Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران: مرغابی وحشی سیبری ، پایش که به مازندران می رسد ، عمرش نیز به پایان می آید مگر آن که شانس یارش باشد و از این مهاجرت چند هزار کیلومتری ، جان سالم بدر برد و به سیبری بازگردد.
Animal-Rights-Watch--ARW-1-1126
به گزارش عصر ایران، همه ساله از نیمه های مهر ماه تا نزدیکی های عید نوروز ، شکارچیان منطقه “سرخرود” در نزدیکی فریدونکنار با دام هایی به سراغ برکه ها و رودخانه های اطراف در این منطقه می روند و به انتظار صید مرغابی هایی می نشینند که خسته از یک پرواز چند هزار کیلومتری و پس از مصرف چربی های ذخیره بدنشان در پرواز ، به زمین می نشینند تا غذایی بخورند و تجدید قوا کنند و به سفر طولانی خود برای رسیدن به سرزمین های گرمتر ادامه دهند.

همه ساله از اواخر ماه سپتامبر (شهریور) مهاجرت مرغابی های سیبریایی از مناطق سردسیر روسیه به سمت سرزمین های گرم تر جنوبی آغاز می شود و این مرغابی ها وقتی به سواحل دریای مازندران می رسند برای تجدید قوا فرود می آیند تا غذایی بخورند و تجدید قوا کنند و به سفر خود ادامه دهند ، اما بخش اعظمی از این مرغابی ها از این فرود سر سلامت به در نمی برند و شکار صیادانی می شوند که برای آنها تورها و دام های زیادی روی زمین چیده اند.۵ قرن است که می کشیم

۵ قرن است می کشیم
از مهدی فروشنده بازار مرغابی های وحشی درباره شغلش می پرسم ، می گوید : “این شغل آبا و اجدادی ما است . این شکار ۵ قرن است که ادامه دارد و کسی نمی تواند جلوی آن را بگیرد.”
وقتی به او می گویم : شکار این مرغابی ها در همه جای دنیا ممنوع است ، لبخندی می زند و می گوید:”بله ممنوع است تنها در ایران شکار می شود واین کار برای امسال و پارسال نیست قرن ها است در این منطقه این مرغابی ها شکار می شوند.”

پرندگان مهاجر
در گفتگو با یک فعال محیط زیست که در کنار جاده ایستاده و با ناراحتی به صحنه خرید و فروش این مرغابی های شکار شده نگاه می کند ، اطلاعاتی درباره این مرغابی ها کسب می کنم.این فعال محیط زیست با ابراز تاسف از شکار این مرغابی ها در این منطقه می گوید: همه ساله این مرغابی ها همزمان با آغاز فصل پاییز از مناطق سردسیر در سیبری وشمال کانادا به سمت مناطق گرم تر در جنوب مهاجرت می کنند.وی با اشاره به اینکه در همه کشورهای جهان شکار این پرنده ها ممنوع است می گوید : اما در ایران دو عدد متوسط از این مرغابی ها به قیمت ۳۰ هزار تومان معامله می شود.

پرندگان مهاجر
در کنار جاده فریدونکنار و در منطقه سرخرود یک بازار کنار جاده ای وجود دارد که از بیش از ۱۰ میز و یک روکش مسقف تشکیل شده است . در این بازار مرغابی های وحشی به فروش می رسند.
قیمت سایزهای کوجک این مرغابی ها جفتی ۱۵ هزار تومان است وقیمت سایزهای بزرگ تر تا ۴۰ هزار تومان هم می رسد.فروشنده ها مرغابی ها را دو به دو می فروشند .عده ای از مسافران شمال و توریست هایی که از تهران و دیگر شهرهای کشور برای گشت و گذار و تفریح به این منطقه آمده اند اتومبیل های خود را در مقابل این بازار کوچک پارک می کنند و بر ای خرید مرغابی با  فروشندگان محلی ” چک و چانه ” می زنند.از یکی از آنها که مرد میانسالی است درباره شکار این مرغابی می پرسم ، و در پاسخ متوجه می شوم که این مرد میانسال به خوبی از وضعیت شکار و ممنوعیت آن آگاه است.
از حرف هایش کاملا پیداست که با این بازار سال ها آشنا است  چون می گوید: هر وقت در پاییز یا زمستان به این منطقه می آیم برای خرید مرغابی به این بازار می آیم . چون گوشت لذیذی دارد و همسرم گوشت این مرغابی ها را خیلی دوست دارد.
او که یک مهندس معمار و در ولنجک تهران ساکن است وقتی متوجه می شود که من خبرنگارم، ادامه می دهد:”تو رو خدا با ایجاد حساسیت یک کار ی نکنید که این بازار مرغابی ها از اینجا جمع بشود. چون خود شما بهتر می دانید جمع شدن این بازار از اینجا به معنای خاتمه یافتن شکار این حیوان نیست . بازار از اینجا جمع می شود اما بازار زیر زمینی وجود خواهد داشت و تنها قیمت ها بالاترخواهد رفت و همین مساله انگیزه ای برای شکارچیان خواهد بود تا هر چه بیشتر و بیشتر صید کنند.”
فروشنده ها مرغابی ها را بر روی میزها چیده اند و منتظر مشتری های عموما تهرانی هستند تا دست در جیب کنند و چند تایی از آنها را بخرند.مردی که به همراه همسر خود از تهران آمده ۱۰ مرغابی خریده و نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان به فروشنده ها پرداخته است . دو کیسه نایلونی خود را در صندوق عقب اتومبیلش گذاشته و با لبخندی از محل دور می شود و این سرنوشت غم انگیز پرندگان سیبری در ایران است.

____________________

قوهای مهاجر در سرخ رود/ تصویری

فرود ۳۰۰۰ قو در سرخ‌رود مازندران

حمایت گروههای محیط زیستی از پرندگان مهاجر/ تصویری

میهمانان سرخرود را ترک کردند/ تصویری

۸ Comments

 1. Bestpro می‌گه:

  آه از این مردم …………………………………………………!!!

 2. باید با کار فرهنگی در همان مکان فروش این پرندگان، مردم و خریداران را با نقش و وضعیت این پرندگان آشنا کرد. قطعاً امتناع مردم از خرید باعث کاهش شکار آن ها می گردد.

 3. sepide ladybird می‌گه:

  دامگاه های فریدون کنار جزء مناطق تیر اندازی ممنوعه اما نه به دلیل حفظ آرامش و جان پرنده ها بلکه به این خاطر که مبادا تیری از تفنگی شلیک بشه و پرنده ها از فتله گاهشون بپرند!!!! این منطقه تیر اندازی ممنوع شده تا مبادا آب در دل دامگاهداران تکان بخوره و به راحتی به شغل شریف قتل عام پرندگان بی پناه ادامه بدند و حرفه ی اجدادیاشان را زنده نگه دارند!!!!!! امان از این مردم که به هیچ چیز جز پول فکر نمیکنند. هفته ی پیش فریدونکنار بودم یکنفر از این دامگاه داران میگفت سال پیش فقط ۲۰ میلیون تومان چنگر فروخته!!!!! خدا میدونه که چند میلیون تومان دیگه از فروش پرنده های در خطر انفراض به دست آوردن!! نمیشه گفت این شغل اوناست و برای امرار معاش این کارو باید بکنند چون ظاهراً مردم این شهرها از وضعیت مالی خوبی برخوردارن که این پرنده ها رو با این قیمت ها میخرند! یه غاز خاکستری توی این بازار ۶۵۰۰۰ فروخته میشه، اردک سرسبز جفتی ۴۵۰۰۰ ، خروس کلی که فکر نکنم به اندازه ی یک کبوتر هم گوشت داشته باشه ۱۰۰۰۰فروخته میشه!!! اگه کنار دامگاه فریدونکنار بایستین و با تلسکوب پرنده های روی آب رو نگاه کنید میتونید گونه هایی رو ببینید که به شدت در خطر انقراضند . خیلی دردآوره که سازمان محیط زیست ایران انقدر ناتوان که هیچ حرکتی برای جمع کردن تورهای برافراشته ی دامگاهداران نمیکنه.. انگار اصلاً مهم نیست که تمام گونه های با ارزش ایران دارن از بین میرند!! ای کاش هیچ پرنده ای از آسمان ایران رد نمیشد :( ما مردم ایران جزء قدر نشناس ترین بنده های خدا هستیم……

 4. emadkh78 می‌گه:

  درسته کار خیلی خیلی بدی کرده اما این بدبختا ازاین راه پول در میارن.

 5. امیر نبوتی می‌گه:

  بهتره افراد فوق (شکارچیان ، تله گذاران ) در محیط پرورشگاهی حیوانات (غاز ،اردک ، مرغ ) تخلیه روحی شوند

 6. حامد می‌گه:

  خیلی خوبه این آخرین منابع این مردم تمام میشود و به حق شان که همانا مرگ دست جمعی […] هست میرسن امیدوارم دیگه شاهد مهاجرت حیوانات و انسانها و حتی گیاهان به ایران نباشیم

 7. حامد می‌گه:

  مردمی که مرغ و خروس هورمونی میخورن ازشون توقع دارید به این حیوونا رحم کنن اینا اگه گشنه بشن گوشت بچشونم میخورن ناسلامتی […]

Leave a Reply


© ۵۹۶ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN