Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-5480

دیده بان حقوق حیوانات/ حسن اخوان:  منطقه حفاظت شده بافق، این زیستگاه غنی، زیستگاه یوز ایرانی و بهشتی برای گربه سانان ایران در مسیر نابودی اگر نایستیم!

امروز ۲۳ آذر سال ۱۳۹۱ اطلاع میدهم که جاده گزو این تیغ تیز جهل قصد دارد کمر منطقه حفاظت شده بافق را بچیند، حرفها از جاده خاکی گذشته، حرفها بر سر جاده آسفالته استاندارد است و حتی بیش از یکی، هر تعداد که برای نابودی زندگی مخلوقات و آیندگان کشورمان لازم باشد، لودرها و بیلهای مکانیکی شنبه این هفته باز آمدند نه برای جاده ای ساده، جاده ای کامل با عملیات عظیم خاکبرداری و خاکریزی و به قول خودشان استاندارد در مسیری کوهستانی و کنار دره و خطرناک ،در حالی که جاده های ایمن تر و دشتی و نه خطرناک توسط کارشناسان پیشنهاد شده است.

یوز و کل و بز و جبیر و اهو، پرنده و خزنده چه زیبا خلق شده اند، خوشا به حال ما که دیرتر از انقراض این مخلوقات زیبا به دنیا نیامدیم و حیف که  هرگز شیر و ببر و دسته های بزرگ گور و گوزن زرد کشورمان را ندیدیم و همچنین دسته های کل و بز و قوچ و میش در جای جای کوهها و آهوان در هر جای دشتهای کشورمان و هرروز از نابودی و خیانت گذشتگانمان در حق ما خواندند، کشتار و غارتی که بر محیط زیست این کشور کرده اند و می کنند.

من می خواهم مثل آیندگان فکر کنم و لحظه ای خودم را جای آنها بگذارم، آیندگانی که مشتاق دیدن یوز برای یکبار در کل زندگی خواهند بود، در آرزوی دیدن آهو و بره اش برای یکبار در کل عمرشان تا معنی کلمه اهو را بفهمند معنی کلمه یوز را بفهمند، بفهمند آن یوزهایی که سال ۱۳۹۱ هنوز بودند، چه طور بودند، ز ندگی را خدا چگونه برایشان تعریف کرده بود، آیا بودند یا چیزی نبوده است جز دروغ زیبای گذشتگان، چرا نیستند، چرا گذشتگانم نگذاشتند تا من هم خط زیبای چشم جبیر را ببینم، چرا نگذاشتند تا من هم مثل خودشان از نعمتها بهره مند باشم.

Animal-Rights-Watch-ARW-5479

در ادامه به برخی مطالب درمورد جاده گزو در منطقه حفاظت شده کوه بافق  از سایت  irannature.net که توسط آقای دکتر ایران نژاد از اساتید گروه محیط زیست دانشگاه یزد نگشته شده است، اشاره می کنم.

برخی پیامدهای منفی احداث جاده گزو بر زیستگاههای منطقه حفاظت شده کوه بافق:

۱- از بین رفتن منابع فیزیکی زیستگاهی منطقه با انجام خاکبرداری و خاکریزی(با توجه به عبور بیش از ۱۴کیلومتر از این مسیر از بخش کوهستانی،نیاز به حجم بالایی از خاکبرداری و خاکریزی می باشد)
۲-   قطعه قطعه شدن زیستگاه نسبتا یکپارچه فعلی و به عبارتی جزیره ای شدن زیستگاههای محدوده امن منطقه
۳-  تسهیل دسترسی متخلفان به قلب منطقه و دشواری کنترل رفت و آمد به منطقه.
۴- ایجاد آلودگیهای صدا،هوا و منظر در یک زیستگاه طبیعی حیات وحش.
۵- مهمترین بخش حفاظتی منطقه حفاظت شده کوه بافق(محدوده امن منطقه) به دو قسمت مجزا تقسیم می شود و کارکرد منطقه امن از بین می رود.
۶- با توجه به اینکه بیشترین منابع آبی در دسترس حیات وحش در حاشیه این مسیر قرار می گیرد،سبب جلوگیری از آشامیدن آب توسط حیات وحش و خروج آنها از منطقه حفاظت شده می شود.

مسیر گدار حیات وحش منطقه از بخشهای جنوبی به شمالی و بالعکس با عبور از عرض این جاده صورت می گیرد و این به معنای تلفات سنگین جاده ای گونه های جانوری منطقه  و برباد رفتن زحمات و هزینه های حفاظت از منطقه است.

منطقه حفا‌ظت شده کوه بافق. مخالفت با جاده گزو، چرا؟؟

مهمترین دلیل حفاظت از یک منطقه، تداوم و پایداری ارزشهای حفاظتی برای نسل امروز و نسل های فردا می باشد. سودمندی حفاظت از یک منطقه در حفاظت ازارزشهای زیستگاهی  و تنوع  زیستی آن تجلی پیدا می کند. مروری بر ارزشهای زیستگاهی منطقه حفاظت شده کوه بافق:
منطقه حفاظت شده کوه بافق با در برگرفتن زیستگاههای دشتی،تپه ماهوری،کوهستانی و استپی ،جانوران گوناگون و باارزشی را در خود جای داده است.براساس مطالعه سرهنگ زاده(۱۳۸۸) در  این منطقه ۲۰گونه پستانداران،۴۴گونه از پرندگان و ۱۶گونه خزندگان شناسایی شده است.
علاوه بر این از مهمترین ارزشهای زیستگاهی منطقه حفاظت شده کوه بافق موارد ذیل قابل ذکر است:
۱-    قدیمی ترین سایت پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و زیستگاه های آن در استان یزد
۲- اولین منطقه ای در ایران که از یوزپلنگ در طبیعت فیلم برداری شده است.(سال ۱۳۸۱ توسط آقای هژبر)
۳-    سایت انتخابی UNDP برای قلاده گذاری و ردیابی یوزپلنگ آسیایی به منظور مطالعات رفتار شناسی و زیستگاهی گونه.
۴-    تنها منطقه استان یزدکه گربه پالاس در آن مشاهده شده است.
۵-    حضور شش گربه سان از مجموع هفت گربه سان موجود در کشور در منطقه حفاظت شده کوه بافق اثبات شده است.(پلنگ ایرانی، یوزپلنگ آسیایی، گربه پالاس، گربه جنگلی، گربه وحشی و کاراکال)
۶-    وجود زیستگاههای  پرندگان نادر و کمیابی همچون هوبره و زاغ بور .
۷-    تراکم بالای طعمه، چشم اندازهای کم نظیر
۸-    وجود زیستگاههای مناسب برای انواع جانوران وحشی به لحاظ امنیت خاص حاکم بر منطقه .
۹-    محدود بودن تعارضات انسانی
با احداث جاده گزو،ارزشهای زیستگاهی این منطقه شدیدا تحت تاثیرات منفی قرار می گیرد

Animal-Rights-Watch-ARW-5481

_______________________

عرصه بر نماد حیات وحش ایران تنگ‌تر می‌شود

روستاییان بافق هم با احداث جاده در زیستگاه یوزپلنگ مخالفند/ امضای طومار خطاب به ریاست جمهوری

اصرار به ساخت جاده در زیستگاه یوزپلنگ با وجود مسیر جایگزین

سرنوشت یوزپلنگ ایرانی گرفتار پیچ و خم جاده‌ها

استمداد انجمن یوزپلنگ ایرانی: به بافق کمک کنید!

خطرسازی برای یوزپلنگ‌ ایرانی/ احداث جاده در زیستگاه نادرترین گونه کشور

کوه بافق؛ پناهگاه امن یوزپلنگ آسیایی/ تصویر

 دوباره پلنگ و بازهم در منطقه حفاظت شده کوه بافق

۳ Comments

 1. ساسان می‌گه:

  عجیبه که هیچ دیدگاهی برای این خبر ارسال نشده!!!!
  و حیف و حیفهایی که هیچوقت آیندگان به ما نخواهند بخشید و طبیعت نیز (همانند ما )….

  متاسفانه هزاران پروژه اینچنینی به هیچ توجیهی در گوشه کنار ایران زمین تصویب و اجرا شده اند بی اینکه ذره ای سود عام داشته باشه چه بسا پس از اجرا آنها باعث تاسف و پشیمانی جوامع محلی هم شده باشه…

  مثلا هزینه های گزاف گاز کشی به خیلی از روستاهای دور افتاده یا آسفالت کردن راه روستاهای کوهستانی که عموما به صورت فصلی جمعیت قابل ملاحظه ای دارند و بعضا خوش نشین محسوب میشوند و … ؛ نه تنها هزینه های گزافی رو دست دولت گذاشته بلکه سود سرسام آور عاید شرکتهای مجری خاص گذاشته و اونها رو تبدیل به مافیایی کرده که حتی حکم دستگاه قضایی هم جلو دار اونها نیست , برای نمونه تراژدی جنگل ابر!
  بله جنگل ابر رو فراموش نکنیم یکی از کهن ترین زونهای جنگلهای هیرکانی (به احتمال زیاد کهنتری) داره از بین میره و تبدیل و ویلا کده هایی برای خوشگذرانی و خوش نشینی عده ای خواهد شد که هیچ سودی برای اون منطقه ندارند و هیچ جز نابودی زوال نیست.

  صحبت مسیل نشین های دشت قم , پایین دست نشیننان سد گتوند هم سند خواهد بود برای پشیمانی جوامع محلی , حتی بومیان اطراف سیوند که روزی با پلاکاردهایی همچون ” آبگیری سد سیوند حق مسلم ماست” هم نیز!!!!

  اما همه این پرحرفی ها به دو دلیل بود یکی درخواست از بومیان منطقه حفاظت شده بافق که آینده خود را با کمی دو دو تا کردن با سود شرکتهای مذکور نسپارند و خود با جلوگیری از این کار نه تنها دروودی به آیندگان باشند بلکه افتخار امروزیان و دیگری از خودمون ، که یک حرکتی هم ما بکنیم اعتراض رسمی چیزی , من شخصا از روال درست اطلاعی ندارم اگر بزرگواری هست که میدونه پیش قدم بشه , من اولین نفرم که پشتش خواهم ایستاد و پیرو….
  راستی دیده بان عزیز پیشنهاد و درخواست دارم همانند لینکهای کلیک کنید برای “حیوانات شهری” و “من قالیچه نیستم” یا سابقا مخالفان شکار یک لینک هم برای این موضوع بگذارید تا کاربران به عنوان اعتراض اون رو امضا کنند تا لااقل شاید صدای اعتراضمون به گوش مسولی برسه…
  با سپاس

 2. بینام می‌گه:

  خانه من رو به خانه ماشین ها تبدیل نکنید حق زندگی را از ما نگیرید.

 3. مصطفی می‌گه:

  تبریک میگم به مسولین بلخره ما که تو هیچ کاری موفق نبودیم اما تو این موفق شدیم البته ناگفته نمونه ما تو کارهای الکی همیشه زرنگیم اما جاش که میشه خوابیم

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN