Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: بارها از گوشه و کنار، اخبار تخلف شکارچیان و تعقیب و گریز محیط بانان در جنگلها و مناطق حفاظت شده به گوش می رسد و این بار کسی نامش در لیست شکارچیان متخلف حک شد که خود را سمبل نظارت بر اجرای قوانین دانسته است.

به گزارش خبرنگار مهر در تبریز، گویا در سرزمین های سبز، در ملک حیات وحش بی قانونی حرف اول را می زند و این بار با نام قاضی دادگستری از دیوار قانون بالا می روند و این درحالیست که هر محیط بان بی هیچ سلاح و حمایتی از ۱۰ هزار هکتار این گیتی سبز و حیات وحش آن حفاظت می کند و اینگونه خود بارها و بارها قربانی بی قانونی شده و شهید یا زخمی راهی بیمارستان می شوند.

پس از خبرهایی که از حادثه دستگیری شکارچیان متخلف و مجروح شدن محیط بان منتشر شد، سری به این سرمحیط بان سبزپوش که در بیمارستان بستری است، زده و وقایع را از زبان وی می شنویم.

رستم علی پور در این حادثه از ناحیه شکم مجروح شده و علی رغم جراحتش موفق به دستگیری یکی از شکارچیان غیرمجاز می شود.

محیط بانان بدون اختیارات توانایی مقابله با متخلفان را ندارند

اینجا بیمارستانی در کلیبر سرزمین سبز و خوش آب و هوا در گوشه ای از خطه آذربایجان است و رستم علی پور، سرمحیط بان قصه ما در یکی از تخت های بیمارستان، رنجور آرمیده است.

نالان بوده و لرزش صدایش گواهی بر درد و رنج جسمانی اش بود و چشمانش پر گلایه به من می نگریست تا در دل باز کند.

رستم علی پور با صدایی آهسته که ناشی از درد بود، با اشاره به وقایع روز جمعه و دستگیری شکارچیان متخلف می گوید: محیط بانان بدون هیچ گونه اختیاراتی توانایی مقابله با متخلفان را ندارند.

وی به رویدادهای روز جمعه بازگشته و نقل می کند: با چهار نفر از همکارانم در حال دیده بانی بودم که متوجه حضور شکارچیان غیرمجاز شده و ابتدا با تذکر و سپس با فرمان ایست سعی در برخورد با شکارچیان غیرمجاز داشتیم که متاسفانه آنها گریخته و در مکانی کمین کردند.

علی پور ادامه داد: در مقابل فرمان ایست، شکارچیان ابتدا با تفنگ دولول خود تیر هوایی زده و سپس به سمت من شلیک کردند.

وی اضافه می کند: محیط بانان برای حفاظت از مناطق جنگلی، اسلحه به دست دیده بان می دهند و این درحالیست که برای مقابله با متخلفان حق انجام هیچ اقدامی نداشته و در صورت حمله و تیراندازی شکارچیان، کاری از دست آنها بر نمی آید.

علی پور نداشتن حق تیر را یکی از مشکلات محیط بانان دانسته و می گوید: سلاح بدون حق تیر همچون عصایی شکسته است، داشتن اسلحه زمانی که نمی شود از آن استفاده کرد چه فایده ای دارد!

مسئول نظارتی مشخصی وجود ندارد

به عقیده سرمحیط بان منطقه حفاظت شده ارسباران، مسئول نظارتی مشخصی برای رسیدگی به وضعیت محیط بانان وجود ندارد.

علی پور با گله مندی ادامه می دهد: در مقابل حوادثی که برای محیط بانان اتفاق می افتد و با آن دست به گریبانند کسی ناظر و پاسخگو نیست.

وی با ابراز نارضایتی و تکان سری می گوید: وقتی کسی پاسخگو نیست دغدغه ها و مشکلات را به چه کسی بگوییم!!

بالا رفتن از دیوار قانون به نام قانون

یک سرمحیط بان ساده از نبود مسئول نظارتی و نبود اختیارات برای برخورد با متخلفان می نالد و از سوی دیگر فردی داعیه قانون را یدک کش خود کرده و از دیوار قانون بالا می رود.

صرف نظر از خبرهای ضد و نقیضی که در خصوص قاضی بودن یا نبودن یکی از شکارچیان غیرمجاز در منطقه حفاظت شده ارسباران وجود دارد، انجام کار غیرقانونی به نام قانون نشان از گسترش قانون شکنی و هرج و مرج  دارد.

بی قانونی تا حدی افزایش یافته که یک قاضی- سمبل نظارت بر حسن اجرای قوانین-  یا فردی به نام قاضی جرات تخطی از قانون را پیدا کرده است.

و این درحالیست که به گفته کارشناسان طبق قانون اساسی محیط بانان خود ضابطان قضایی خاص محسوب شده و می توانند در برخورد با متخلفان همچون ماموارن کلانتری اقدام کنند.

به نظر می رسد محیط بانان در شرایط مدیریتی از سوی مسئولان خود گرفتار شده اند!

برخورد با شکارچیان غیرمجاز و کشته یا زخمی شدن محیط بانان تنها قصه رستم نبوده بلکه قصه هزاران رستم دیگری است که رستم وار در مقابل بی قانونی می ایستند.

خبری که شنیدن آن دیگر ارزش تازگی خود را از دست داده و هر روز شاهد انتشار آن هستیم به طوریکه روز دوشنبه نیز خبری مشابه از استان قم منتشر شد.

اما در این میان آنچه که بی پاسخ باقی می ماند این است که چه کسی پاسخگوی هرج و مرج و بی قانونی است.

________________________
گزارش: یاسمین السادات مولانا

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN