Subscribe: RSS Twitter

اعدام معدوم سازی ببر بیوه روسی سیبری قرنطینه

دیده بان حقوق حیوانات: پس از گذشت ۲ سال کش و قوس برای احیای ببر منقرض شده مازندران از ببر سیبری و مرگ ببر نر، تست بیماری “مشمشه” در ببر ماده هم بالاخره “مثبت” اعلام شد و قرار است ببر ماده “معدوم” شود.

به گزارش فارس ببر نر سیبری که اردیبهشت ۱۳۸۹ به ایران وارد شد حاصل تفاهم‌نامه مشترک سازمان محیط زیست ایران و روسیه بود برای احیای نسل منقرض شده “ببر مازندران “. محیط زیست برای ورود ۲ قلاده ببر از سیبری پروژه‌ای را تعریف کرد که رئیس سازمان محیط زیست بودجه مورد نیاز برای آن را ۵ میلیارد تومان اعلام کرد، تفاهم‌نامه‌ای که حاصل آن، خروج دو قلاده پلنگ ایرانی به روسیه و ورود دو قلاده ببر بیمار از سیبری بود.

ببر نر وارداتی پس از گذشت ۸ ماه از انتقال به ایران جان داد. مرگی که تبدیل به سوژه ناب رسانه‌های داخلی و خارجی شد، مدیر باغ وحش تهران گفت: “ببر نر گوشت خر خورد و مرد”، محیط زیست اعلام کرد: “علت مرگ به احتمال ۶۰ درصد بیماری مشمشه است”، باغ وحش تهران پاسخ داد: “ببر نر قبل از مشمشه، «ایدز گربه‌سانان» داشته است”، مشاور سازمان محیط زیست گفت: “تست ایدز ببر منفی است” رئیس سازمان محیط زیست تأکید کرد: “تست ایدز پیش از ورود ببر به ایران گرفته نشد” مدیر باغ وحش اعلام کرد: “دامپزشکی تست ایدز از ببر گرفت، تست ایدز مثبت است” و…

پس از مرگ ببر نر سیبری، نگرانی‌ها از ابتلای ببر ماده به بیماری “مشمشه” نیز بالا گرفت تا حدی که از همان زمان مرگ ببر نر، ببر ماده در اتاقک “قرنطینه” قرار گرفت. قرنطینه‌ای که بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس، یک اتاقک آجری در فضایی باز و دور از باغ وحش ارم است با پنجره‌های میله‌ای که کمی نور را روانه اتاق تاریک قرنطینه می‌کند. بیش از یک سال است که ببر ماده در این اتاق قرنطینه به سر می‌برد تا نتایج قطعی آزمایش‌های متعدد درباره بیماری آن اعلام شود آزمایش‌هایی که تاکنون ابتلا به بیماری “مشمشه” را در این ببر “منفی” نشان می‌داد اما این بار به گفته یک منبع آگاه آخرین نتیجه آزمایش‌های تست بیماری مشمشه ببر ماده “مثبت” اعلام شده تستی که در کشور دیگری ارزیابی شده است. خوشبختانه نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که شیرهای  باقی مانده باغ وحش ارم تهران هیچ نشانه‌ای از ابتلا به این بیماری ندارند و تست آن‌ها “منفی” است.

http://newsmedia.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/12/20/13901220000033_PhotoL.jpg

بر اساس گفته این منبع آگاه، دستگاه‌های مرتبط از جمله دامپزشکی و سازمان محیط زیست در حال حاضر در پی معدوم کردن این ببر ماده بر آمده‌اند که روش آن هم هنوز مشخص نیست. در حالی‌که با اعلام نتیجه آخرین تست از ببر ماده سیبری در ایران، تیر خلاص به سمت یک پروژه تلخ زیست‌محیطی شلیک می‌شود، رئیس سازمان محیط زیست اصرار بر ورود ۴ قلاده توله ببر دیگر از سیبری به ایران دارد و همچنان برای آماده سازی منطقه حفاظت شده “میانکاله” در شمال کشور که به عمر هیچ کدام از این ببرها کفاف نداد هزینه می‌کند.

محمد جواد محمدی‌زاده گفته است: قرار سازمان محیط زیست با کشور روسیه بر این بود که زیستگاه حیوانات برای نگهداری از حیواناتی که از این کشور وارد ایران می‌شوند، آماده شود تا ما بتوانیم از روسیه ببر وارد کنیم و از ایران نیز پلنگ به روسیه بفرستیم.

ببر نر بر اثر ابتلا به بیماری “مشمشه” که یک بیماری باکتریایی مسری خطرناک مشترک بین انسان و حیوان و به شدت کشنده است، تلف شد و ببر ماده نیز به همین بیماری مبتلاست و باید به انتظار نشست و دید که محیط زیست با انتخاب چه روشی، زندگی این ببر جنجالی را هم خاتمه می‌دهد، شلیک گلوله، تزریق دارو و…

_________________________

اصرار به احیای ببر مازندران با وجود کارنامه مردود سازمان محیط زیست

ضوابط بهداشتی ببرهای سیبری به زودی به محیط زیست اعلام می‌شود

چشمانی که یخ زدند، مجموعه تصاویری از ببری که بود

چشمانی که خاک شدند، مجموعه تصاویری از بچه شیرهای اعدامی

 

 

۷ Comments

 1. دستان علوی می‌گه:

  با سلام و درود
  این خواست خدا بوده است که هیچ ببری به غیر از ببر مازندران در طبیعت ایران زیست نکند . جواب جان این ذکرگویان خدا را هم باید آنهایی بدهند که نمایش قدرت و شوی خدمت گذاری کورشان کرده است .
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

 2. ارمین می‌گه:

  جون مادرتون ببر رو بی خیال تالاب پالایشگاه میانکاله رو هم بی خیال به جای ببر در منطقه میانکاله که هزینه بیخودی است یک جفت اهو بیارین در این منطقه ازاد سازی کنید مثل این ممیمونه که چند تا از حیوانات افریقا رو ببرین در منطقه سر د و انجا ازادشان کنید بعد بشینید ببینید چه اتفاقی سر این حیوان ها میاد اقا چرا اگه راست میگین خود میانکاله رو همین جوری حفظ نمیکنید باید داخل این منطقه ببر باشد این چه داستانیه من نمیدونم به خدا باور کنید خودشون هم نمیدونند چرا این حرکت رو دارن انجام میدن

 3. Platypus می‌گه:

  من خیلی مایلم بدانم که چه شخصی به آقای آرمین یا دستان علوی امتیاز منفی داده . باشه دستش درد نکنه که لااقل به خودش زحمت داده این مطلب و کامنت بچه ها را بخونه . اما ای کاش فقط یک روز در همان اتاقک قرنطینه که این حیوان مظلوم تک و تنها بیش از یک سال در آن زندگی ( که چه عرض کنم ! وقت کشی کرده ) اقامت کنه . بعدش اگر بیرون آمد و باز هم اینطور سخاوتمندانه به بچه ها امتیاز منفی داد .من یکی بنوبه خودم از او تشکر میکنم . برداشتند حیوان خدا را از سرزمین و موطن ودوستانش جدا کرده . آوردندش اینجا . در یک اتاقک نمور اسکانش دادند .که چی بشه ؟ فقط حس غرور آقایان ارضا بشه و باد توی غبغب بندازند که مثل فرنگیها پروژه احیای نسل منقرض شده دارند . آخه نا[…] فقط یک لحظه به قیافه زیبا و نجیبش نگاه کنید . چطور دلتون آمد این موجود زیبا و بیگناه را اینطور زجرش بدید .
  الان آنقدر غمگین هستم که اصلا دلم نمی خواست زیر این مطلب دردناک کامنت بزارم . ولی این امتیاز های منفی جگرم را آتش زد . آخه نامردیه .بخدا نامردیه که الان توی این شرایط که دلهای ما خون هست . یکی بیاد و روی زخمهای ما نمک بپاشه .

 4. Platypus می‌گه:

  ای بابا ؛ این کیه که به ما منفی میده ؟ سایت محترم ” دیده بان حقوق حیوانات ” شما مثل این است که فراموش کرده اید نام سایت تان دیده بان حقوق حیوانات هست !!!! برای همین من به شما یاداوری می کنم که نام سایت شما ” دیده بان حقوق حیوانات ” می باشد . بهتر است نگاهی به نام خود بکنید . تا بیاد بیاورید هدف و رسالت شما چیست ؟ برای چه یک نفر باید جرات کند در یک چنین سایتی به ما که با کامنتهای خود ؛ اعتراض خود را به شرایطی که این حیوان بیگناه و مظلوم اینک در آن قرار گرفته ؛ اعلام میکنیم امتیاز منفی بدهد ؟؟؟؟؟ اگر می خواهید دمکراسی را رعایت کنید ، بسیار خب ، رعایت کنید . ولی به من هم اجازه بدهید هر چه فحش و ناسزا در عالم هست نصیب این حیف نان بکنم . چرا وقتی دیروز من کلمه نا مسلمان را بکار بردم آن را سانسور کردید ؟من حقیقت را گفتم . توهینی نکردم . اگر این بابا واقعا خود را مسلمان میداند . چرا از یک چنین ظلم آشکار و بارزی دفاع می کند ؟ آنقدر این ظلم وستم دردناک و فجیع هست که حتی کافر و بی دینش که خود بنده باشم ، هم به آن اعتراض دارد .
  آیا ما این امکان را داریم که در سایت طرفداران شکار و طبیعت ستیزان رفته و به همین راحتی به چرت و پرت های آنها امتیاز منفی داده و سالم و سرحال بدون شنیدن توهین برگردیم ؟ نه ، مسلما نه . پس لطفا شما هم دموکراسی را رعایت کنید . وبه من هم اجازه بدهید هر چه می خواهم بگویم . حیوان بیگناه به این جوانی را قصد کشتنش را کرده اند .من امروز با یک دامپزشک صحبت میکردم . ایشان معتقد بود اگر این حیوان مشمشه دارد . در همان آزمایش های اولیه مشخص میگردد . چگونه هست حالا بعد از یکسال و اندی فهمیده اند ببر قشنگ ما مشمشه دارد ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!
  نخیر جانم ، ملت اینقدر ها هم که آقایان فکر کرده اند .ساده و هالو نیستند .این حیوان سالم است . چون نمیخواهند بودجه هر چند اندک هم برایش خرج کنند . تصمیم به کشتنش گرفته اند . به روسیه هم نمی توانند آن را عودت دهند . چون گند کار در می آید ! کسی نیست بپرسد مگر […] . که حالا حتی به یک چندر غاز پول غذای این حیوان هم چشم دوخته اید . خدا شما را [نفرین علیه عفت و اخلاق عمومی محسوب می شود/ دیده بان حقوق حیوانات]
  بابا این حیوان از […] اما همین چند کلمه را هم این حیوان نمیتواند بگوید . چون زبان ما را بلد نیست . دلم دارد آتش می گیرد . سالم و جوان بعد از این همه زجر باید کشته شود . بابا آخر به چه جرمی ؟ اگر باز هم منفی بگیرم . مهم نیست . اقلا کمی دق دلم را خالی کردم .

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   از توجه، حساسیت و غیرت شما ممنونیم.
   دقت کنید که:
   ۱- به دلیل انتخاب نام «دیده بان حقوق حیوانات» به صورت دایمی مشغول پایش و رصد اتفاقات مرتبط هستیم. عملکرد دیده بان بهترین گواه نقاط نقص، ضعف و قوت دیده بان است.
   ۲- امتیاز دهی به نظر خوانندگان به آی پی حساس نیست. امتیاز منفی بیشتر نظرهای مطلب حمایت از محدودیت شکار مربوط به فقط دو آی پی است که صبح و ظهر و عصر تکرار می شود! به جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت و اتلاف وقت حامیان از اعلام آن خودداری کردیم که طبق معمول نبرد مجازی در امتیازدهی منجر به اتلاف وقت عزیزان نشود!
   ۳- واژه نامسلمان قابلیت پیگیری قضایی دارد و در صورت انتساب چنین مساله ای به فرد یا افراد، باید اثبات شود. تا جایی که ما مطلعیم اسلام آوردن با ذکر شهادتین واقع می شود و دفاع یا عدم دفاع از ظلم بارز و آشکار در اصل ماجرا خللی وارد نمی کند. مطمین هستیم شما هم راضی نیستید فعالیت دیده بان به دلیل نادیده گرفتن آنچه در سیاست کلی هم ذکر شده و مشمول جرایم رایانه ای است، صرفا به خاطر یک کلمه محدود یا قطع شود.
   ۴- ما و شما با طبیعت ستیز تفاوت ماهوی داریم و مقایسه این دو مناسب نیست. برخورد عزیزان با نظر مخالف بهتر از هر چیز میزان منطقشان را نمایش می دهد.
   ۵- مصادیق مصرح محتوای مجرمانه موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای از نظرات با […] جایگزین می شوند.
   ۶- سندی مبنی بر سلامت ببر بیوه موجود نیست و اگر هزینه غذای حیوان معصوم قابل توجه بود، احتمالا مسوولین بر وارد کردن ۴ ببر دیگر پافشاری نداشتند!

 5. Platypus می‌گه:

  ممنون از پاسخ شما . آرزوی موفقیت برای سایت در نیل به اهداف انسانی و خیرش را دارم .

 6. وجدان می‌گه:

  مدیریت سایت با تشکر ما با نظراتمون اخه چه کمکی میتونیم بکنیم اینجوریه من تا اخر عمرم پای کامپیوترم میشینم نظر میدم ما فقط احساس تاسف و همدردیمونو بیان میکنیم اما چه فایده که ببر مظلومو بکشن . چه کار کنیم ازادانه زندگی کنه این حیوونی . من از چالوسم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN