Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-27601

دیده بان حقوق حیوانات: هم زمان با جشم بهمنگان، با اهدای ششمین نشان خروس سپید و لوح تقدیر از دکترمازیار منشئی و مهندس مژگان جمشیدی تقدیر خواهد شد.

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2013/01/Animal-Rights-Watch-ARW-Manshaie.jpg

جایزه ملی حمایت از حیوانات با نام «نشان خروس سپید» همزمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات به دکتر مازیار منشئی تعلق خواهد گرفت. مازیار منشئی دامپزشک دوستدار حیوانات است به شکلی که مخالف بسیاری از اعمال جراحی معمول صورت گرفته روی حیوانات خانگی نظیر عقیم سازی و اخته کردن، اصلاح گوش و حنجره و قطع دم بوده و در سالهای اخیر برای در مخالفت با آنها کوشیده است. ضمن اینکه حیوانات بیمار بی سرپرست را بطور رایگان درمان می کند.

تاریخچه نشان خروس سپید

جایزه ملی حمایت از حیوانات  همزمان با جشن بهمنگان و روز ملی حمایت از حیوانات سال ۱۳۸۵ خورشیدی به ابتکار انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به کوشاترین فرد یا گروه فعال در زمینه حفظ حقوق حیوانات اهداء می شود. از آنجائیکه «خروس سپید» یکی از نشانه های جشن بهمنگان است، لذا عنوان نشان خروس سپید برای نشان یادبود آن انتخاب شده است.

نخستین بار در بهمنگان سال ۱۳۸۵ خورشیدی این جایزه به یاد «شهید یحیی شاهکو محلی» و برای بزرگداشت او به خانواده این محیط بان شهید اهداء شد. درسال ۱۳۸۶ خورشیدی دومین نشان خروس سپید به «انجمن یوزپلنگ ایرانی» به پاس تلاش‌های علمی و عملی برای حفظ گوشتخواران بزرگ ایران و به ویژه یوزپلنگ ایرانی طی سالهای متمادی تعلق گرفت. سومین جایزه سالانه حمایت از حیوانات در سال ۱۳۸۷ خورشیدی به پاس تلاش برای حفظ لاک پشت پوزه عقابی و سال ها تلاش برای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی به « مهندس بیژن فرهنگ دره شوری» اهداء شد. چهارمین نشان خروس سپید در سال ۱۳۸۸ به پاس تلاشهای بی وقفه «خانم ژاله فتوره چی» در زمینه حفاظت، فرهنگ سازی و رفتار مسئولانه شهروندی در زمینه حمایت از حیوانات به ایشان تعلق گرفت.

سال گذشته نیز، پنجمین نشان خروس سپید به پاس تلاش بی وقفه برای اطلاع رسانی صحیح در خصوص وضعیت حیوانات ایران به پایگاه خبری «دیده بان حقوق حیوانات ایران» اهدا شد.

از امسال برای پوشش گستره ی بیشتری از فعالیتهای مرتبط با حمایت از حیوانات در ایران، دیده بان حقوق حیوانات ایران نیز در اهدای این نشان مشارکت خواهد داشت و این نشان بطور مشترک از سوی انجمن حمایت از حیوانات اصفهان و دیده بان حقوق حیوانات ایران اهداء خواهد شد.

چرا یک دامپزشک دوستدار حیوانات؟

آنچه که در خصوص آقای دکتر منشئی جلب توجه می کند اعتقاد راستین و علاقه ایشان به حیوانات است. درست است که دامپزشکان بطور مستقیم با حیوانات سروکار دارند ولی این الزاماً نمی تواند نشانه علاقه آنها به حیوانات و یا توجه ویژه آنها به حقوق حیوانات باشد و گاهاً شاهد هستیم فعالیت حرفه ای و کسب درآمد فدای احترام به حقوق حیوانات می شود.

گسترش صنعت حیوانات خانگی و افزایش آن در جوامع امروزی قطعاً تبعاتی برای حیوانات خواهد داشت و آنها را به کالایی تجاری برای تولیدکنندگان آنها تبدیل کرده است. غافل از آنکه حیوانات، همچون ما مخلوقات خداوند هستند و حق حیات و زندگی دارند. اعمالی نظیر قطع دم و اصلاح گوش و حنجره و یا عقیم سازی و اخته کردن حیوانات بر خلاف حقوق حیوانات است و هر کدام به شکلی تجاوز به حقوق حیوانات است. در کنار این اعمال، خرید و فروش حیوانات خانگی در کلینیک های دامپزشکی نیز از مواردی است که می تواند باعث گسترش تجارت حیوانات و در نتیجه آزار و اذیت آنها شود.

http://static.arw.ir/wp-content/uploads/2013/01/Animal-Rights-Watch-ARW-5635.jpg

برگزیده امسال نشان خروس سپید دامپزشک دارای کلینیک درمان حیوانات خانگی است ولی با این حال مخالف اعمالی نظیر قطع دم، اصلاح گوش و حنجره و عقیم سازی و اخته کردن حیوانات است و برخی از اعمال گفته شده را به هیچ وجه انجام نمی دهد و در موارد دیگر تلاش خود را برای تغییر نظر صاحبان دام انجام می دهد. همچنین هیچگونه خرید و فروش دام کوچک توسط ایشان انجام نمی شود و کلیه حیوانات بیمار شهری را بدون اخذ هیچ هزینه ای رایگان و داوطلبانه مداوا می کنند. ضمن اینکه در سالهای گذشته تلاش هایی برای انتشار مطالبی در خصوص آگاه سازی مردم در خصوص دیدگاههای غلط نسبت به حیوانات شهری و خانگی داشته اند. همچنین ایشان از دامپزشکان داوطلبی بودند که پس از زلزله آذربایجان، برای همراهی یگان امداد و نجات حیوانات دیده بان حقوق حیوانات اعلام آمادگی کرده بودند و در لیست انتظار بودند.

مجموعه دلایل فوق نشان از آن دارد که ایشان یک دامپزشک دوستدار حیوانات هستند که در زمینه گسترش فرهنگ حیوان دوستی تلاش می کنند. امیدواریم این انتخاب انگیزه ای شود برای دیگر دامپزشکان محترم تا احترام به حقوق حیوانات را بیش از پیش در دستور کار حرفه ای خود قرار دهند.

سپاس ویژه از مژگان جمشیدی

همچنین اهدا کنندگان نشان خروس سپید ضمن قدردانی از تلاش ها و کوشش های همه کوشندگان و حامیان حیوانات در ایران لوح سپاس خود را تقدیم خانم «مژگان جمشیدی»، کوشنده و خبرنگار محیط زیست ایران می نمایند. مژگان جمشیدی در قامت کوشنده زیست محیطی و روزنامه نگار بیش از یک دهه است که به فعالیت در حوزه محیط زیست و حمایت از تنوع زیستی می پردازد. اخبار و مقالات روشنگرانه و جسورانه مژگان جمشیدی، نور امیدی برای نجات همه زیستمندان ایران است و در سالهای اخیر نقش غیرقابل انکاری در افزایش آگاهی مردم نسبت به وضعیت حیات وحش و تنوع زیستی ایران داشته است. همزمان با روز ملی حمایت از حیوانات ، لوح تقدیر دیده بان حقوق حیوانات و انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به مژگان جمشیدی به عنوان دیده بان محیط زیست ایران اهداء خواهد شد.

انجمن حمایت از حیوانات اصفهان/ دیده بان حقوق حیوانات

بهمنگان یکهزارو ۳۹۱

_________________________

یک عضو پایگاه خبری دیده‌بان حقوق حیوانات: حفاظت از حیات وحش وظیفه تمام سازمان‌ها و گروه‌های زیست محیطی است

سابقه جایزه ملی حمایت از حیوانات (نشان خروس سپید)

اهدای جایزه ملی حمایت از حیوانات/ نشان خروس سپید، به «پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات» رسید

دلایل نامگذاری جشن بهمنگان به عنوان روز ملی حمایت از حیوانات از زبان دکتر سپنتا

بهمن گان، جشن اندیشه ی نیک و پاسداشت حیوانات

 

۷ Comments

 1. وجود چنین افرادی در جهان نادر است…وجودشان باعث افتخار ماست.
  به امید انکه مرام همه حامیان حیوانات این گونه باشد.

 2. بهنوش می‌گه:

  خوبه که آدم حامی حیوانات باشه . اما نه به شکل احساسی . بلکه به شکل منطقی . مخالف عقیم سازی یعنی چی ؟؟ کسی که مخالف عقیم سازی داره احساسی برخورد می کنه .
  هیچ به این توجه می شه که باید جمعیت حیوانات کنترل بشه همون طور که جمعیت انسان باید کنترل بشه ؟ اجازه بدیم تعداد حیوانات زیاد بشه بعد از اون طرف منابع طبیعی و محیط زیست رو نابود کنیم . از طرفی هم حیوانات مراتع رو از بین ببرند اون وقت چه اتفاقی میفته ؟ عقیم نکردن نتیجه اش اینه که خیابان ها پر از سگ و گربه باشن که همه دارن از گشنگی می میرن یا میرن زیر چرخ ماشین ، و یا توسط افراد جانی سلاخی می شن . واقعا برای این طرز دیدگاه متاسفم . جایزه به خاطر مخالف عقیم سازی !!! یه کم منطقی فکر کنید نه احساسی . مهمه اینه که تو هر چیزی تعادل رو حفظ کنیم .

  • maziar می‌گه:

   سلام
   من کاملا با نظر شما موافقم که نباید احساسی برخورد کرد ولی امروزه برخی از این اعمال جراحی را برای آسودگی و راحتی انسان انجام می پذیرد نه برای آسودگی و کمک به حیوانات ،و فکر نمی کنم منطقی باشد که ما برای راحت طلبی و یا کسب درآمد و….. بدون در نظر گرفتن مسائل اخلاقی حیوانات را مورد عمل جراحی قرار دهیم .
   شاید بهتر بود نوشته می شد عقیم سازی غیر ضروری ،جراحی های غیر اخلاقی یا واژه ای مشابه تا شبهات احتمالی را کاهش دهد

 3. رضا جلالی می‌گه:

  لطفا آدرس کلینیک این دامپزشک بزرگوار را اعلام فرمایید . معرفی این افراد و برقراری ارتباط نوعی حمایت است . قطعا اگر در هر کجای تهران باشند برای امور حیوانات خانگی ام به ایشان مراجعه خواهم کرد .

  • nashenas. 69 می‌گه:

   ایشون کار عملی پایانامه من روی جیوان رو انجام دادند و در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشغول به کارند و میتونید ازونجا پیداشون کنید.

 4. fariba morsali می‌گه:

  درود می فرستم بر این دامپزشک با وجدان که شرف خود را به جیبش نفروخت لطفا ادرس کلینیک ایشان را هم بدهید
  در رابطه با صحبت های خانم بهنوش نیازی به دخالت انسان در روتد کنترل جمعیت حیوانات نیست عوامل طبیعی خود بهترین کنترل کننده هستن حیوانات در محیط بیرون بیشتر از ۴ سال عمر نمی کنند و فراموش نکنید هرگاه انسان با دخالت های بیجای خود باعث فاجعه جبران ناپذیری در اکوسیستم شده است متاسفانه با کشتار های بی رویه شهرداری تمام سگ ها و گربه ها تعدادشون کم شده است و عده ای سود جو به بهانه کنترل همان عده کم را هم با سلاخی اخته می کنند و این امر باعث هجوم موش های ۵ کیلویی به سطح شهر شده است که زنده خوار هم هستن چرا کسی از کنترل جمعیت موش ها صحبتی به عمل نمی اورد فقط مشگل را در سگ و گربه می دانند چون منفعت مالی در اخته کردن سگ ها و گربه هاس نه موش ها که عامل بیماری هایی خطرناک تر از سگ و گربه هستن مجددا از این دامپزشک با شرف سپاسگزارم

  • رضا جلالی می‌گه:

   فریبا خانم عزیز
   لطفا در نظر داشته باشید که فلسفه حمایت از حیوانات مختص سگ و گربه نیست و موش ها و تمام موجودات را شامل می شود . خواهشا اینطور قاطعانه از خطرات و مضرات گونه های جانوری حرف نزنید .
   چنانچه من و شما بهداشت فردی را رعایت کنیم و به شعار “شهر ما خانه ما ” ایمان داشته باشیم تمام مشکلات حل میشود و نیازی به کشتار وحشیانه موجوداتی نظیر موش نیست .

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN