Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران : متخصصان روسی ۸ روز دیگر برای عیادت از ببر ماده و بازدید از زیستگاهاش در پناهگاه حیات وحش میانکاله راهی ایران می‌شوند.
به نقل از  خبرنگار جامعه فارس، پروژه احیای ببر مازندان، گونه‌ای که سالیان پیش منقرض شده از همان ابتدا تبدیل به پروژه‌ای جنجال برانگیز شد. پروژه‌ای که سال گذشته با تحویل ۲ قلاده ببر از روس‌ها جان گرفت و رؤیای زنده شدن ببر مازندران را در سر مسئولان محیط زیست انداخت.

هر چند که بروز بیماری مشمشه و تلف شدن یکی از ببرها در اواخر سال گذشته، پروژه را با فراز و نشیب‌هایی همراه کرد در این میان سازمان حفاظت محیط زیست سعی کرد تا در برابر انواع و اقسام مخالفت‌ها و اظهار نظرها مقاومت کند و کوتاهی‌های صورت گرفته در نگهداری از ببرهای وارداتی را توجیه کند.

عدم آماده بودن پناهگاه حیات وحش میانکاله و تحویل بی‌موقع ببرها از روس‌ها آن هم بدون فراهم کردن زیستگاه یکی از انتقادات بسیار مهمی بود که در ظرف یک سال اخیر مطرح شده است؛ چراکه با توجه به سیستم فیزیکی ببرها و عادت داشتن به هوای سرد همچنین دسترسی به فضای ساحل و دریا پناهگاه حیات وحش میانکاله به عنوان زیستگاه ببرها انتخاب شد.

با این شرایط مسئولان محیط زیست می‌دانستند که هر لحظه ماندن ببرها در قفس‌های پارک ارم آسیب زیادی را برای این گونه به همراه دارد اما علی‌رغم همه برنامه‌ریزی‌ها نتوانستند زیستگاه میانکاله را آماده کنند و در نهایت این شرایط منجر به مرگ ببر ماده شد.

پس از امروز و فردا کردن‌های محیط زیست برای انتقال ببرها به پناهگاه حیات وحش میانکاله و آماده نشدن زیستگاه همچنین تلف شدن ماده ببر سیبری این‌بار سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت تا مستقیم از نظرات کارشناسی مسئولان محیط زیست روسیه استفاده کند.

طبق این گزارش، ظرف ۷ تا ۸ روز آینده تیم متخصصان روس‌ها به ایران می‌آیند تا پیشرفت پروژه زیستگاه ببر‌های سیبری را از نزدیک بازدید کنند.

در این بازدید قرار است وضعیت زیستگاه ببرهای سیبری و امکاناتی که در آن فراهم شده بررسی شود تا پس از مشاهده وضعیت پیشرفت پروژه اگر نظراتی با توجه به استانداردهای مورد نظر دارند مطرح و اعمال شود.

همچنین مسئولان پروژه احیای ببر مازندران قصد دارند با کارشناسان و متخصصان روسی مذاکراتی را در زمینه نحوه نگهداری از ببر نر انجام دهند.

به گفته یکی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به احتمال زیاد ۴ قلاده توله ببر در تیر سال جاری به ایران تحویل داده می‌شود تا کارشناسان محیط زیست این طرح علمی و پژوهشی را با هدف تکثیر این گونه در مازندران ادامه دهند و فعالیت‌های اجرایی را آغاز کنند.

هر چند که مسئولان پروژه احیای ببر مازندران اعلام کردند که وضعیت ببر ماده خوب است و از نظر فیزیکی و تحرکات مشکل خاصی ندارد، قرار است کارشناسان تیم روسی از ببر ماده عیادت کرده و از نزدیک معایناتی را انجام دهند.

یکی دیگر از محورهای ملاقات مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست با کارشناسان روسی بررسی وضعیت ببر ماده و به دست آوردن سلامت این گونه است.

۱ Comment

  1. Platypus می‌گه:

    سلام فقط یک اشتباه کوچک در خبر بود . و آن این بود : ” علی‌رغم همه برنامه‌ریزی‌ها نتوانستند زیستگاه میانکاله را آماده کنند و در نهایت این شرایط منجر به مرگ ببر ماده شد.” در صورتی که این ببر نر بیگناه بود ؛که در اسارت و در نهایت مظلومیت در گوشه قفس جان داد . و ماده خوشبختانه هنوز زنده است .

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN