Subscribe: RSS Twitter
A4
​​​دیده بان حقوق حیوانات: کمپین «سگ کشی نه!» با هدف پایان بخشیدن به کشتار حیوانات در شهرها و جایگزین کردن روش های پایدار و عالمانه و اخلاقی آغاز به فعالیت کرد.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات بیش از ده سال است که کشتار گسترده حیوانات در شهرها، روستا ها و حومه شهر و روستا به بهانه کنترل ازدیاد جمعیت برخی حیوانات در جریان است. در این ده سال، بر خلاف ادعای مدیران شهرها، نه تنها کشتار حیوانات مشکلی را حل نکرده است، بلکه با ارایه تصویری غیر قابل دفاع از تصمیم گیری های مدیریتی باعث هدر رفت منابع مالی حوزه مدیریت شهری به عنوان بخشی از بیت المال و مالیات شهروندان شده است.

برخی مسوولان و مدیران تراز بالای کشور، معتقدند برخی حیوانات در زمره حیوانات موذی جای می گیرند اما تا امروز هیچ مصداقی از موذی گری را برای حیوانات اثبات نکرده اند. به علاوه از یک سو دو دلیل «پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان» و «ترس از حیوانات و امنیت عمومی» را توجیه کشتار اعلام می کنند و از دیگر سو به جای برخورد عالمانه بر اجرای بدوی ترین شیوه ها که در عقب مانده ترین کشورهای جهان نیز در حال توقف است پافشاری دارند. در این میان متاسفانه مدیران کلانشهر های کشور که باید در مدیریت شهری پیشرو و سرآمد سایر شهرها باشند، حتی در برخورد با جوندگان در شهرها چنان روش های نمایشی و بی اثری را انتخاب کرده اند که بیشتر به مزاح شباهت دارد.

مقوله کنترل جمعیت حیوانات رها در شهرها مساله ای است که که در بسیاری از کشورهای جهان با روش های عالمانه با آن برخورد می شود تا بدون حیف و میل منابع مالی حاصل از مالیات شهروندان، از یک سو اثرگذاری بر جمعیت حیوانات رها در شهرها موثر و پایدار باشد و از دیگر سو با روش های بدوی، وحشیانه، غیر اخلاقی، آزارنده و غیر شرعی باعث ظلم به حیوانات نیز نشود.

کمپین «سگ کشی نه!» با علم و احترام به عقاید و باورهای مختلفی که مابین حامیان حیوانات، حیوان دوستان، مدافعان حقوق حیوانات و گروه های مختلفی که در این زمینه فعالیت داوطلبانه دارند و با اعتقاد به اینکه در عین تکثر عقاید، حذف قطعی و دایمی کشتار حیوانات هدف مشترک همه گروه ها است، اعلام موجودیت می کند.

هدف اصلی کمپین «سگ کشی نه!»:

توقف قطعی و دایمی کشتار حیوانات با توجیه کنترل ازدیاد جمعیت

اهداف فرعی کمپین «سگ کشی نه!» :

به رسمیت شناخته شدن و صدور مجوز رسمی برای پناهگاه های حیوانات توسط مسوولان کشوری و استانی و بالتبع حمایت قانونی و قضایی از فعالیت های حیوان دوستانه و داوطلبانه

شراکت رسمی پناهگاه های منطقه ای در مراحل تصمیم گیری برای کنترل ازدیاد جمعیت گونه های هدف هر منطقه، شهر و استان

شراکت رسمی و اولویت دادن به پناهگاه های داوطلب در مناقصات مدیریت شهری هر منطقه، شهر و استان

استفاده از توان نظارتی گروه های داوطلب بر فرایند اجرایی و روش های کنترل ازدیاد جمعیت حیوانات

هم افزایی گروه های فعال موجود برای حمایت از سایر گروه ها یا گروه های در شرف تاسیس برای ایجاد تسهیلات اجرایی، قانونی، مدنی و آموزشی

همراهی با کمپین:

همراهی با کمپین در دو قالبت «همراهی رسمی» و «هواداری» پیش بینی شده است.

«همراهی رسمی» برای تمام گروه هایی که به هر شکل با نام و برند مشخص در قالب پناهگاه، کمک رسانی، درمان، امداد و نجات، فرهنگ سازی، آموزش و امثالهم فعالیت می کنند با درج لوگو، نام و نشان در تمام فعالیت ها پیش بینی شده است.

«هواداری» برای افراد و گروه هایی که بدون نام و برند مشخص مشغول فعالیت هستند پیش بینی شده است. در طول زمان فعالیت کمپین، ارتقای وضعیت گروه ها از «هوادار» به «همراه رسمی» مقدور خواهد بود.

مدت زمان فعالیت کمپین:

مدت زمان پیش بینی شده برای نایل شدن به هدف اصلی در گام اول، حداقل زمان ممکن و حداکثر یک سال است. تصمیم گیری برای ادامه فعالیت منوط به تصمیم جمعی «همراهان رسمی» خواهد بود.

دایره شمول:

کمپین «سگ کشی نه!» در حیطه کنترل عالمانه ازدیاد جمعیت حیوانات در جوامع بشری (مانند شهر، روستا، حومه) فعالیت خواهد کرد و فقط بر موضوع کشتار سگ ها متمرکز نخواهد بود. نام کمپین به دلیل شناخته شده بودن واژه «سگ کشی» و استفاده مسوولان از این روش در بسیاری از شهرها انتخاب شده اما کمپین به حیطه کشتار سایر گونه ها من جمله گربه ها، جوندگان و پرندگان نیز ورود خواهد داشت.

دوشادوش هم، علیه کشتار

راه های ارتباط و اطلاع از فعالیت های کمپین «سگ کشی نه!»:

ایمیل: nodogkilling@gmail.com

هشتگ: #سگ_کشی_نه

کانال کمپین در تلگرام:  https://telegram.me/NoDogKilling

لینک گروه تلگرام در کانال کمپین ارسال خواهد شد.

شناسه مدیریت کمپین در تلگرام (فرزاد فرهادیار): @No_Dog_Killing

۹ Comments

 1. samar می‌گه:

  لطفا به حقوقدحیوانات احترام بذارید هر موجودی حق زندگی داره

 2. maryam می‌گه:

  بنام آنکه بخشنده ومهربان است ما آسمانها وزمین وآنچه بین آنهاست ببازیچه خلق نکردیم(۳۸)وآنها را جز بحق و از روی حکمت ومصلحت نیافریدیم.ولیکن اکثر مردم از آن آگاه نیستند.(۳۹) دخان قرآن کریم

  مخالف هرنوع حیوان آزاری وحیوان کشی بخصوص حیوان شریف وباوفایی (سگ)هستم

 3. مجید شجاعی می‌گه:

  لطفا” شماره تماستون رو بنویسید

 4. رضا می‌گه:

  تبریک میگم.بهترین حرکت در ایرانه

 5. sepid می‌گه:

  زنده باد دیده بان :-)

 6. امیر می‌گه:

  فقط با یک بنر -سگ کشی نه- که نمیشه جلوی این همه کشتار وایساد!!! باید به افرادی مثل من که دوستدار حیوانات هستند ولی نمیدونن چکار باید کرد راهنمایی بدین. همین امروز صبح من با صدای گلوله بلند شدم و وقتی متوجه شدم این کارگران […] شهرداری حدود ۳۰ سگ بیچاره رو کشته بودند این توضیح هم بدم که من در شهر نهاوند هستم. این پیغامو میفرستم با اینکه میدونم کاری از دست شما هم برنمیاد خانه از پایبست ویران است!!

 7. ناشناس می‌گه:

  لطفا به حقوقدحیوانات احترام بذارید هر موجودی حق زندگی داره

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN