Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: صبح امروز مثل همه روزها از پاسگاه محیط بانی خودش خارج می‌شود، پاهایش را بر روی برگ‌های نم زده منطقه حفاظت شده ای می‌گذارد که قانون وی را موظف به حفاظت از آن کرده. پایش را روی سنگ‌ها و شکسته‌های قامت درختان سفت می‌کند.

اسمش محیط بان است.  اسلحه‌ای دارد که نبود قانون هر از چند گاهی پشتش را به زمین می‌زند.

چند کیلومتری که پیاده روی می کند ناگاه صدایی به گوشش می رسد، تا به پشت سرش نگاه می‌کند، لوله تفنگ شکاری چند شکارچی غیر مجاز که وارد منطقه شکار ممنوع شده اند را روی شقیقه اش می بیند، حالا کم کم فشار لوله تفنگ را روی پوست سرش بیشتر حس می کند. معلوم نیست قربانی قبل از او چه کس یا چه چیزی بوده است. به‌خاطر می‌آورد که چندین همکار او که از سلاح های خود استفاده کرده‏ و با شکارچیان درگیر شده‌اند و در حال حاضر به علت تیراندازی و درگیری با شکارچیان غیر مجاز در زندان به سر می‌برند.

لحظه ای تردید تمام وجودش را از آن خود می‌کند، تردید اینکه جان خودش مهم‌تر است یا جان آن خرسی که شکارچیان به دنبالش در این منطقه آمده اند. دوباره به سلاحی نگاه می کند که در دستانش جا خوش کرده است اما به یاد می‌آورد که نقص قانون وجود دارد.

این محیط بان می‌داند اگر در درگیری با شکارچیانی که قصد آسیب رساندن به محیط زیست و شکار غیر مجاز را دارند کشته شود شهید محسوب نمی‌شود اما اگر یکی از آن شکارچیان را بکشد باید قصاص شود. مانند همکارش که در درگیری با شکارچیان غیر مجاز یکی از آنها را کشت و همچنان در گوشه زندان از یک سو منتظر اجرای حکم و از سوی دیگر منتظر کاری از طرف مسئولان برای نجاتش است.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محیط بانان در زمان استخدام کارمند دولت به حساب می آیند ولی به دلیل نوع کارشان وضعیتی مانند ماموران نیروی انتظامی و یا کارکنان نظامی دارند، اما هنگام درگیری های مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز قوانین کارمندی در مورد آنها اعمال می شود.

قانون شفافی در حوزه محیط بانی وجود ندارد

خوشنام‌وند محیط بانی که در غرب کشور مشغول به حفاظت از طبیعت است در باره قوانینی که در حوزه محیط زیست وجود دارد به خبرنگار جامعه فارس می‌گوید: در باره این‌که محیط بانی در درگیری با شکارچیان غیر مجاز کشته شود قانون شفافی وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: یک خلأ قانونی وجود دارد و آن هم عدم توجیه قضات مخصوص پرونده‌های زیست محیطی است. اگر قضات و دادستان‌ها در برابر وظایف و اقدامان محیط بان‌ها توجیه باشند ۹۰درصد مشکلات محیط بان‌ها در حوزه قضایی حل می‌شود.

با نیت حفاظت محیط زیست کار می‌کنیم

این محیط بان در ادامه اظهار می‌دارد: بعضی از قضات فکر می‌کنند که ما به نیت کشتن شکارچیان غیرمجاز می‌رویم در صورتی که نیت ما حفظ محیط زیست است.من پشت سنگ هستم و شکارچی در روبرو، من فقط حق تیراندازی به پایین تنه او را دارم اما شکارچی‌غیر مجاز قلب و سر من را نشانه گرفته است. شرایط دشت، کوه و صحرا متفاوت است ولی در قانون هم این شرایط مدنظر گرفته نمی‌شود.

خوشنام‌وند ادامه می‌دهد: اسلحه‌ای که در اختیار ما است صرفا برای ترساندن شکارچیان است اما آنها با بهترین اسلحه‌ها در شرایط خاص ما را نشانه می‌گیرند. متاسفانه اسلحه‌هایی که در اختیار ما است همه قدیمی و فرسوده است.

تصویب لایحه برای حمایت از محیط بان‌ها در مجلس

دبیر اول کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در باره قوانین موجود در حوزه محیط بانی می‌گوید: محیط بان‌ها ضابطان رسمی دادگستری محسوب می‌شوند و در محل خدمت خودشان هر نوع درگیری داشته باشند در صورت بروز مشکل همانند ماموران انتظامی با آنها برخورد می‌شود.

میرهادی قره سیدرومیانی می‌افزاید: برای بررسی پرونده محیط بان‌ها در دادگاه‌ها باید یک حمایت ویژه شود تا مراحل بررسی پرونده‌ آنها سریع‌تر انجام شود.

وی در باره استفاده محبط بان‌ها از سلاح در محل خدمتشان می‌گوید: محیط بان‌ها مانند سایر نیروهای نظامی مراحل آموزش استفاده از سلاح و تیراندازی را طی می‌کنند و سپس به آنها مجوز استفاده از سلاح داده می‌شود.

بررسی فوق‌العاده پرونده محیط بان‌ها در دادگاه‌ها

وی می‌افزاید: به پرونده محیط بان‌ها در دادسرا‌ها باید به صورت فوق‌العاده رسیدگی شود زیرا اگر معطل بماند به یک آفت تبدیل می‌شود.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اضافه می‌کند: این آمادگی را داریم که با تصویب یک لایحه در مجلس به پرونده محیط بان‌ها در دادگاه‌ها به صورت فوق‌العاده رسیدگی شود.

بر این اساس حمایت‌‌های خاص از محیط بان‌ها و اصلاح قوانین قضایی در این زمینه دارای اهمیت است. محیط بان‌ درحالی اسلحه در اختیار دارد که فقط در زمان خطر مرگ می‌تواند از آن استفاده کند. به دلیل موقعیت شغلی که محیط‌ بان دارد نباید به خاطر حفظ محیط زیست و یا یک حیوان جان یک انسان به خطر افتد و پس از آن به دلیل نقایصی که در قانون وجود دارد از آن حمایتی نشود.

طبق اخباری که تا کنون منتشر شده بیش از ۱۰ محیط بان به دلیل درگیری با شکارچیان غیر مجاز در مناطق مختلف در زندان به سر می‌برند و همچنین یک محیط بان نیز به دلیل درگیری با تعدادی شکارچی غیر مجاز دیگر و کشته شدن یک شکارچی باید قصاص شود.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که قانونی برای حمایت از محیط بان وجو ندارد، در حالی که وی از محیط زیست کشورمان در حال پاسداری است تا گونه‌های مختلف گیاهی و حیوانی در معرض خطر و انقراض قرار نگیرد، اما جان خودش در معرض خطر قرار دارد.

برچسب‌ها

۲ Comments

  1. […] خبر : http://arw.ir/?p=35155 نوشته شده در حمایت از حقوق حیوانات توسط admin. افزودن […]

  2. احمد می‌گه:

    واقعا این قانون مسخره وغیرمنطقی است که اینجوری محیط بان رو تو منگنه میزاره.تاسف برای این قانون گذاران

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN