Subscribe: RSS Twitter
حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

زندگی در چشمان کوچک براقش موج می زند

دیده بان حقوق حیوانات: پیش از ظهر دیروز پرنده اسیر در عمق ۳۰ متری تهران، پس از ۶ ماه صدای همنوعانش را شنید. این پرنده که در ایستگاه متروی میدان حسن آباد تهران گرفتار شده بود، با نصب تله زنده گیری شده و پس از ۴۸ ساعت در پارک پردیسان رهاسازی خواهد شد.

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

یکی از تله های نصب شده

 

احساس وظیفه یک خبرنگار ،همراهی خبرگزاری ها و پایانی خوش

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات ۲۳ خرداد ماه جاری، خبری از پرنده ای گرفتار در قفس مترو منتشر شد. بازتاب خبر در سایر سایت های خبری و تکرار درخواست بازگرداندن ادامه زندگی به این پرنده کوچک و پیگیری دیده بان حقوق حیوانات از خبرنگار فارس منجر به بازدید از ایستگاه مترو و بررسی شرایط جهت رهایی حیوان گرفتار شد. ادامه این پیگیری ها، صبح دیروز به صید موفق گنجشکی انجامید که به دلیل شرایط سخت زندگی در عمق زمین پر و بالی سیاه رنگ دارد.

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

 

عملیات امداد ونجات با همکاری مسوولان مترو

صبح روز سه شنبه، تماس تلفنی مسوولان مترو خبر از به دام افتادن گنجشک مورد اشاره در یکی از تله های نصب شده در ایستگاه داشت. دو روز قبل تر که مجوز نصب تله های زنده گیر در ایستگاه صادر شد، با نظارت مسوولان ایستگاه، دو تله در محل شب مانی پرنده نصب شد. با توجه به زندگی طولانی مدت پرنده در ایستگاه، پیش بینی می شد پرنده به سرعت متوجه ایجاد تغییر در محیط شده و جلب تله ها شود؛ ولی هوش پرنده ای که توانسته بود شش ماه در عمق زمین زنده بماند، از به دام افتادن سریعش جلوگیری کرد. سر انجام در آغاز سومین روز، پرنده مظلوم در تله ای گرفتار شد که بر خلاف سایر تله ها برای رهایی و حفظ جانش نصب شده بود.

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

پرنده در تله زیر سقف کاذب ایستگاه

 

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

خارج کردن تله

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

خارج کردن تله

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

 

وداع پرسنل ایستگاه با دوستی کوچک

دقت نظر و تاکید بسیار مدیران مترو بر امنیت مسافران و امدادگران در فرآیند نصب تله با نظارت دقیق آقای فراهانی، متصدی امور مسافران مستقر بر سکو همراه بود. فردی که در ماه های گذشته برای رها شدن پرنده نقشه ها کشیده بود و نهایتا برایش به فکر جفت بود. فراهانی پس از تحویل گنجشک به دام افتاده، به دلیل جدایی از دوست چندین ماهه کوچکش با افسوسی مثال زدنی گفت: “باید جای خالی پرنده کوچک خوش عاقبت را با گل پر کرد. دل همه ما برایش تنگ خواهد شد!” وی با بدرقه دوست کوچکش تا خروجی سکو از آن چشم بر نداشت و سپس برای انجام وظیفه به سکو بازگشت.

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

 

ملاقات با خورشید از پس پرده قطور!

پیش بینی می شد پرنده سختی کشیده که بیش از شش ماه نور روز را ندیده بود، در صورت ملاقات بی واسطه با نور خورشید، صدمه ببیند. به همین علت نیم روز اول را را در فضایی محصور با روشنایی مصنوعی و نیم روز بعد را در فضای کم نور طبیعی سر کرد. این پرنده کوچک هم اکنون از پشت پرده ای قطور قادر به درک نور خورشید است و ظرف ۲۴ ساعت آینده ضمن ملاقات مجدد خورشید، در پارک پردیسان رهاسازی خواهد شد.

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

 

جان شیرین خوش است!

احترام به حق حیات جانداران، احترام به طبیعت و قوانین طبیعت است. در شرایطی که روزانه تعداد زیادی از حیوانات شهری در اثر بی توجهی ما از بین می روند، تصادف می کنند، زخمی و مصدوم و معلول می شوند و باقی عمر را با مشقتی غیر قابل درک طی می کنند، شاید باید خیلی خوش شانس بود که جانی شیرین را پس از ماه ها انتظار بازیافت. برای احترام به حق حیات جانداران، جان گنجشک و کلاغ و قناری و قمری و کبوتر همه محترم است. جان جان است و “جان شیرین خوش” .

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

___________________________________________________

دیده بان حقوق حیوانات از مساعدت و حسن نظر سروران گرانقدر سرکار خانم سلیمی و سرکار خانم هاشمی و آقایان محمدیان، سالمی، کیا، گودرزی، نوروزی، کریمی، فراهانی، حاتمی و مجموعه مدیریت و روابط عمومی متروی تهران تشکر می کند.

حقوق حیوانات- نجات پرنده اسیر در مترو

_________________________

خبر مرتبط:

آغاز امداد و نجات پرنده در عمق ۳۰ متری

در صورت موافقت مسوولین، پرنده اسیر در عمق زمین آزاد می شود

درخواست کمک برای نجات پرنده اسیر در متروی میدان حسن آباد

گرفتار شدن پرنده ای در ایستگاه متروی حسن آباد

۹ Comments

 1. شهرزاد می‌گه:

  خبر خیلی خیلی خوبی بود.واقعا دست همه ی کسانیکه برای نجات این پرنده زحمت کشیدند درد نکنه.
  تصاویر خیلی زیباییه(:

 2. مريم سليمي می‌گه:

  سلام. خیلی خیلی از رهایی این پرنده کوچولو خوشحال شدم واقعا از زحمات شما متشکرم. امیدوارم این پرنده خوشبخت سالهای سال زندگی خوشی داشته باشد. باز هم ممنون از توجه تان به خبر من.

 3. شیرین می‌گه:

  خسته نباشید و در راهتان پایدار باشید و استوار

 4. Platypus می‌گه:

  چقدر خوب است که همیشه خوش خبر باشید . آرزومندم این پرنده کوچک پرواز در زیر نور هستی بخش و زرین خورشید را طی سالهای زیادی تجربه ، و سالهای سال طعم آزادی را در آسمان بیکران حس کند .

 5. علی شاه علی می‌گه:

  هیچ وقت نتونستم یه پرنده رو توی قفس تصور کنم!
  پرنده مال رفتنه.

 6. Azadeh می‌گه:

  از خوشحالی اشک تو چشمام جمع شد….
  چقدر مهربانی انسانها میتونه قشنگ و خالص باشه
  چه احساس قشنگیه کمک به یه موجود ضعیفتر…
  واقعا” بهترین خبری بود که تو این هفته شنیدم…
  خسته نباشید…
  خیلی خیلی کارتون قشنگ بود…کاش این خبر تو نشریات هم چاپ بشه تا اونایی که از کمک به موجودات دیگه تو این کشور ناامید هستند روزنه امیدی واسشون باز بشه…

 7. Farideh می‌گه:

  بسیار خبر خوبی بود. خیلی خیلی خوشحال شدم و خوشحالم که این خبر رو در مورد ایران می شنوم و می بینم که کسانی هستند که به حیوانات اهمیت بدن. خسته نباشید و ممنون

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN