دوم تعمیم یافته های بدست آمده روی حیوانات به بیماری های انسانی.’
هر چند تاکنون گروه های مختلف تحقیقاتی از لیزر و نانوذرات طلا برای درمان بیماری ها در انسان استفاده کرده اند اما این روش هنوز در مراحل اولیه است. این دانشکده یکی از چهار دپارتمانی است که در حال حاضر روی روش درمانی ارائه شده توسط شرکت نانواسپکترا بیوساینس (Nanospectra Biosciences) تحقیق می کند.
در این روش ابتدا نانوذرات به بیمار تزریق می شود، در مدت ۳۶ ساعت این نانوذرات می توانند به سلول های سرطانی برسند. سپس تابش لیزر موجب از بین رفتن سلول ها می شود. این لیزر انرژی زیادی برای آسیب رساندن به پوست یا بافت های داخلی ندارد، در عوض می تواند موجب گرم شدن نانوذرات طلا شود و به دنبال آن سلول سرطانی از بین می رود.

برچسب‌ها, , , ,

۱ Comment

 1. زهره می‌گه:

  وقتی از این حیوانات استفاده های علمی زیادی برای سلامت خود می نماییم باید برای کمک به مشکلات حاد جسمی شان هم تلاش کنیم. چندی پیش در یک منبع علمی خواندم که دانشمندان با فرآوری نوعی انگل در مدفوع گربه ها توانسته اند چندین نوع سرطان را در موش به طور کامل نابود کنند.
  و پیشتر دیدیم که با تحقیقات روی ایدز گربه امیدها برای ساخت واکسن و درمان ایدز افزون شده است.
  و بر اساس مطالعات جدید بچه هایی که از طفولیت تا دو سه سالگی گربه یا سگ خانگی دارند برای همیشه در برابر آلرژیهای مربوطه مصون می مانند.
  اثرات فوق العاده روان درمانی آنها بر طیف گسترده ای از امراض روانی از جمله افسردگی که جای خود دارد.
  هر گامی که جهت کمک و رفاه حیوانات صورت می گیرد قطعا بازخوردش به زندگی خود انسان هم بازمی گررد. کمااینکه در مطالعات موفقیت آمیزی چون تحقیق مورد اشاره در مورد سگها و گربه ها این الگو برای انسان نیز در مراحل پیشرفته تر مطالعه ممکن است راهگشای درمان انواع سرطانها در انسان نیز باشد. و اصولا نتایج تحقیقات علمی پزشکی بر حیوانات در مطالعات انسانی هم کاربرد دارد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN