Subscribe: RSS Twitter

1903-1

دیده بان حقوق حیوانات: کارشناسان حیات‌وحش در یک بررسی جدید تاکید کردند: حفاظت از سفره‌ ماهی‌های «مانتای» زنده بعنوان یک جاذبه توریستی خیلی بیشتر از شکار این جانوران دریایی بسیار کمیاب و در معرض خطر انقراض درآمدزایی دارد.

این کارشناسان تخمین زده‌اند که هم‌اکنون درآمد توریستی حاصل از این گونه دریایی کمیاب در سراسر جهان بیش از لاک‌پشت‌ها و کوسه‌ها است و سالانه به ۱۴۰ میلیون دلار می‌رسد.

نشریه پلاس وان با انتشار این گزارش تاکید کرد: جهانگردان برای مشاهده این گونه آبزی بیشتر از مشاهده لاک‌پشت‌ها و کوسه‌ها حاضرند پول خرج کنند.

این گزارش می‌افزاید: زنده این جانوران در اقیانوس‌ها بسیار درآمدزاتر از مرده آنها در بازار هستند. در برخی کشورها این آبزیان برای استفاده از گوشت و آبشش‌هایشان صید شده و به فروش می‌رسند. از عضروف‌های این جانور نیز در طب سنتی چین استفاده می‌شود.

کارشناسان در این مطالعه تخمین زده‌اند که یک سفره ماهی «مانتا» در جزایر توریستی «میکرونزی» قادر است به تنهایی در طول عمر خود ۱٫۹ میلیون دلار از راه صنعت توریسم درآمدزایی کند. این در حالی است که یک سفره ماهی صید شده و مرده در بازار فروش آبزیان سریلانکا، تنها ۴۱ دلار قیمت دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، با توجه به کاهش چشمگیر جمعیت سفره ماهی‌های مانتا در سراسر جهان، این جانوران دریایی عظیم‌الجثه اخیرا در فهرست کنوانسیون تجارت جهانی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر وارد شده تا تحت حفاظت و مراقبت بیشتر قرار بگیرد.

در این گزارش تاکید شد: کوسه‌ها نیز در این فهرست قرار دارند. همچنین کوسه‌های زنده نیز مانند سفره ماهی‌ها بیش از کوسه‌های صید شده درآمدزا هستند.

منبع: ایسنا

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN