Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک فروشنده مسکن گفت: در حال حاضر در بیشتر آپارتمان‌ها افراد سگ‌ پرورش می‌دهند و چون قوانین شهروندی نیز در این خصوص نداریم منجر به افزایش این معضل در شهرهای بزرگ شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس محمد صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اشاره به اینکه بعد از گذشته سال‌های هنوز فرهنگ آپارتمان نشینی در کشور گسترش پیدا نکرده است، اظهار داشت: رسانه‌ها و مخصوصاً رسانه ملی باید در این خصوص تلاش کنند و با استفاده از ظرفیت‌های موجود این فرهنگ را گسترش دهد.

وی تصریح کرد:یکی از دلایلی که در حال حاضر خانواده‌ها به سمت آپارتمان نشینی سوق پیدا کردند، امکانات رفاهی موجود در این ساختمان‌هاست و گرنه هنوز هم قدیمی‌ها تمایل به زندگی در خانه‌های ویلایی دارند.

صالحی افزود: در دو دهه گذشته مشارکت مردم در ساخت و ساز آپارتمان افزایش یافته است به طوری که اکثر خانه‌های قدیمی تخریب شده و جای خود را به آپارتمان‌ها نوساز می‌دهند.

فروشنده مسکن در تهران ادامه داد: با توجه به افزایش جمعیت در شهرها و بخصوص در تهران، خانواده‌ها چاره‌ای جزء ساخت آپارتمان ندارند چرا که زوج‌های جوان حاضر به زندگی در خانه‌های قدیمی نیستند.

وی تأکید کرد: پدری که دارای چند پسر است و دوست دارد تمامی آنها در کنارش باشند باید به سمت ساخت آپارتمان برود چرا که چاره‌ای جزء این ندارد.

صالحی بیان داشت: اکثر سالمندان با زندگی در آپارتمان‌ها مخالف هستند چرا که آنها در خانه‌های زندگی کردند که حیاط و باغچه داشته است و الان باید در یک آپارتمان حدقل ۶۰ متری زندگی کنند.

فروشنده مسکن در تهران افزود: یکی از مسائلی که طی سال‌های گذشته مشکلات زیادی را بین ساکنین یک آپارتمان به وجود آورده است، پرورش سگ در آپارتمان است و چون قوانین شهروندی نیز در این خصوص نداریم منجر به افزایش این معضل در شهرهای بزرگ شده است.

۵ Comments

 1. سپهر می‌گه:

  در بیشتر آپارتمان‌ها افراد سگ‌ پرورش می‌دهند!!!
  شما به عنوان یک نهاد حمایت از حیوانات منظورتون از نشر این خبر چیه؟جلوگیری از بیرون آوردن سگ هامون گرفتن و زجر دادن آنها و کشتنشون تو قرنطینه ناجا کم بود؟!! حالا با این خبر درخواست میکنید اجازه نگهداری از آنها رو تو خونه هم از مردم بگیرند؟!!

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   دوست عزیز!
   این خبر، حاوی چند نکته بزرگ در زمینه حقوق حیوانات است:
   ۱- عدم وجود قانون در زمینه نگهداری حیوانات در آپارتمان
   ۲- دید درصد زیاد و قابل توجهی از مردم به مقوله نگهداری از حیوانات در آپارتمان
   ۳- عدم درک تفاوت پرورش حیوانات و نگهداری آنها توسط ارباب رسانه (پرورش حیوانات به معنی تکثیر و تولید آنهاست و با نگهداری متفاوت است. لفظ پرورش که در اخلاقیات به کار می رود صرف بشر است.)

   دیده بان یک پایگاه خبری در زمینه حقوق حیوانات است و عهد دارد تمام اخبار مرتبط با حیوانات را پوشش دهد. برخی گروه ها که بیشتر مایل به دیدن و شنیدن اخبار زرد و تصاویر دیدنی بی هدف حیوانات هستند و از دیدن سگ و گربه لباس پوش و عینک به چشم لذت می برند و یا صرفا خریدن و نگهداری یک حیوان را «حمایت از حیوانات» و یا «حیوان دوستی» می پندارند؛ در صورتی که دیده بان وظیفه دارد در راه اصلاح چنین دیدگاه هایی گام بردارد. اگر جایی در آپارتمان اقدام به پرورش سگ شد (پرورش به معنای تکثیر) بدانید اولین شاکی دیده بان حقوق حیوانات خواهد بود چرا که این کار هم ظلم مستقیم به سگ های در حال پرورش (!) است و هم تخریب دید مردم و کمک به جبهه گرفتن مردم و در نتیجه ظلم بلند مدت به تمامی حیوانات خانگی. نمونه این برخورد را در حرف های همین فروشنده مسکن ببینید که اعلام کرده «در بیشتر آپارتمان ها افراد سگ پرورش می دهند». برخورد غیر منطقی و گاه احساسی صاحبان حیوانات و افراد به ظاهر دوست دار حیوانات منجر به ایجاد چنین دیدگاهی می شود و وجود چنین دیدگاهی به سود حیوانات نیست.
   خوشحال خواهیم شد اگر «جلوگیری از بیرون آوردن سگ هاتون و گرفتن و زجر دادن آنها و کشتنشون تو قرنطینه ناجا» مستندا به ما اعلام شود تا در این زمینه کمک منطقی دیده بان را همراه داشته باشید. در شش ماه اخیر هیچ گزارش مشابهی وجود نداشته و سگ گردانی به راحتی انجام می شود. به علاوه مطمین باشید بنا بر قانون و دستورات اسلامی، اگر پرسنل ناجا مرتکب زجر دادن حیوانات شوند، بی شک با برخورد مواجه خواهند شد.
   نگهداری حیوان خانگی اصولی دارد که به حقوق حیوان مربوط است. «نگهداری محدود حیوانات» در آپارتمان، به خصوص سگ در تمام دنیا نقض حقوق حیوانات تلقی می شود و در صورت عدم تامین نیازهای حیوان، منجر به صدور قرار های قضایی غیر قابل باور می شود.

   • سپهر می‌گه:

    من مدارک مستند خودم رو برای انجمن ح[…] به نشانی […] خدمت شخص دکتر آ[…] و همچنین خدمت دکتر م[…] ارائه کردم اما هیج وقت نه برام سگم شد نه صدامون به جایی رسید. خوشحال میشم برای شما هم ارسال کنم.اما برای اثبات این موضوع که نه تنها برای من که برای خیلی ها پیش اومده کافیه سری به وبلاگها و خیلی از سایتها بزنید تا مدارک مستند تصویری زیادی رو ببینید.همچنین ضمن تائید حرف شما که ۶ ماه سگ گردانی آزاد شده ,باید گوشزد کنم وقتی سگ گردانی قانونا جرم شناخته شده و در مجلس هم تائید شده موضوع مثل جمع آوری ماهواره هاست که هر از گاهی این طرح اجرا میشه.مهم قانونیه که ابلاغ شده. حقوق حیوانات رو بلاهایی که سر سگها و صاحبانشون اومده رو فراموش نکنید!!! امیدوارم روزی برسه که ما هم همون طور که خودتون مثال زدید قانونی برای حمایت از حیوانات داشته باشیم که در صورت نقص اونها مجازات تعیین کنن نه بر عکس!

    • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

     از پیگیری شما ممنونیم،

     می توانید اسناد موجود را از طریق ایمیل دیده بان برای ما ارسال فرمایید. سگ گردانی قانونا جرم شناخته نشده و چنین قانونی هم ابلاغ نشده. مساله مورد اشاره سرکار، صرفا دستورالعملی داخلی بوده که با استناد به قانون چندین دهه قبل در زمینه حمل حیوانات، تصویب شده و به دلیل برخورد با آنچه ناهنجاری اجتماعی خوانده شده تا حدودی اجرا شد. عدتا در چنین شرایطی برخوردهایی مثل شکایت و اقدام قضایی نه تنها کمکی به مساله نخواهد کرد، که تجربه این سال ها دقیقا خلاف این اتفاق را اثبات کرده است.
     دست اندرکاران دیده بان، تا حد امکان اخبار حوزه اهی مختلف را در وبلاگ ها، سایت های مختلف و گروه های اجتماعی رصد می کنند و بارها در شرایط مشابه که هیاهوی برخورد آنچنانی با حیوانات رسانه ای شده، به دنبال اسناد قابل دفاع بوده اند که متاسفانه کمتر یافت شده.
     با کمال تاسف، برخی وبلاگ ها به دلیل منافع مالی از سگ فروشی و تولید توله های بینوا جهت کسب مال، اقدام به انتشار عکس های برخورد با سگ ها در کشورهای دیگر و یا عکس های چند سال قبل می کنند. این عده نه تنها علاقه ای به حقوق و یا رفاه حیوانات ندارند، بلکه با نامیدن خود به عنوان حامی حیوانات، بر اقدامات خلاف حقوق حیوانات خود سرپوشی ظاهی میگذارند که با کمی تامل قابل کشف است. دقت بفرمایید که چنین افرادی همواره داشتن سگ و گربه و مار و سوسمار را حمایت از حیوانات تبلیغ می کنند، در صورتی که صرف داشتن یک حیوان فی نفسه به معنای حمایت از حیوانات نیست. حمایت از حیوانات اصولی دارد که متاسفانه در ایران کمی به اشتباه تبیین شده. هیچ گروه جهانی حمایت از حیواناتی با تکثیر و فروش توله سگ های شیر خوار موافق نیست و پت شاپ های بسیاری مورد تحریم این گروه ها قرار دارند، ولی در ایران هر فرد و گروهی که حیوان بیشتری را در فضای کمتری نگهداری کند، بیشتر در حیطه رفاه حیوانات مدعی است!
     دوست عزیز!
     صرفا گونه های خاصی از سگ در آپارتمان سختی چندانی متحمل نمی شوند، مشروط به اینکه از راه رفتن روزانه و ورزش و بازی و تغذیه مناسب برخوردار باشند. آیا شرایط سگ های آپارتمان های ایران چنین است؟ آیا تا کنون در آپارتمان افراد خاص هاسکی و گریت دین ندیده اید؟

 2. با نصف حرفای هردوی شما موافقم
  منم به شخصه دیدم که تو آپارتمان از حیوانات سواستفاده میکنن و مجبورشون میکنن تولید مثل کنن.اما یه توضیحی هم بدم که در صورتی که همسایه های کسی استشهاد هم جمع کنن و تو دادسرا و شورای حل اختلاف هم شکایت کنن به جایی نمیرسن مگر اینکه پارتی داشته باشن.ناجا تحت هیچ شرایطی حق نداره و قاضی هم حکم نمیده که وارد منزل شما بشه و سگ رو ازتون بگیره.اینو مطمئن باش

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN