Subscribe: RSS Twitter

2603-1

دیده بان حقوق حیوانات: [جهت اطلاع از اصلاحیه این خبر، لطفا زیرنویس را مشاهده کنید/ تحریریه]

یوزپلنگ‌ها سریع‌ترین جانور دونده بر روی خشکی هستند اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که موفقیت این گربه‌سانان در شکار بیش از اینکه وابسته به سرعت بالای آنها باشد به توانایی منحصر بفردشان در باز ایستادن از حرکت و شروع به دویدن ناگهانی به واسطه داشتن چالاکی فوق‌العاده‌ است.

به گزارش ایسنا تمام افرادی که یوزپلنگ‌ها را در حال دویدن به دنبال بزهای کوهی [زیستگاه یوزپلنگ و بز کوهی نقطه اشتراکی ندارد*] می‌بینند به این نکته اذعان دارند که این گربه‌سان بسیار سریع و چالاک است.

مطالعات جدید روی شیوه تعقیب بزهای کوهی توسط یوزپلنگ‌ها [زیستگاه یوزپلنگ و بز کوهی نقطه اشتراکی ندارد*] و چالاکی مثال‌زدنی آنها در جهیدن به اطراف، تغییر جهت‌های ناگهانی و کم کردن ناگهانی سرعت‌شان نشان داده است که سرعت زیاد تنها راز مهارت شگفت‌انگیز یوزپلنگ‌ها در شکار کردن نیست. بررسی‌ها روی یک یوزپلنگ در پارک جنگلی آفریقا نشان داده است که راز اصلی موفقیت این شکارچی ماهر بیش از اینکه مبتنی بر سرعت خیره کننده‌اش باشد به داشتن مهارت خارق‌العاده و طبیعی در ترمز کردن وابسته است.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، «آلن ویلسون» از کارشناسان اصلی این مطالعه می‌گوید: در واقع یوزپلنگ‌ها در تعقیب شکار خیلی سریع نمی‌دوند چرا که شکار بیش از هر کاری هنر مانور در حرکات و موقعیت‌های گوناگون را دارد که شامل هنر شتاب گرفتن، پس کشیدن طعمه، شیرجه زدن و به دام انداختن شکار است.

ویلسون و تیم همراهش ۱۰ سال وقت صرف طراحی و ساخت یک قلاده ردیاب کرده‌اند که با انرژی خورشیدی شارژ می‌شود. این قلاده مجهز به فن‌آوری‌هایی نظیر شتاب سنج، چرخش سنج و جی پی اس است که می‌تواند تمام حرکت‌های این جانور را تحت نظر بگیرد.

آنها این قلاده‌ها را به پنج یوزپلنگ در منطقه دلتای اوکاوانگو نصب کرده و ۳۶۷ عملیات شکار آنها را طی شش الی ۹ ماه بررسی کردند. این یوزپلنگ‌ها طی شکار با سرعت ۹۳ کیلومتر در ساعت دویده‌اند ضمن اینکه میانگین سرعت آنها ۳۳ متر در ساعت در روز ثبت شده است.

آنها طی این مطالعات همچنین دریافتند یوزپلنگ‌ها قادرند در هر تک گام تا حدود ۹ متر بر ساعت از سرعت خود بکاهند که این مسئله به آنها بیشتر از افزایش سرعت در شکار کردن کمک می‌کند.

در انجام این کار ماهیچه‌های بسیار قدرتمند به یوزپلنگ‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به سرعت شتاب بگیرند. علاوه بر داشتن ماهیچه‌های قدرتمند، یوزپلنگ‌ها، ستون فقرات قابل انعطاف و پنجه‌های بزرگی دارند که به آنها امکان قدرت مانور بسیار بالا حتی بیشتر از یک موتورسیکلت را می‌دهد. این آناتومی به پلنگ‌ها امکان می‌دهد که در هنگام مانور دادن به درستی گام بردارند.

با انجام این تحقیق ممکن است سوالات بسیاری به ذهن خطور کند مثلا اینکه یوزپلنگ‌ها واقعا چقدر سرعت دارند؟ در سال ۱۹۶۰ میلادی محققان در آفریقا سرعت دویدن یوزپلنگ ها را ۶۵ متر بر ساعت ثبت کردند اما پس از آن زمان، برخی از محققان که ویلسون نیز یکی از آنها است تنها سرعتی معادل ۳۰ الی ۴۰ متر بر ساعت را برای این جانور ثبت کرده‌اند اما آخرین داده‌های دریافتی در تحقیقات ویلسون موید این نکته است که این گربه‌سان قادر است در هنگام دویدن به سرعت ۶۰ متر بر ساعت دست یابد که این قابلیت یوزپلنگ‌ها را بعنوان سریع‌ترین پستانداران روی خشکی معرفی می‌کند.

___________________

ضمن عذرخواهی از خوانندگان عزیز، مقایسه متن خبر منتشر شده در خبرگزاری ایسنا با اصل خبر منتشر شده در لینک زیر حاکی از تفاوت اساسی متن اصلی با ترجمه آن است. برخی اعداد و ارقام به کل دستخوش تغییر شده اند و ظاهرا بخش های مربوط به شکار بز کوهی توسط خبرنگار ایرانی به متن اضافه شده است. دوره آزمایش نیز به جای ۶ الی ۹ ماه، در واقه ۱۷ ماه بوده است. لطفا خبر بدون دستکاری را از طریق لینک زیر مطالعه فرمایید./ تحریریه

http://www.livescience.com/37372-cheetah-running-hunting-behavior.html

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN