Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: در نمایشگاهی در شهر قزوین که عنوان «انسان و طبیعت» داشت، طنز تلخی از طبیعت به نمایش در آمد.

چهارشنبه گذشته نمایشگاهی در شهر قزوین برپا شد با نام  «اولین نمایشگاه ملی انسان و طبیعت». نمایشگاهی که مشخص نیست چگونه «اولین» و «ملی» معرفی شده و چطور «انسان و طبیعت» نامگذاری شده.

نیت برگزار کنندگان از انتخاب این اسم هرچه باشد، مهمتر از آن اتفاقاتی است که داخل این نمایشگاه برای حیوانات می افتد و نوع معرفی خاصی است که برگزار کنندگان از ارتباط بین «انسان» و «طبیعت» دارند. در این نمایشگاه پرندگان و جانوران غیر بومی که عمدتا به عنوان حیوان خانگی ممنوعه به فروش می رسند و نگهداری آنها نیازمند مجوز است به نمایش در آمدند.

اتفاقاتی که در این نمایشگاه عموم مشاهده کردند، بیشتر به معرکه گیری های قدیمی شبیه بود: کشتی گرفتن با خرس اسیر در زنجیر، بوسیدن پرندگان و میمون، شیر خوردن خرس قهوه ای با شیشه شیر اطفال، و حتی فروش ماهی زنده خوراکی.

هفته گذشته رسول اشرفی پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست استان تهران اعلام کرده بود برای نگهداری حیوانات باید مجوز داشت و کسانی که  از سوی محیط زیست مجوز ندارند به دادگاه معرفی می شوند. حال سووال این است که آیا میمون و مار و خرس و سوسمار وتوکان این نمایشگاه مجوز محیط زیست داشته اند؟ آیا طوطی قفسی این نمایشگاه که در باغات تهران زندگی می کند با مجوز صید شده که به صورت عمومی نمایش داده می شود؟

اگر چنین مجوزی وجود خارجی ندارد متولی برخورد با چنین نمایشگاهی چه ارگانی است و چرا در برخورد تعلل کرده و اگر مجوزی داده شده، متولی نظارت بر این اتفاقات چه ارگانی است؟

آیا کشتی گرفتن با خرس و معرکه گیری از نظر مسوولین مجاز است؟

آیا نمایش عمومی بوسیدن حیواناتی مثل میمون که بیشترین بیماری مشترک با انسان را دارند در ملا عام و دلقک بازی خرس از سر اجبار آموزش صحیح رابطه انسان و حیوان است؟

آیا بیماری زا بودن فقط مخصوص سگ و گربه های شهری است؟ آیا مدفوع خرس و بزاق این حیوان پاک است و فقط سگ نجس؟

شرایطی که تعدادی یوز آسیایی -ناموس طبیعت ایران- سالیانه در تصادف های جاده ای از بین می رود، مسوولین نمایش دادن مرغ عشق و فنچ و طوطی های وارداتی را آموزش صحیح می دانند؟

آیا طبیعت مورد نظر متولیان همان کلاغ و زاغ خشک شده است؟

و آیا روباه حیوان قفسی است؟

شاید بهتر باشد آن خرس بیچاره تحت اختیار سازمان های زیست محیطی قرار گیرد و در صورت نیاز به برگزاری نمایشگاهی که نام طبیعت دارد، غرفه داران و ذینفعان موظف به اطلاع رسانی و اقدامات فرهنگی آموزشی متناسب در کنار این اقدامات بپردازند.

لازم به ذکر است برخی افراد و گروه های حامی حیوانات که هر وقت اظهار نظری در مورد سگ های فانتزی و شهری می شود، خون به جوش آمده شان را با انواع نامه های سرگشاده و بیانیه ها به نمایش در می آورند، در شرایط اینچنینی سکوت می کنند.

اسارت در قفس به جای زندگی در باغات تهران

اسارت در قفس به جای زندگی در باغات تهران

 

معرکه گیری و کشتی گیری با خرس اسیر در زنجیر. اگر این خرس یک لحظه باعث شود سانحه اسکار، شیر سیرک مشهد تکرار شود، مشابه اسکار بازنده اصلی خواهد بود و جانش را خواهد داد.

 

خرسی که رابطه انسان و طبیعت را به خوبی نمایش می دهد!

 

ماکائو، طوطی غیر بومی که برای رسیدنش به ایران، بسیاری از همنوعانش به کام مرگ رفته اند.

 

میمونی که احتمالا منظور از بوسیدنش ابراز محبت است، ابراز محبتی در غل و زنجیر.

 

خوراندن اجباری میوه به میمون بینوا برای نمایش.

 

لمس مستقیم خزندگان توسط بازدید کنندگان. ظاهرا بیماری های مشترک فقط برای گربه های شهری و سگ ها به چشم می آید!

 

بوسیدن کاکادو، ابراز محبت به پرنده ای که بسیاری از هم نوعانش در مسیر سفر به ایران می میرند تا سود زیادی نصیب برخی شود.

سه کلمه: نمایشگاه- انسان- طبیعت!

 

 

 

به نوک بیش از حد رشد کرده پرنده دقت کرده و نحوه نگهداری این پرنده زیبا را مجسم کنید.

 

نوع خاصی از ارتباط انسان و طبیعت که حتما قابلیت نمایشی زیادی دارد.

عکس: حمیده شفیعی ها/ مهر

__________________________________________________________________________________

فرارو در این زمینه می نویسد:
بخش حیوانات نمایشگاه ملی انسان و طبیعت در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی قزوین بر پاست. در بخشی از این نمایشگاه حیوانات وحشی تعلیم دیده مانند ببر و شیر نیز به نمایش در می آیند.

آیا این فرد جرات نزدیک شدن به ببری در طبیعت را نیز داراست؟ اگر لحظه ای غفلت کند و ببر با مختصر حرکتی او را زخمی کند، چه کسی محکوم خواهد شد؟

محبت به حیوانی قلاده به گردن!

آیا خطر کودکانی را که شاهد این تصویرند تهدید نمی کند؟ آیا آنها تفاوت مارهای خطرناک ولی بسیار کوچک منطقه قزون را با این مار بزرگ کم خطر درک می کنند؟ و آیا از این تفاوت درک درستی دارند؟

مساله ممنوعیت نگهداری سگ به عنوان حیوان خانگی در مجلس مطرح است ولی نگهداری روباه در قفس قناری که قانونا ممنوعیت دارد در ملا عام انجام می شود.

 

۸ Comments

 1. ع م می‌گه:

  بهتر بود قزوینی ها اسم نمایشگاه رو می ذاشتن «اولین نمایشگاه ملی انسان ضدطبیعت»؛ وقتی روباهو تو قفص پرنده می ذارن که کفش میله داره و براش تخم آفتابگردون می ذارن! وقتی خرسو ازطبیعت و چرخۀ تولید مثل خارج می کنن! وقتی طوطی و کبکی که می تونه آزادانه تو طبیعت ایران زندگی کنه، از زیستگاهش و از چرخۀ تولید مثل خارجش می کن! و وقتی ….

 2. آزاده می‌گه:

  فکر میکنم دیگه به همه ثابت شده تو این مملکت چیزی به اسم حمایت از حیوانات وجود نداره و جز خرابکاری و آزاررسوندن به طبیعتمون کار دیگه ای واسه طبیعت انجام نمیشه

  تا کی باید شاهد این همه ظلم باشیم و از دستمون کاری برنیاد

 3. یاسمن می‌گه:

  منزجر کننده ست. متاسفم که تب افراط و تفریط و سو استفاده ، پیکر مسائل بسیار حساسی از جمله محیط زیست و طبیعت رو بیمار کرده.
  در حالی که همه ی فعالان محیط زیست تلاش می کنند آموزش صحیح رو دنبال کنند عده ای به راحتی الگوهای رفتاری نادرستی برای مردم می شوند.

 4. شهرزاد می‌گه:

  حیف این حیوانات زیبا در دست انسان های نازیبا.

 5. محمود می‌گه:

  جالبه براش همایش نمایشگاه میذارن

 6. شب می‌گه:

  با سلام و عرض ادب
  بعضی افراد، نیاز شدیدی دارند که توجه دیگران را به هر نحوی که شده جلب کنند و برای آنها فرقی هم نمیکند که این حرکاتشان باعث انزجار دیگران میشود یا خوشایندشان!
  این جناب معرکه گیر معلوم نیست، چند ماه این خرس بینوا را در قفس اسارت انداخته بود و چقدر حیوان اسیر را آزار داده و کتک زده، تا بتواند او را این چنین تحقیر کند.
  هر چند هنوز هم جناب معرکه گیر به خوبی میداند که خرس اسیر، از سر دوستی و علاقه اجازه چنین رفتاری را به او نمیدهد و شاید اگر زنجیری به پای نداشت و تحت تاثیر داروهای کرخت کننده نبود، آرزوی بعضی را بر آورده میکرد!
  اگر منظور از بر پایی نمایشگاه “انسان و طبیعت” نمایش اینگونه ستم های انسانها به حیوانات است، پس حتما در نمایشگاه بعدی با نام “طبیعت و انسان” تعدادی انسان را در قفس به زنجیر میکشند و چند شیر و خرس و… را در قفس رها می سازند!!!
  نمایشگاه عبرت انگیزی بود اگر نام آن را «انسان، نابود کننده طبیعت» میگذاشتند تا مردم بیآموزند که حیوان آزاری چه حرکت ضد انسانی و نفرت انگیزی است!
  و متاسفانه همانطور که فرمودید: “سکوت حامیان حیوانات در قبال آزار حیوانات در نمایشگاه قزوین”
  بنده هم سری به چند سایت حامیان حیوانات زدم و… دریغ از یک کلام!
  ولی…!!!
  ولی پس از آن این دو جمله ی طبیعت ستیزانه:
  ١- مدیراجرایی اولین نمایشگاه کشوری انسان و طبیعت استان قزوین: نمایشگاه انسان و طبیعت را به سایراستان ها هم می بریم
  ٢- وی تاثیر این نمایشگاه را نیز درایجاد فرصت های شغلی یادآور شد و افزود: این نمایشگاه که در فصول مختلف نیز در قزوین برگزار خواهد شد، می تواند در کنار فعالیت های کشاورزی، فرصت های مناسب شغلی را نیز برای افراد مختلف ایجاد نماید.
  را که در سایت حدیث نیوز
  http://www.hadisnews.com/?type=dynamic&lang=1&id=5611
  دیدم، سرم سوت کشید و اینقدر سوال و جواب های مختلف به ذهنم رسید که فکر کردم بجای اینکه بی نتیجه وقت گرانبهای شما را تلف کنم، بهتر است به این شعر سعدی بسنده کنم:
  خواجه در بند نقش ایوان است
  خانه از پای بست ویران است

  وای بحال این حیوانات زجر دیده و بینوا…

 7. پریسا می‌گه:

  سلام این نمایشگاه که خیلی خوب و تمیز بود. وای اگه نمایشگاه حیوانات گرگان رو میدیدید.
  حیوونا از بوی بد محیط مریض بودن.
  فضا سرد. کثیف. بدبو. حیوانات گشنه. خرگوش و بلدرچین یه جا نگهداری میشدن. خرگوشا پرهای بلدرچین ها رو خورده بودن.
  ۱۶تا بچه خرگوش تو سرما جون دادن و مردن.
  جهنم بود. این در مقابل اون بهشته

 8. این آقا که دیگه خیلی معروف شده و دائم تو تلویزیون و روزنامه ها هستش ، ا[…]ر[…]رو میگم ، به تمام کارگردان ها و فیلم ها حیوان اجاره میده و کلی پول میگیره .
  تو هر فیلمی که حیوان بازی کرده باشه ، حیوانات امیر حسینه . خصوصا تو فیلم های مهران مدیری که دوست صمیمی امیر حسینه !

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN