Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: گرچه سگ‌گردانی، معامله و نگهداری آن در ایران با محدودیت هایی همراه بوده و هست، خبرگزاری آسوشیتدپرس از مرکزی در غرب تهران گزارش تهیه کرده است که کار آن نگهداری و یافتن سرپرست برای سگ های بی پناه است.

مرکز نگهداری از حیونات «وفا» در هشتگرد واقع در غرب تهران پناهگاهی است که در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ سگ بی‌پناه در آنجا زندگی می‌کنند.
در این مرکز که بیشتر زنان داوطلب کمک به آن هستند صد‌ها سگ خوش‌شانس که جایی برای زندگی نداشته‌اند تحت مراقبت و سرپرستی قرار گرفته‌اند. این مرکز در سال ۸۳ به مدد کمک‌های خیریه تاسیس شده است و در حال حاضر تنها پناهگاه مجوزدارِ حیوانات در ایران به شمار می‌رود.
علی ثانی، مدیر پناهگاه، در همین رابطه به خبرنگار اسوشیتدپرس می‌گوید: «در جامعۀ ما سگ‌ها بی‌پناه‌ترین حیوانات هستند. سگ‌هایی که به اینجا آورده می‌شوند، قبلاً در محیط‌های شهری با مشکلات بسیاری درگیر بوده و نیاز به کمک داشته‌اند.»
هما رشید یکی دیگر از کسانی که در این مرکز از سگ‌ها مراقبت می‌کند هم می‌گوید که رتق و فتق امور پناهگاه برعهدۀ داوطلبان است و هزینۀ آن از کمک‌های اهدایی تامین می‌شود.
هما اضافه می‌کند: «ما سعی می‌کنیم مردم را به کمک کردن متقاعد کنیم، اما متاسفانه راضی کردن مردم به کمک کردن به این پناهگاه کار بسیار سختی است. اکثراً می‌گویند وقتی آدم‌ها به کمک نیاز دارند، چرا باید به سگ‌ها کمک کنیم؟»
به گفته هما مشکل دیگر این پناهگاه پایین بودن تقاضا برای سرپرستی سگ هاست. به طور میانگین ماهانه تنها شش سگ صاحب سرپرست می‌شوند. دلیل پایین بودن نرخ پذیرفتن سرپرستی سگ‌ها این است که اکثراً سگ‌های نژاددار را به سگ‌های ولگرد ترجیح می‌دهند.
افسانه زرین مسئول بخش یافتن سرپرست برای سگ‌ها می‌گوید: «ما می‌خواهیم به مردم نشان دهیم که همین سگهایی که در کوچه و خیابان می‌بینیم، می‌توانند به دوستان خوب ما تبدیل شوند».
برچسب‌ها, ,

۲ Comments

  1. m می‌گه:

    چه قشنگ، خوشحالم برای این حیوونای بی آزار

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN