Subscribe: RSS Twitter

به گزارش ایسنا و به نقل از تابناک :

در پی مرگ ببر سیبری در باغ وحش تهران نایب رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که اظهارات ضد و نقیضی در خصوص مرگ ببر سیبری بیان می‌شود، گفت: در عین حال سهل‌انگاری دلیل اصلی مرگ این ببر است.

انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که تا امروز عوامل مختلفی را برای مرگ ببر سیبری در باغ وحش تهران مطرح کرده‌اند، تصریح کرد: دامپزشکی اطلاعاتی در این خصوص ارایه نمی‌کند، سازمان محیط زیست هم که یک کار اشتباه کرده اما نمی‌خواهد آن را بپذیرد.

به گفته نماینده مردم نوشهر و چالوس، آنچه مسلم است علت مرگ ببر سیبری هر چه باشد سهل‌انگاری است چراکه ببر سیبری به علت بیماری خارق العاده یا خودکشی نمرده و در یک سیکل چندماهه به این وضعیت دچار شده است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد ما نسبت به این گونه‌های نادر و حیواناتی از این دست خیلی توجه و مدیریت نداریم و آنها را به امان خدا رها می‌کنیم و برای حفظ، نگهداری و سلامت آنها هیچ تلاش نمی‌کنیم.

محیطزیست باید درمورد این واقعه پاسخگو باشد

تعلل درانتقال ببر به زیستگاه اصلی عامل مرگ ببر بود

محمدرضا تابش، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس هم پس از مرگ ببر سیبری در باغ وحش ارم با اظهار تاسف فراوان از این حادثه به ایسنا گفت: مسوولان مربوطه و خصوصا سازمان محیط زیست در راس آنها باید در مورد این واقعه پاسخگو باشند.

به گفته وی نیز اظهارنظرات متناقضی در مورد مرگ ببر سیبری مطرح شده است اما مسلم است تعلل در انتقال این ببرها از محل نگهداری موقت به زیستگاه اصلی در میانکاله و منطقه جنگل‌های هیرکانی از عوامل اصلی مرگ ببر نر سیبری است، لذا مسوولان باید پاسخ دهند که چرا مدت‌ نگهداری در محل موقت از یک ماه به هفت تا هشت ماه افزایش یافته است.

نماینده اردکان در خانه ملت با تاکید بر این‌که کوتاهی در خصوص مرگ ببر نر سیبری قابل گذشت نیست، گفت: ببرهایی که انتقال آنها از روسیه به ایران برای تکثیر به واسطه تفاوت اندک ژنتیکی با ببر مازندران با موجی از مخالفت مواجه شده بود چرا باید آن‌قدر مورد بی‌توجهی قرار گیرند که تلف شوند.

تابش ورود ببر سیبری به ایران را به دلیل تفاوت اندک ژنتیکی میان ببر سیبری و ببر مازندران دانست و گفت: قرار شد برای تکثیر ببر مازندران دو ببر از روسیه وارد ایران شود که این موضوع اظهارنظرهای مختلف تخصصی را در ایران برانگیخت.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس درباره اقدامات این فراکسیون در خصوص این موضوع گفت: از طریق فراکسیون در حال پیگیری موضوع هستیم.

موضوع مرگ ببر سیبری در باغ وحش ارم در کمیسیون بهداشت و درمان هم در حال بررسی است

حسن تامین لیچایی، مخبر کمیسیون بهداشت مجلس نیز گفت: از آنجا که بیماری مشمشه به عنوان یکی از دلایل مرگ ببر سیبری مطرح است موضوع مرگ ببر سیبری در باغ وحش ارم در کمیسیون بهداشت و درمان هم در حال بررسی است.


Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN