Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7347

دیده بان حقوق حیوانات: پس از چند روز از انتشار عکس هایی که نشان می داد خرس اسیر و سایر حیوانات اسارتگاه بابلسر در وضعیت اسفناکی قرار دارند، تیمی ویژه از اداره کل محیط زیست استان مازندران برای پیگیری وضعیت اسارتگاه و دستگیری خاطیان تشکیل شده است.
خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه محیط زیست- در حالی که در روزهای اخیر سازمان حفاظت محیط زیست بابت آن چه در اسارتگاه بابلسر و به خصوص در مورد خرس قهوه ای اتفاق افتاده است مورد انتقاد قرار گرفته بود حالا از سازمان خبر می رسد که تیمی ویژه از محیط زیست استان مازندران برای پیگیری شرایط اسارتگاه و دستگیری خاطیان تشکیل شده است.

«محمد درویش»، مدیر کل دفتر مشارکت  مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر به CHN گفت: «طی تماسی که با مدیرکل محیط زیست استان مازندران داشته ایم از ایشان خواسته ایم تیمی ویژه برای بررسی وضعیت اسارتگاه بابلسر و دستگیری متخلفان تشکیل شود. این تیم قرار است فردا از باغ وحش بابلسر بازدید کند.»

رسانه ای شدن ماجرای اسارتگاه بابلسر و به خصوص خرس قهوه ای اسیر در آن که در وضعیت دهشتناکی نگهداری می شد از آن جا آغاز شد که در روزهای اخیر عکس هایی از آن در فضای مجازی منتشر شد.

این عکس ها یک خرس قهوه ای را نشان می داد که قلاده ای به گردن دارد و در شعاع محدودی می تواند حرکت کند. بررسی های بیشتر نشان داد این خرس پاییز ۱۳۸۹ از شکارچیان در استان گیلان و شهرستان تالش ضبط شده است و بعد از این که نزدیک به دو سال در این مجموعه باغ پرندگان رشت در وضعیت بسیار اسفباری نگهداری شده، به باغ وحش بابلسر رسیده است. به نظر می رسید که این خرس برای نمایش در سیرک آماده می شود.

مستنداتی موجود است که نشان می دهد طی مکاتباتی این حیوان از باغ پرندگان رشت به این اسارتگاه در بابلسر آورده شده و دلیل اعلام شده برای این انتقال ازدیاد نسل بوده است در حالی که خرس هنوز به سن جفت گیری نرسیده است.

اما چندین سال است که آن چه در باغ وحش یا به بیان بهتر اسارتگاه بابلسر می گذرد موجب اعتراض ساکنان محلی و نیز فعالان حقوق حیوانات شده است.

وضعیت اسفبار نگهداری حیوانات در قفس های تنگ و بدبو، تغذیه نامناسب با لاشه الاغ و نیز بو و آلودگی ایجاد شده در این مکان از مواردی است که مدت هاست در مورد آن نگرانی وجود داشته است.

برچسب‌ها, , ,

۵ Comments

 1. زهره می‌گه:

  مگر آنکه آقای درویش به داد این حیوانات بیچاره برسد.

 2. دیده بان محترم، فقط جهت اطلاع خودم می پرسم که آیا تا موضوعی “رسانه ای” نشود، انگیزه فرد، مسوول و حتی “دیده بان حقوق حیوانات” برای اقدام فوری و مناسب برانگیخته نمی شود؟! معنا و کارکرد(فونکسیون) دیده بان چیست؟ آیا دیده بان، حتی در جایی که رسانه و روزنامه نگاری وجود ندارد تا گزارشی ارایه نماید، نباید حضور داشته باشد؟ آیا دیده بان، خود نمی تواند گاه مقدم بر رسانه باشد؟

  • تحريريه می‌گه:

   جهت اطلاع سرکار،
   دیده بان حقوق حیوانات، اولین مجموعه ای بود که این مساله را رسانه ای کرد و برای گزارش های منتشره اسناد متقن ارایه کرد. در حال حاضر نیز این مجموعه چندین نمونه پرونده های مشابه در حیطه حقوق حیوانات در دست پیگیری دارد.
   اخبار این خرس:
   http://arw.ir/?p=50417
   http://arw.ir/?p=50909
   اخبار مشابه و مطالب مکرری نیز برای آگاهی رسانی به مردم و مسوولان در سایر رسانه ها منتشر شد. با اینحال و جهت اطلاع، بسیاری از موارد مشابه قابلیت رسانه ای شدن ندارند یا بنا به سیاست های این مجموعه هنگامی که خطر به انحراف کشیده شدن از مسیر درست وجود دارد، از انتشار آنها خودداری می شود.
   بررسی اسارتگاه های حیات وحش یکی از پروژه های اساسی دیده بان است اما دید کلی نگر حاکم بر مجموعه دیده بان اقدامات پایدار را بر اقدامات کوتاه مدت اولی می داند.
   برخی اخبار نیز این روزها از طریق فیس بوک با دلایل خاصی منتشر می شود که حکایت از مسایل پشت پرده ای دارند که دیده بان از داخل شدن به چنین مسایلی خودداری می مند.
   سابقه بلند مدت این مجموعه و رزومه مشخص آن اصلی ترین سند بر منش دست اندرکاران دیده بان حقوق حیوانات است.

   • از پاسخ شما ممنونم. امیدوارم تصور نکرده باشید با طرح یک سوال ساده، قصد بر آن بوده تا سابقه بلندمدت این مجموعه زیر سوال دیگری برود. نیت، این نبوده و از این پس هم نخواهد بود.
    به قول شما، شاید بهتر است از طرح سایر سوالات هم خودداری کنیم.

 3. من ده سال پیش که در بابلسر دانشجو بودم به اونجا رفتم، واقعا غم انگیز بود…
  یه شیر به اسم اسکار در اونجا نگهداری میشد که غذاش شده بود پستان گاو و دندوناش گرد شده بود بخاطر رژیم غذایی اشتباه
  با مسئولش صحبت کردم، به شدت از بی پولی و عدم حمایت و … شاکی بود و البته میگفت که حتی چندین با از ایشون قدردانی هم شده از طرف استانداری و …

Leave a Reply


© ۲۷۲۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN