Subscribe: RSS Twitter

حقوق حیوانات

دیده بان حقوق حیوانات: شاید در روزگاری نه چندان دور، خانواده ها باغ وحش ارم را باغ وحش اصلی تهران می دانستند و بسیاری از مدارس آن را به عنوان مکانی مناسب برای اردوی دانش آموزان در نظر داشتند،اما ارم دیگر باغ وحش اصلی تهران نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛امروزه شاهد هستیم که” ارم “دیگر پارک حیات وحش دوست داشتنی دیروز نیست که خاطرات هیجان انگیز کودکی مان را یادآوری کنیم؛امروزه ما در باغ وحش ارم با قفس های خالی،حیواناتی کاملا اهلی و رنجور مواجه هستیم. اما به جای باغ وحش شهرمان،در بازار تهران می توان حیواناتی را یافت که درحیات وحش هم نادرند.

حقوق حیوانات

مولوی باغ وحش اصلی تهران

با شنیده های دوستان که گفته بودند؛همه جور حیوان اهلی و وحشی در مولوی پیدا می شود رفتیم به خرید،که یک خرید کاملا متفاوت برای ما بود.

قبل از آمدن به مولوی گمان داشتیم که پیداکردن حیوانات وحشی کار سختی است،اما با یک درخواست ساده،راهی محل نگهداری این حیوانات شدیم.از گوریل،گراز،عقاب و شاهین گرفته تا بچه شیر و گرگ پیدا کردنش کار خیلی آسانی بود.

نگهداری این حیوانات وحشی در محله ی اطراف تهران نیاز به هیچ گونه پنهانکاری نداشت و ما توانستیم به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنیم.

حقوق حیوانات

راهیابی حیوانات وحشی در واحدهای آپارتمانی

با وجود همه این موارد،این پایان ماجرا نبود.در هیاهوی این شهر شلوغ که هرکسی ساز خودش را می زند،کیلومترها دورتر از حیات وحش می شود واحدهای آپارتمانی را دید که حیوانات وحشی در کنار خانوادها در آن زندگی می کنند.

حیواناتی که در باغ وحش هم نمی توان آنها را پیدا کرد.طوری که گاهی خانواده ها آنها را با بچه هایش همتراز دوست دارند و گاهی هم بیشتر…

اما در پایان این خرید،سؤالی در ذهن بی پاسخ باقی ماند؛مگر درقانون،خرید و فروش و نگهداری حیوانات وحشی ممنوع نیست؟!

۱۲ Comments

 1. nima adeli می‌گه:

  ,واقعا معلوم نیست این جانور دوپا توی تصویر چه بر روز این پلنگ آورده است که حیوان بی زبان نای حرکت ندارد.شرم وشرف وانسانیت کجاست ؟ادم بیشتر اهریمن میبیند تا انسان

 2. platypus می‌گه:

  در سکوتی که پُر از همهمه بود

  سوخت در شعله ی فریادِ تو ، شب

  وجهان دید که در تازشِ اهریمنِ عصر

  عشق ویران گشت.

  یک جهان باخبر از درد تو شد

  وکسی

  لب به سخن باز نکرد

  و نیاورد به روی اش

  که چه ها بر تو گذشت .

  وَ دل ساده ی تو؟

  ــ چه بگویم زدلِ ساده ی خوش باورتو؟ ــ

  و تو در حیرت ازین خاموشی

  با دلت می گفتی؛

  « بی خبرماند جهانی،

  که چه ها برما رفت !» .*

 3. آژاده می‌گه:

  این مسئولین اگه راست میگن به جای جمع کردن سگای بی گناه و مظلوم و شناسنامه دار از تو دست آدما این حیوانات وحشی رو که زیستاگاهشون فقط حیات وحش هست نه آپارتمانی کوچک از سطح شهر جمع میکردند…

  معلومه که مشکل این آقایان تو مملکت ما فقط سگ هست نه آزار و اذیت همسایه ها… نه آلودگی و بیماری و نه خیلی بهانه های دیگه!!!

 4. واقعاً اون آدم با شورت و عرق گیر اونجاست و یه بچه سوار پلنگ یا چشمای من داره عوضی میبینه؟ :O

 5. حمیدرضا می‌گه:

  من با نظر ازاده موافقم چون بارها شده که هگ سگ خودم رو که خیلی خیلی دوستش داشتم ازم گرفتن و هم بارها این عمل رو مشاهده کردم…واقعا چرا؟!

 6. HARPAK می‌گه:

  خوب دیگه! خیلی ها به حیوانات علاقه دارند حالا چه وحش چه اهلی .ولی اگر تجارت غیر قانونی به کشورهای عربی نشه و علاقه مند باغ یا ویلا داشته باشه و از مخارج حیوان خود بربیاد چه مشکلی داره با مجوز نگهداری کنه.متاسف بودن برای اون اشخاصی هست که حیوان داری بلد نیستن و حیوان رو آزار میدن ن برای اون میلیاردری که هفته یه الاغ میده به شیر یا ببر خود میخوری
  من دیدم که طرف انقدر که توویلای خود به پلنگ خودش غذا میده اون پلنگ انقدر غذا رو شاید تو حیات وحش هم به چشم ندیده باشه
  بعضی از علاقه مندان واقعا علاقه قلبی نسبت به حیوان مورد علاقه خود دارند
  اون دسته که فقط پول براشون مهم هست حیوانو آزار میدن
  البته نا گفته نماند اقتصاد کشور ما خرابه.کی از پول بدش میاد؟هیچ کس. یه شاهین رو عرب ها میخرن ۵۰میلیون یعنی پول یه۲۰۶٫
  حالا شما هرچی میخوای بگو این خیانت به محیط زیست کشورمون هست کسی گوش نمیده
  به قول معروف ما آب نمیبینیم وگرنه شناگر ماهری هستیم
  شمایی که دم از وفا داری به حفاظت زیست میزنین هنوز جلو خودتون معامله میلیونی نشده که دست وپاتون بلرزه شماهم برید تو این کار.به قول معروف میکه ما آب نمیبینیم وگرنه شنا گر ماهری هستیم
  خوب این عربی که این پلنگ و داره به قیمت ۱۵۰تا۲۰۰میلیون پول داده.مثل ابنه که بیان در خونه شما بگن ما سگ پاکوتاه شمارو به قیمت ۵۰میلیون میخریم که قیمت اصلی این سگ مثلا۵۰۰هزار تومن باشه میفروشین یا ن؟هرکی بگه ن دروغ میگه به امام حسین قسم شماها آب نمی بینین وگر نه همتون بهترین شنا گرین
  واقع بین باشین ن تظاهرکنین

  • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

   هیچ قفسی به اندازه کافی بزرگ نیست!
   نیاز حیوانات فقط خوردن نیست که هرچه بیشتر باشد، بیشتر لذت ببرند. حیوان نازمند زیستن آزاد در محیطی طبیعی است. قلمروی مورد نیاز یک پلنگ در اسارت قابل تامین نیست. برخی با نمایش علاقه به حیوانات، اسیر کردن آنها را توجیه می کنند و برخی نیز از سر نا آگاهی با این گفته های سطحی اغفال می شوند.
   شاید برای امثال شما که با ارقام میلیونی اختیار از کف می دهید غیر قابل باور باشد که اعضای رسمی دیده بان حتی از حیوان خانگی نیز نگهداری نمی کنند و بهتر می دانند اگر فضای زیستی برای حیوان دارند، به صورت موقت در اختیار نیازمندانی باشد که پس از دوره تیمار می توانند به طبیعت بازگردند.
   جهت رفع توهمات ذهنیتان، با این افراد تماس بگیرید و پیشنهاد بیش از ارقامی که در ذهنتان جای بگیرد مطرح کنید و جواب بگیرید.
   دوست خوب!
   حیوان کالا نیست و شرف هم فروختنی نیست. در دریای آلوده و کثیفی که تصویر کرده اید، غرق شدن را شایسته تر از شناگری می دانیم.

 7. کیا می‌گه:

  این حرفا چیه ؟ همین شما ها هستین که دارین فرهنگ غلطو داخل جامعه جا میندازین . تو بیشتر کشور های خارجه تردد همه ی حیوانات ازاده . شما باید بگین تردد حیواناتو ازاد کنید . نه مثل بچها بگین با سگا کاری نداشته باشید گناه دارن . شماها که چون سگ دارین فقط از سگا همایت میکنید پس تکلیف کسایی که یه هیوون دیگه ای دارن و خیلیم بهش دل بستن چیه ؟؟ من خودم یه جفت گرگ سفید دارم.

  • تحریریه می‌گه:

   هیچ یک از اعضای دیده بان حیوانی را اسیر خودخواهی خود نکرده اند، نمی کنند و نخواهند کرد. در رابطه با گرگ سفید (که بعید است به کشور وارد شده باشد) می توانید آدرس یا مشخصات اعلام کنید تا دوستان مسوول در خدمت باشند.

 8. کیا می‌گه:

  اقای دیدبان حقوق . اگه یه آدمو زندانی کنید وسپس اونو به بیرون از محوطهی زندان ببریدش و بهش بگی تو آزادی مطمئن باش دوتا پا قرض میکنه و پشت سرشم نگاه نمیکنه . ولی این توله گرگهای من اینجوری نیستن . چون وقتی داخل ویلا میریم اصلا اهمیتی به ازادی نمیدن . چون که پیش منم که هستن آزاده آزادن . بهترین غذارو میخورن و داخل یه باغ ۷هزار متریم واسه خودشون میگردن .

 9. کیا می‌گه:

  harpak دمت گرم تازه نظرتو دیدم . بابا منم همینو میگم . ولی خیلی حال کردم باهات . حالا من تیلیاردر نیستیم ولی میتونم از پس شکم دوتا گرگ بر بیام که همیشه سیر ه سیر باشن

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN