Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: گروهی از محققان ژاپنی موفق شدند با استفاده از تکنیک کاشت سلولها، یک دندان از درون کلیه یک موش بوجود بیاورند.

به گزارش واحد مرکزی خبر دانشمندان پیش از این موفق شده بودند با کاشت آزمایشگاهی سلول های بافت دندان، چند عدد دندان تولید کرده و آن را درون فک یک موش بکارند، ولی این بار محققان ژاپنی از شیوه ای استفاده کرده اند که سرعت رشد سلول ها در آن چند برابر شده است.

تاکاشی تسوجی، استاد دانشگاه توکیو در این باره گفت : در شیوه ای که به تازگی برای تولید دندان با استفاده از کاشت سلول های مورد نیاز تولید و رشد این عضو از بدن به کار برده ایم، حدودا ده روز در مقایسه با شیوه های پیشین جلو افتاده ایم؛ این نخستین گام برای رسیدن به هدف اصلی ما یعنی تولید مجدد اندام های بدن برای جایگزینی با اندام هایی که به شدت آسیب دیده یا کاملا از بین رفته اند، محسوب می شود؛ البته هنوز نمی توان از این شیوه برای تولید اندام های بدن انسان استفاده کرد .

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، دانشمندان با ترکیب سلول های مورد نیاز برای تولید بافت های مختلف دندان و پس از قرار دادن آنها در یک محفظه پلاستیکی ویژه، این محفظه را در کلیه موش قرار دادند.

زمانی که دندان به اندازه کافی رشد کرد، دانشمندان آن را به لثه یک موش دیگر پیوند زدند و از این موضوع هم اطمینان حاصل کردند که این دندان می تواند با برقراری ارتباط با اعصاب و رگهای خونی، خود را با محیط دهانی موش انطباق دهد.

دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند از این تکنیک در رشد مجدد اندام هایی از بدن که به شدت آسیب دیده یا کاملا از بین رفته اند، استفاده کرد.

حقوق حیوانات

Japanese bio engineers have succeeded in growing a tooth from cells implanted into a mouse kidney (AFP/File)

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN