Subscribe: RSS Twitter

شیری که خفه شد و سکوت رسانه ها

دیده بان حقوق حیوانات: در حالی که دو روز از معدوم سازی وحشیانه تمامی شیر های باغ وحش تهران با شلیک مستقیم به سر می گذرد و هنوز در مورد مشخصات آمر، ضارب و نحوه اجرای این حکم اطلاع رسانی نشده، توجه رسانه های عمومی به این اتفاق جلب شده. به رغم مشکلات رخ داده، هنوز طراحان پروژه “احیای ببر منقرض شده مازندران توسط تکثیر ببرهای سیبری” بر صحت این طرح پافشاری می کنند. مقامات سازمان میط زیست و دامپزشکی در حالی تمام تقصیرات را از جانب باغ وحش و سیستم مدیریتی آن می پندارند که اثرات مشخص ورود دو ببر سیبری به باغ وحش و فشار وارد آمده بر شیرها قابل چشم پوشی نیست.

اولین اخبار مبنی بر مرگ دو شیر در باغ وحش تهران، با تاخیری دو ماهه منتشر شد به شکلی ه رسانه ها خبر را به صورت خبر روز منتشر کرده و زمان مرگ را نزدیک اعلام کردند. پس از ورود جامعه دامپزشکی وسازمان محیط زیست به ماجرا، اخبار اصلاحی  زمان درست این اتفاق را دو ماه قبل از انتشار اعلام کردند. در این میان اما اولین مرگ در باغ وحش با سکوت خبری مواجه شد. اتفقای ناگوار که به دست “سیمبا” پیرترین و معروف ترین شیر نر باغ وحش رخ داد. پیش از مرگ دو شیر به علت بیماری، سیمبا شیر ماده ای را با فشردن گلو در قفس خفه کرد. ورود بی مقدمه دو ببر با ارزش سیبری، ارزشمند ترین حیوانات باغ وحش را از کانون توجه خارج کرد. شیر های پرتعداد باغ وحش که در اتاقک های موجود به سختی در اتقاق های چند نفره استراحت می کردند، با ورود مهمانان نو رسیده، دو اتاقک را نیز از دست دادند. نگهداری هر ببر در یک اتاقک جداگانه سبب  وارد آمدن استرس زیادی به شیرها شد. درگیری در شیرهای نر که طبیعتا موجودات قلمرو طلبی هستند، بالا گرفت و سیمبا، قدرتمند ترین شیر در اثر فشار وارده، این استرس را با خفه کردن یک ماده شیر بروز داد. به این شکل این اولین مرگ، سرآغاز نحسی شد برای سلسله مرگ های بعدی در پیشرفته ترین باغ وحش کشور.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات، از حدود نه ماه قبل دو ببر سیبری مهمان باغ وحش تهران شدند. ببرهای سیبری بر اساس طرح مشاوران سازمان حفاظت محیط زیست و برای احیای نسل ببر منقرض شده مازندران با دو پلنگ ایرانی معاوضه شدند. قرار بود ببرها در زیستگاه محدودی در میانکاله رهاسازی شوند که پس از گذشت هشت ماه هنوز طراحان از عدم آمادگی این زیستگاه اطلاع می دهند.

دو هفته پیش، ببر نر پس از تحمل بیماری در خفا مرد. بر طبق آزمایشات، این بیماری “مشمشه” تشخیص داده شد که بیماری مهلک و مشترک بین انسان و دام است. نتایج مثبت آزمایش شیرها به این بیماری، سبب شد دو روز قبل تمامی آنها با استفاده از اسلحه معدوم شوند.

خبر مرتبط: خبر فوری: شیرهای باغ وحش ارم معدوم شدند+ تکمیلی

خبر فوری: شیرهای باغ وحش ارم معدوم شدند+ تکمیلی

۱ Comment

  1. shirin می‌گه:

    دل آدم از این همه بی توجهی و بی مسئولیتی میگیره… آخه باز ما آدمها کمی در ماندن و رفتنمون تو این مملکت اراده داریم… این بیچاره ها چی

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN