Subscribe: RSS Twitter

http://media.mehrnews.com/d/2015/09/22/3/1841801.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: باغ وحش ارم که در ۵ سال گذشته از سوی فعالان حقوق حیوانات بدنام ترین باغ وحش کشور نام گرفت اخیرا برای نگهداری از گونه های حیات وحش تغییراتی ایجاد کرده که دامپزشک این باغ آنها را مثبت ارزیابی کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، باغ وحش ارم به دلیل اقدامات بسیاری که طی ۵ سال اخیر در رابطه با حقوق حیوانات از جمله فروش حیواناتی چون شیر و گرگ به اشخاص حقیقی، خفه شدن ببر مبتلا به صرع در حوض آب، مرگ ببر نر سیبری بر اثر ابتلا به مشمشه، کشتار غیرانسانی ۱۴ شیر به دلیل احتمال ابتلا به مشمشه، استفاده از خرگوش زنده برای تغذیه شیرها، بستن گراز زنده با مفتول فلزی برای تغذیه شیرها، نگهداری از فیل ها در اتاقکی کوچک با زنجیری بر پایشان در تمام فصل سرما، شرایط غیراستاندارد نگهداری از خزندگان، قفس های نامناسب میمونها، مرگ مشکوک کفتار ماده و جایگزینی آن با کفتار نر، مرگ دو کانگورو و والابی، یال سوخته شترها بر اثر پرتاب سیگار بازدیدکنندگان، زمین بتنی زیر پای سگ سانان و نهایتا تکثیر غیر کاشناسانه گوزن های اروپایی که در حالت خوشبینانه مازاد آنها به مصرف گوشتخواران باغ وحش و همچنین یک شخصیت حقیقی رسیده به یکی از بدنام ترین باغ وحش های کشور در این رابطه تبدیل شد تا جایی که به ایستگاه پایانی برای گربه سانان لقب گرفت.

باغ وحش ارم

فروش و کشتار حداقل ۳۷ گوزن زرد و قرمز اروپایی برای مصارف انسانی یا تامین گوشت گوشتخواران، در کنار ورود بدون مجوز ببر های سفید و شیر های آسیایی که جنجال های زیادی را بر پا کرد نگرانی دوستداران حیات وحش را به دنبال داشت و در افکار عمومی نسبت به مجموعه تفریحی ارم ذهنیت منفی بیشتری  ایجاد کرد.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

اما حالا دامپزشک این باغ که انگشت اتهام فعالان حقوق حیوانات در جریان ورود ببر های سفید و شیرهای آسیایی به دلیل انتشار نامه ای که به اعتقاد آنها جعلی بود به سمت او بیش از همه نشانه می رود از تغییرات مثبت باغ وحش ارم در جایگاههای نگهداری بسیاری از گونه های حیات وحش خبر می دهد.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

آنطور که ایمان معماریان به خبرنگار مهر می گوید: بازسازی ۸۰ در صد از جایگاه های گونه های جانوری باغ وحش تهران طی سه سال گذشته به اتمام رسیده و بازسازی جایگاه فیل ها طی یک ماه آینده انجام می شود.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

به گفته او، مهمترین ویژگی جایگاه فیل باغ وحش تهران در حال حاضر این است که هم راستا با استاندارد جدید جهانی، تماس مستقیم حیوان با مراقب و دامپزشک، جای خود را به تماس غیر مستقیم داده است.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

معماریان توضیح می دهد: در این جایگاه، شستشو، تغذیه و درمان فیل ها بدون ورود انسان به جایگاه انجام می شود. از امتیازات این جایگاه، بازدید آسان و بی خطر مردم و همچنین کاهش خطرات احتمالی برای نگهبانان و دامپزشکان است.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

 دامپزشک باغ وحش ارم می افزاید:  به زودی مربیانی وارد کشور می شوند که به فیلها خواهند آموخت از طریق حفاظ ها با مراقبین و دامپزشکان ارتباط برقرار کنند و اندامهایی چون گوش، دم و دست و پایشان را برای شستشو، معاینه و خونگیری در اختیار انسان بگذارند.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

معماریان تاکید می کند: در حال حاضر جایگاه اکثر گونه های باغ وحش از جمله، شیر، ببر، پلنگ، کاراکال، سیاهگوش، خرس، میرکت، سنجاب، راکن، لاما، شتر، مرال، آهوی ایرانی، قوچ و میش البرز، گور ایرانی، گراز، کروکودیل و دیگر خزندگان و اکثر پرندگان با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

این دامپزشک حیات وحش ابراز امیدواری می کند: پس از موافقت مدیران بنیاد مستضعفان با تامین اعتبار لازم، طی یک سال آینده جایگاه های نامناسب گرگ، روباه، کفتار، گربه جنگلی، میمون رزوس و شامپانزه ها نیز مطابق با استاندارد جهانی باز سازی می شود.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

او در خصوص گونه های اهدا شده توسط باغ وحش به سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: پرنده های شکاری باغ وحش شامل سارگپه، شاه بوف، عقاب و دلیجه به همراه دو گور ایرانی برای رهاسازی به سازمان حفاظت محیط زیست اهدا شده اند.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

معماریان ایجاد غرفه هایی مرتبط با حیوانات را جزو برنامه های آتی باغ وحش عنوان می کند و می افزاید: این غرفه ها با ارائه محصولاتی مرتبط با حیات وحش از طرفی به فرهنگسازی و آشنایی بازدیدکنندگان با حیوانات کمک می کنند و از طرفی جایگزین غرفه هایی خواهند شد که مناسبتی با حیات وحش ندارند و  به این ترتیب آلودگی صوتی ناشی از غرفه های تفریحی فعلی حذف خواهد شد.

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

او به رفتار نادرست برخی بازدیدکنندگان به عنوان یکی از مشکلات پیش روی باغ وحش تهران اشاره می کند و می گوید: برای جلوگیری از برقراری تماس مستقیم بازدیدکنندگان با حیوانات و همچنین ممانعت از ریختن اشیاء و مواد خوراکی توسط مردم برای حیوانات، در بازسازی برخی جایگاه ها از شیشه استفاده شده است اما متاسفانه خصوصا روزهای تعطیل، نیازمند نیروهای داوطلب هستیم تا ضمن فرهنگسازی و منع بازدیدکنندگان از کوبیدن به شیشه، عبور از حفاظ و ریختن مواد غذایی برای حیوانات، اطلاعات لازم را در رابطه با باغ وحش و گونه های مختلف جانوری در اختیار بازدیدکنندگان بگذارند.

باغ وحش ارم

معماریان در پایان یادآور می شود: اما متاسفانه کمی آنطرف تر از ورودی باغ وحش، در بخشی متروکه، یک ببر ماده سیبری، گونه ای باارزش ژنتیکی بسیار زیاد که می تواند جذابترین گونه باغ وحش برای بازدید کنندگان به شمار برود، ۵ سال است به دلیل احتمال ابتلا به بیماری مشمشه، در اتاقکی موسوم به قرنطینه با شرایطی نامناسب از هر لحاظ، رنگ آسمان و گرمای آفتاب را از یاد برده است و ما همچنان امیدواریم سازمانهای مربوز گوشه چشمی به این ببر زیبا نشان دهند و شرایط را برای نگهداری از این حیوان که تاکنون هیچگونه علائمی از بیماری مشمشه بروز نداده در جایگاهی استاندارد فراهم آورند؛ جایگاهی برای ملاقات دوباره این حیوان با آسمان و آشنایی بازدیدکنندگان ایرانی با گونه ای باشکوه، کمیاب و در خطر انقراض.

هرچند حامیان حقوق حیوانات در سراسر دنیا مخالف باغ وحش ها هستند و معتقدند باغ وحش ها همچون انباری از حیوانات هستند که از راه اسارت حیوانات ادامه حیات می دهند اما با توجه به اینکه هنوز هم باغ وحش ها در دنیا یکی از محبوبترین مکان های برای مردم هستند باید دید مسئولان باغ وحش ارم با شرایط  جدید و با تغییراتی که اعمال کرده اند آیا در جلب اعتماد مردم و دوستداران محیط زیست موفق خواهند بود و می توانند عناوینی که در سالهای گذشته به دلیل سو مدیریت کسب کرده اند از اذهان عمومی پاک کنند و مهمتر ازآن آیا سازمان محیط زیست بر این روند نظارت کافی خواهد داشت و یا این تغییرات تنها ظاهر سازی برای توجیه اقدامات گذشته است.

۷ Comments

 1. kooshan می‌گه:

  وجود باغ وحشها و مکانهای استاندارد و مناسب نگهداری حیات وحش بویژه در کشور ما که شناخت عمومی مناسبی در مورد حیات وحش شکل نگرفته است، واجد جنبه های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی و نیز ابزاری برای گذران اوقات مفید و سودمند اقشار مختلف مردم بویژه نوجوانان و کودکان بوده و همچنین امکانی برای نگهداری از آن دسته وحوشی است که بعلل مختلف امکان زیست طبیعی و آزاد ندارند.

  • ساسان می‌گه:

   ضمن عرض درود خدمت kooshan عزیز
   وقتی با قطار بین کرج و تهران حرکت می کنید ، نزدیک زندان وحش ارم ، تابلوهایی نصب شده است که به تبلیغ برای این زندان می پردازد ، خواهشا به یکی از آنها خوب توجه کنید ، در این تصویر با کمال بی دقتی ، تبلیغ منفی صورت گرفته است ، شیری در یک طرف تصویر است و مردم بازدید کننده در سمت دیگر ، منتها طوری طراحی صورت گرفته است که گویی مردم در قفس هستند ، این است اصل و باطن ماجرای این اسارتگاه ها . این کار ، فرهنگی نیست ، جنبه آموزشی و پژوهشی آن نیز از طرق دیگر امکان پذیر است . در ضمن ، با اینکه از مخالفان سرسخت شکار قانونی و غیر قانونی هستم ، گمان می کنم ، اگر حیوان ، در طبیعت ، شکار شود ، بسیار بهتر از اسارت طولانی مدت است .

  • Farideh Eghbali می‌گه:

   این دقیقا همان جمله کذایی هست که معماریان معلوم نیست از کجا کپی کرده و شده جزوی از کارت ویزیت ایشان حالا شما معماریان هستید یا نه فرق چندانی در این دیدگاه حیوان ستیز و سودجویانه ندارد، واقعا شرم آور است کشور ما با مشکل کمبود مدارس و امکانات برای کودکان و نوجوانان روبروست شما فکر می‌کنید ایران یعنی‌ تهران ؟ اول فکر این باشید تا کودکان و نوجوانان یاد بگیرند شیر ایرانی‌ چطور نوشته و خوانده میشود مضحک هستید در جایی‌ که دانش آموزان بسیاری از شهرها و روستا های ایران محل آموزش ندارند و صدها شهر و روستا فقد مدرسه و امکانات تحصیلی‌ هستند حرف از جنبه آموزشی‌ باغ وحش برای کودکان میزنید که مثلا عقاب پرنده است ولی‌ در باغ وحش بالهایش می‌شکنیم و در قفس روی زمین میخکوب می‌کنیم تا شما برید در کتاب‌ها بخوانید که این حیوان روزی پرواز میکرده ، شرم آورید جدا شرم آورید

 2. Farideh Eghbali می‌گه:

  این عکس بره گوزن زرد از همان ازدیادی‌های دامپزشک […] ارم هست که ذبح شدند و فروخته شدند و کباب بزم شدند ؟

 3. Farideh Eghbali می‌گه:

  این عکس بره گوزن زرد از همان ازدیادی‌های دامپزشک […] ارم هست که ذبح شدند و فروخته شدند و کباب بزم شدند ؟ یا بره گوزن آمریکایی‌ رنگ زردش کمرنگتر است و برای ایجاد قصاب خانه ارم وارد شده؟

 4. kooshan می‌گه:

  هموطن گرامی، Farideh Eghbali ،
  با سلام و تشکر از شما، ابتدا عرض کنم که بیشتر زندگی را در کرمانشاه سپری کرده و فعلأ نیز در این شهر سکونت دارم و مزایای باغ وحش ها را نیز بیشتر در مناطق خارج از تهران و در اینگونه شهرهای کمتر توسعه یافته کشور مفید می بینم، تهران و برخی شهرهای بزرگ کشور همواره باغ وحش داشته که شهروندان ساکن از مزایای آنها استفاده کرده و با گذشت زمان به معایب احتمالی آنها هم پی برده اند منصفانه این است به هموطنان دیگری که حتی رنگ باغ وحش را در طول عمر خود ندیده اند فرصت دهیم ضمن استفاده از باغ وحشهای استاندارد که ممکن است مورد تقاضای آنها هم باشد، خود در باره عدم ضرورت آن تصمیم بگیرند  ، دیگر اینکه کپی برداری اگر درست صورت بگیرد بد نیست،  اینکاری است که چینی ها دهه هاست بخوبی انجام میدهند و ما محصولات آنها را با اشتیاق مورد استفاده قرار میدهیم ضمنأ بهتر این است که در چهارچوب قواعد منطقی و مدنی گفتگوهای دوستانه همراه با نقد اصولی و با پرهیز از مطلق انگاری در پی رسیدن به تفاهم و توافق در جهت رفع نقائص و حل مشکلات باشیم و پرداختن به مشاجرات لفظی و پرخاشگری، نتایج مثبت و سازنده بدست نمی دهد.
  همانطور که بدرستی اشاره کرده اید ما در کشور مشکلات دیگری هم داریم اما دقت کنید که گفته نشده به این مشکلات نبایستی رسیدگی شود و یا حل آنها موکول به احداث باغ وحش است ،  هر مشکل را باید بجای خود بررسی کرده و در حل آنها کوشید ضمن اینکه باغ وحش ارم خصوصی است و از بودجه عمومی استفاده نمی کند و کلأ باغ وحشها را می توان به بخش خصوصی سپرد و بر فعالیت آنها نظارت داشت گرچه شخصأ معتقدم کمک دولت به باغ وحشها برای بهتر شدن وضعیت آنها فاقد اشکال است، بعلاوه علت اصلی مشکلات مورد اشاره شما و حتی نامناسب بودن وضعیت باغ وحشهای موجود،  ناکافی بودن سطح پیشرفت و توسعه پایدار در کشور و نبود فرهنگ متناسب با آن است که با دستیابی به درجات بالاتری از توسعه و پیشرفت ، مقدمات کاهش بسیاری مشکلات و از جمله کمبودها و نقائص باغ وحشها و ارتقای شرایط آنها بحد استانداردهای مطلوب و جهانی و نهایتأ تبدیل آنها به مکانهای شبیه به محیط زیست طبیعی حیات وحش فراهم می شود ولی رسیدن به این هدف بتدریج و با تلاش مستمر و صرف هزینه ممکن است.

 5. kooshan می‌گه:

  هموطن گرامی، آقای ساسان،
  واقعیت این است که زیست طبیعی برای هر موجود زنده ارزشمند است ولی بهرحال در دنیا تعداد زیادی حیوان وجود دارند که از شرایط زندگی طبیعی دور شده اند و امکان برگشت آنها به طبیعت نیست و اگر هم باشد با توان و امکانات و شرایط فعلی مقدور نیست بعلاوه در حال حاضر حیات وحش آزاد هم در سطح جهان وضعیت مطلوبی ندارند ، حالا برخی ممکن است به دلایلی به احداث باغ و حش علاقمند بوده و از این حیوانات خریداری کرده و باغ وحشی برپا کنند که اگر درچهارچوب مقررات و با لحاظ استانداردهای لازم اقدام شود نمی توان بکارشان ایراد گرفت، گرچه در صورتی که درست بدانیم و تمایلی وجود داشته و مقدور باشد می توان با پرداخت مبالغ چشمگیر این حیوانات را از باغ وحشها خرید و مجددأ در جایی که مد نظر است رها کرد، البته اینکار باعث تعطیلی باغ وحشها نخواهد شد، راه دیگر این است که شرایط اینگونه محلهای نگهداری وحوش را تا حد امکان به محیط زیست طبیعی آنها نزدیک کرد که از نظر من بهتر و انجام آن مقدور است، در حال حاضر دیده شده که برخی باغ وحشها تدابیری اندیشیده اند که آن تصور معمول دیدن حیوانات توسط انسانها از پشت میله ها تغییر کرده است که می توان از این تدابیر بهره برد.
  شاید در آینده ای نامعلوم امکان حذف اینگونه مکانهای زیست حیوانات و برگشت هر حیوان وحشی به زیست طبیعی خود فراهم شود.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN