Subscribe: RSS Twitter

کشتن پلنگ گلستان

دیده بان حقوق حیوانات: با گذشت کمتر از سه روز، پنجشنبه هفته ی گذشته دومین پلنگ ایرانی تلف شد.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات پس از انتشار خبر قتل فجیع یک عدد پلنگ در پشتکوه ممسنی فارس، از گلستان خبر می رسد ماده پلنگ دیگری در کردکوی تلف شده است. بنا به گفته منابع آگاه، این ماده پلنگ کاملا بالغ بوده و حدود ۶۵ کیلوگرم وزن داشته است. همچنین هیچ گونه اثر گلوله و زخم کشنده روی بدن این گربه با عظمت دیده نشده است.

لازم به ذکر است مسموم کردن پلنگ ها توسط لاشه گراز در استان های شمالی مرسوم است و هنوز افراد محلی زیادی به اشتباه مسوول کشتار چند تایی گوسفندهای گله شان را این زیستمند با ارزش می دانند.

در دو ماه گذشته دو خرس در روستای ولی آباد سیاه بیشه کشته شده اند تا خوردن گوشتشان قوای بدنی شکارچی را تقویت کند و یک خرس نیز در مراغه سلاخی شده است[لینک]. در ده روز گذشته یک خرس اسیر در استخر باغی در مشگین شهر کشته شده [لینک]، یک پلنگ ماده در ممسنی فارس کشته شده [لینک] و پلنگی دیگر در گلستان تلف شده است. این صرفا اخباری است که از طریق منابع محلی منتشر شده است و چه بسا گونه های ارزشمند دیگری نیز با پنهان کاری جانیان و متخلفین از طبیعت حذف شده باشند.

در مناطق مختلف ایران، پلنگ از سر ترس یا جلوگیری از کشتار رمه، برای استفاده از پوست و یا افتخار کاذب این کشتار از بین می رود و در برخی مناطق برای نشان دادن عمق این نا آگاهی لقب «پلنگ» به انتهای نام قاتل این حیوان افزوده می شود. این در حالی است که کشتار خرس ها گاه به دلیل ورود به باغات میوه، از سر ترس و صرفا برای دفع حیوان رخ می دهد. همچنین خرافات بسیاری نیز منجر به کشتن این حیوان و مصرف اعضای آن می شود.

کشتن زیستمندان راس هرم جمعیتی، منجر به صدمه های جدی و گاه غیر قابل جبران به اکوسیستم وارد می کند و اثرهای قابل توجه بر جمعیت حیواناتی دارد که به عنوان طعمه توسط این گونه ها شکار می شوند. متاسفانه در برخی منطقه های کشور، با ضعف آگاهی رسانی ارگان های مسوول، مردم هنوز کشتار گروهی رمه را کار پلنگ می دانند و این جانور ارزشمند را با تله های سیمی یا طعمه های مسموم از پای در می آورند. در نتیجه کاهش جمعیت این حیوان شکارچی، جمعیت گراز از تعادل خارج می شود و صدمه غیر قابل تحمل زارعین به مزارع وارد می کند که محصول آن صدور مجوز کشتار گراز برای میرشکاران است. به نظر می رسد بدون آگاهی رسانی صحیح به افراد محلی و اصلاح قوانین شکار و صید، این روند ناقص ادامه خواهد داشت و طبیعت ایران روز به روز زیستمندان با ارزشش را از دست خواهد داد.

کشتن پلنگ گلستان

کشتن پلنگ گلستان

_____________________________________

گلوله، تبر و آتش؛ سرنوشت دلخراش پلنگ ایرانی

بیانیه روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ رونمایی از جایزه سالانه حقوق حیوانات و «نشان خرس قهوه ای»

مشگین شهر: کشته شدن خرس قهوه ای اسیر در استخر باغ

قاتلان خرس قهوه ای در زندان مراغه/ از هفت مرد و چند کودک تصاویر سه نفر دستگیر شده اند

سهل انگاری سازمان کشتارچیان را گستاخ کرده/ کشته شدن دو خرس ظرف ۱۸ روز ناشی از انفعال سازمان است

شکار خرس قهوه ای در دامنه سهند/ تصویری

عکسی دلخراش از شکار خرس در کردستان/ تصویر

ردپای انسان در مقر پادشاهی خرس‌ها/ برخورد قاطع با متخلفان تنها راه مبارزه با حیوان آزاری

دم زیبایی که دلیل مرگ است: کشتار وحشیانه حیوانات برای نمایش/ تصویری

آزردن حیوانات تمرینی برای کشتن انسان‌هاست/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

اهدای «نشان خرس قهوه ای» به گروه، فرد و جوان فعال حوزه حقوق حیوانات/ تصاویر قطع کنسرت خورشید سیاه و یک دقیقه سکوت به یاد محیط بان شهید یاری

آیا تصویب قانون‌ بر روی کاغذ می‌تواند به ساماندهی امور منجر شود؟/ سام خسروی‌فرد

نجات یک کودک از تقابل با خرس/ توصیفی عجیب از درگیری های مکرر وارد شوندگان به حریم حیوانات

یک کارشناس حیات وحش: کشته شدن خرس سیاه در ایران یک استثنا است

۲۲ Comments

 1. رضا جلالی می‌گه:

  میشه یکی بگه این محیط بانان دلاور و سلحشور کجا هستند ؟ اگه قراره آمار تلفات حیوانات اینجوری باشه چه نیازی به سازمانی عریض و طویل با این همه نون خور داریم ؟

  • خشم تون رو از این اتفاق درک میکنم،اما لفظ “نون خور” اونم با این لحن رو اصلاً شایسته این قشر زحمت کش نمیدونم.کاغذ بازی های ادارات رو همه میدونیم اما باید بدونید واقعاً محیط بانان مقصر نیستن.سازمان تازه بهشون حتی اسلحه داده که از جون خودشون دفاع کنن و اگر اینکار رو هم بکنن باز به زندان و اعدام کشیده میشن….محیط بانان واقعاً مظلوم واقع شدن

  • قلیچه می‌گه:

   هیچ معلوم هست چی داری میگی؟
   مگر محیط بانان میتونن همه جا حضور داشته باشند؟آن هم با این کمبود نیرو وامکانات!

   • رضاجلالی می‌گه:

    همچین صحبت میکنید انگار پارک ها و مناطق حفاظت شده چند ده میلیون هکتار وسعت دارند . محیط بان باید در مناطق حفاظت شده باشه . وسعت این مناطق چقدره که نمیتونن کنترل بهتری داشته باشند .مشکل اینجاست که محیط بانان عزیز به جای گشت زنی در حوزه استحفاظی ترجیح می دهند در کیوسک ها و پایگاههای خود به خوش و بش گذرانده و ساعت اضافه کار خود را پر نمایند . کی دلش برای حیوانات میسوزه ؟
    یا ما تو ایران زندگی نمیکنیم یا شما از حقوق بگیران این سازمان می باشید .

    • «محیط‌‌بانی در ایران، شغلی کوچک»

     او با اشاره به این نکته که «محیط بانی در ایران شغلی است که کوچک نگه داشته شده» در گفت‌وگو با دویچه‌وله می‌افزاید: «محیط‌بان درآمد پایین و کار سختی دارد و حقوقش، یعنی حق‌الزحمه و پشتیبانی قانونی از او، متناسب با زحماتش نیست. بارها شده افرادی وسط یک جنگل، دشت بی‌انتها یا کوهستانی به محیط بان که از نظر اجتماعی ضعیف است حمله کرده‌اند. وقتی حقوقتان خیلی کم است و جزو اقشار خیلی تهیدست جامعه محسوب می‌شوید این روی شخصیت، رفتار و برخوردشان تأثیر می‌گذرد. شرایط محیط‌بان‌ها خیلی دشوار است و از خانواده‌هایشان دور هستند.»

     کرمی معتقد است که محیط‌بان وقتی با یک شکارچی غیر مجاز مسلح مواجه می‌شود، در هر صورت وارد شرایط دشواری خواهد شد. او با اشاره به درآمد بسیار پایین محیط بان‌ها ادامه می‌دهد: «دو حالت دارد، یا محیط‌بان با یک شکارچی متمول روبرو می‌شود که راحت می‌تواند او را از نظر مالی تطمیع کند، یا اینکه با یک شکارچی مواجه می‌شود که از گرسنگی شکار کرده است، اگر دستگیرش کند شکارچی ماه‌ها در زندان می‌ماند در حالی که این آدم بومی آن منطقه است و خودش را صاحب آن منطقه می‌داند و محیط‌بان را تهدید می‌کند که ما دوباره می‌آییم و تو را می‌زنیم.»

     تعداد کم محیط بان‌ها

     ناصر کرمی در مورد خلاء آموزشی محیط‌بان‌ها برای یادگیری چگونگی مواجهه با شکارچیان متخلف می‌افزاید: «تا جایی که من می‌دانم این‌ها دوره‌های بازآموزی ضمن خدمت ندارند. تعداد محیط بان‌ها در حال حاضر یک‌سوم میزان استاندارد است و نباید از یاد برد که در زیست‌گـاه‌های اطراف شهرها، تعداد محیط بان‌ها بیشتر است ولی برای زیست‌گاه‌های پرتی مانند دنا تعداد محیط‌بان‌ها ممکن است یک‌پنجم یا یک‌ششم تعداد مورد نیاز باشد.»

     به گفته‌ی سردبیر خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران، حتی در برخی مناطق از «محیط‌بان‌هایی که هیچ آموزشی ندیده‌اند و نیروهای داوطلب محلی استفاده می‌شود.»

    • اسمش محیط بان است، اسلحه‌ای دارد که نبود قانون هر از چند گاهی پشتش را به زمین می‌زند.

     زلال نیوز ، صبح امروز مثل همه روزها از پاسگاه محیط بانی خودش خارج می‌شود، پاهایش را بر روی برگ‌های نم زده منطقه حفاظت شده ای می‌گذارد که قانون وی را موظف به حفاظت از آن کرده. پایش را روی سنگ‌ها و شکسته‌های قامت درختان سفت می‌کند.

     اسمش محیط بان است. اسلحه‌ای دارد که نبود قانون هر از چند گاهی پشتش را به زمین می‌زند.

     چند کیلومتری که پیاده روی می کند ناگاه صدایی به گوشش می رسد، تا به پشت سرش نگاه می‌کند، لوله تفنگ شکاری چند شکارچی غیر مجاز که وارد منطقه شکار ممنوع شده اند را روی شقیقه اش می بیند، حالا کم کم فشار لوله تفنگ را روی پوست سرش بیشتر حس می کند. معلوم نیست قربانی قبل از او چه کس یا چه چیزی بوده است. به‌خاطر می‌آورد که چندین همکار او که از سلاح های خود استفاده کرده‏ و با شکارچیان درگیر شده‌اند و در حال حاضر به علت تیراندازی و درگیری با شکارچیان غیر مجاز در زندان به سر می‌برند.

     لحظه ای تردید تمام وجودش را از آن خود می‌کند، تردید اینکه جان خودش مهم‌تر است یا جان آن خرسی که شکارچیان به دنبالش در این منطقه آمده اند. دوباره به سلاحی نگاه می کند که در دستانش جا خوش کرده است اما به یاد می‌آورد که نقص قانون وجود دارد.

     این محیط بان می‌داند اگر در درگیری با شکارچیانی که قصد آسیب رساندن به محیط زیست و شکار غیر مجاز را دارند کشته شود شهید محسوب نمی‌شود اما اگر یکی از آن شکارچیان را بکشد باید قصاص شود. مانند همکارش که در درگیری با شکارچیان غیر مجاز یکی از آنها را کشت و همچنان در گوشه زندان از یک سو منتظر اجرای حکم و از سوی دیگر منتظر کاری از طرف مسئولان برای نجاتش است.

     محیط بانان در زمان استخدام کارمند دولت به حساب می آیند ولی به دلیل نوع کارشان وضعیتی مانند ماموران نیروی انتظامی و یا کارکنان نظامی دارند، اما هنگام درگیری های مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز قوانین کارمندی در مورد آنها اعمال می شود.

    • برای قدردانی از هر انسانی باید ابتدا او را شناخت و باید او را به دیگران شناساند. برای این که محیط بانان سرزمین ایران که پاسداران این زیست بوم کهن هستند را بهتر بشناسیم چه چیز بهتر از این که به سراغ خودشان برویم. امروز بخت با من یار بود و تارنماهایی را خواندم که نویسنده ی آنها خودشان محیط بان هستند. سه تارنما را در اینجا معرفی خواهم کرد.

     با امید عزت پور آغاز می کنم که زاده ی شهر مرند است. او در طارم سفلی و منطقه حفاظت شده باشگل به کار محیط بانی پرداخته و اکنون دانشجوی محیط زیست نیز هست. او محیط بانان را چنین توصیف می کند:

     در ارتفاعات سر به فلک کشیده سهند و سبلان و کوهرنگ و دنا و گنو و دماوند و کیامکی و الموت و طارم ……….گاهی احدی جز او حضور ندارد .

     در دشت های وسیع موته در بیشه های بمو در دره های تندوره و صحرای کویر و دره انجیر فقط چشم های تیز بین اوست که هر جنبنده ای را زیر نظر می گیرد و با دوربین چشمی تا دور دستها تعقیبش می کند.

     اوست که در جنگل های ماسال و کجور و ناو اسالم و ارسباران حافظ جنگل و طبیعت بی مانند شمال است و ذهن هوشیار و قدم های چابکش در دل شکارچیان حیات وحش و غارتگران طبیعت وحشت می اندازد .

     او مایه آرامش مرال و آهو و امنیت پرندگان مهاجر است او که دلش در هوای طبیغت پر می کشد و سر از جان نشناخته به دفاع از آن بر می خیزد.

     اوست حافظ مرزهای طبیعت.

     حریم خلقت خداوند حرم زندگی اوست.

     محیط بان آزاده و سرافراز

 2. علی می‌گه:

  یک پیشنهاد خوب دارم، با توجه به اینکه ما فرهنگ و لیاقت این حیات وحش را نداریم بهتره که بدیم روسیه برامون نسلشو حفظ کنه

  • حسن می‌گه:

   علی اقای با تعصب! همین روسهای … یکی از عاملان اصلی انقراض نسل ببر مازندران بودند

   • رضا جلالی می‌گه:

    حسن آقای عزیز
    بی کفایتی و بی لیاقتی خودمان را به حساب دیگران ننویسیم . دوره ی این حرفها گذشته . یعنی روسها تمام دشمنی خودشان را با ما در نابودی ببرها جستجو می کردند ؟ کسی منکر شکار بی رویه حیوانات در دوره اشغال ایران توسط بیگانگان نیست ولی انقراض گونه های حیات امری نیست که ظرف ۱ یا ۲ سال روی دهد و این موضوع به فرهنگ عمومی مردم طی سالیان طولانی بر میگردد و همانطور که اگر به طور مثال روند کشتار حیوانات همچون هفته گذشته ادامه یابد به زودی نسل بسیاری از موجودات دیگر نیز منقرض خواهد شد . آن وقت گناه را گردن چه کسانی خواهید انداخت ؟ شیطان بزرگ آمریکا یا صهیونیست های غاصب ؟

    • حسن می‌گه:

     آقای رضا جلالی شما منظور بنده رو متوجه نشدید این مشخصه که ما فرهنگ ضعیفی نسبت به طبیعت داریم اما از دیگران نمیتوان انتظار داشت آن هم کشور تابلویی مثل روسیه!
     جنابعالی مثل اینکه مخالف همیشگی هستی!
     من میدووووووووووووووووووووووووووووووونم!

     • رضا جلالی می‌گه:

      بله من همیشه مخالفم .
      من مخالف تمام خصلتهای زشت هستم .
      من مخالفم که ما اشرف مخلوقاتیم .
      من مخالفم که ما ایرانیان بهترین و با فرهنگ ترین مردمان دنیا هستیم .
      من مخالفم که گناه خودمان را به گردن دیگران بیاندازیم .
      ضمنا در ماجرای تبادل یوز و پلنگ بین ایران و روسیه بررسی بفرمایید ببینید کدام مرده اند و کدام در بهترین شرایط زندگی میکنند

 3. در جواب آقای رضا جلالی :
  دوست گرامی شما می توانید به بنده بگویید ما ایرانیان برومند و شیردل و وطن پرست کجا هستیم ؟؟؟؟ من محیط بان نیستم ولی مطمئنم اگر شما هم مثل من با محیط بانان و شغل شریفشان آشنا بودید چنین صحبتی نمی کردید .
  درست است که مانند تمامی مشاغل جهان در محیط بانی هم افرادی هستند که علاوه بر درست انجام ندادن کارشان دست به تخریب محیط زیست می زنند ولی آنها در مقابل محیط بانان فداکار و جان بر کف قطره ای در برابر دریا هستند .
  هنگامی که من و شما در تخت خواب گرم و نرم خود خوابیده ایم یک محیط بانی که تحصیلات عالیه دارد باید با مشتی خائن که تفاوت مداد و خودکار را نمی دانند تبادل آتش کند و چه بسا که جانش را در این راه بدهد .
  آری ، تقصیر از آنهایی است که بر صندلی ها جا خوش کرده اند و اصلا علم این کار را ندارند و تنها به فروش مناطق با ارزش تحت حفاظتشان !!!!! با مبلغ متری ۸ هزار تومان فکر می کنند .
  آنهایی هم که در زیر سقف سازمان محیط زیست کار می کنند و نه گرما را می فهمند و نه سرما را ، از کارشان و از حقوقشان بسیار شکایت دارند چه برسد به محیط بانان ….
  دوست گرامی ، چیزی هم که تا به حال از طبیعت و حیات وحش ایران مانده است اول لطف خدا و دوم فعالیت های جانانه ی محیط بانان ، جنگل بانان ، ماموران منابع طبیعی و فعالان واقعی عرصه محیط زیست است نه خدمات مدیران و کارشناسان …

 4. mahram می‌گه:

  با عرض سلام به دوستان عزیز
  عکس این پلنگ رو من در روز پنجشنبه هفته قبل گرفتم .همون روزی که از کردکوی آوردنش.اثری از گلوله روی بدنش نبود.فکر کنم مسموم شده بود .پوست خیلی زیبایی داشت.چشم چپش فکر کنم تو درگیری نابینا شده بود،علت مرگش رو به زودی متوجه میشم و برای دوستان ارسال میکنم

 5. sophia می‌گه:

  please send those animals to united state of america i will find life for them ,im iranian and live in texas for 30 years ,i be glad to find a good home for God creature my number is 001 *** *** **23 i love animals ,God bless you all seeing my message

 6. […] پلنگ ماده در ۳ روز/ بزرگترین گربه ایران در خطر جدی دیده بان حقوق حیوانات: با گذشت کمتر از سه روز، پنجشنبه […]

 7. محیط بان دنا فقط ۱۲ روز از عروسیش گذشته بود که محکوم به اعدام شد.فقط یه لحظه حاضری جای اون باشی؟

 8. mani می‌گه:

  man asheqe shekaram nemitonam shekar nakonam khilya mesle manan in ye tafrye ama keshvare ma zyad be in chiza ahamyat nemide dolat mitone ye jahai ro vase shekar tadarok bebine k be naslaye heivanat asib narese in zafe dolate k myad aslahe haye bdone javajo javaz dar mikone k har nafahmi bere shekar hata to fasle tolide mesl man nazaram ine k nezame hakem bar jame bayad ro in chiza kar kona rahaye zyadi has k joloye shekarhaye bi ravye gerefte she.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN