Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7354

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل محیط زیست البرز با بیان اینکه در ۳ ماه اخیر به دلیل شرایط آزاردهنده سیرک شیراز برای حیوانات از فعالیت این سیرک جلوگیری شده بود، گفت: در حال حاضر این سیرک حداقل استاندارد ها را رعایت کرده و بعد از ماه رمضان به مدت ۲۰ روز در کرج بر پا می شود.

دکتر حسین محمدی در گفتگو با خبر نگار مهر افزود: مجوز سیرک شیراز پس از بر پایی در قشم و شرایط بد نگهداری شیر ها در قفس بسیار تنگ لغو شده و اجازه فعالیت آن در کرج داده نشد.

به گفته وی، اما در طول سه ماه گذشته اقدامات خوبی در این سیرک برای رعایت حداقل استاندارد ها انجام شده به نحوی که در حال حاضر شرایط نسبتا خوبی برای فعالیت دارد و مجوز فعالیت آن مجددا برای بعد از ماه رمضان به مدت ۲۰ روز داده شده است.

مدیرکل محیط زیست البرز اظهار داشت: مسئولان این سیرک با توجه به خبر هایی مبنی بر احتمال آلودگی حیوانات به ویروس سرطان خون از تمام حیوانات تست گرفته و بر اساس گواهی اداره دامپزشکی کرج حیوانات این سیرک هیچ گونه بیماری ندارند.

محمدی تصریح کرد: در حال حاضر این سیرک ضوابط موجود دردستور العمل سیرک ها که سازمان محیط زیست آن را تدوین کرده رعایت می کند.

وی در پاسخ به اینکه مسئولان این سیرک که به دلیل رفتار های بدی که پیش از این با حیات وحش داشتند در ارتباط با حیوانات خوش نام نیستند با توجه به در خواست جمع زیادی از مردم و سازمان های مردم نهاد از مسئولان عالی رتبه حتی رییس جمهور مبنی بر توقف فعالیت سیرک ها  ۲۰ روز فعالیت این سیرک در یکی از شهر های همجوار پایتخت واکنش گسترده ای به دنبال داشته باشد تأکید کرد: این آخرین فرصت مسئولان سیرک برای از بین بردن ذهنیت مردم نسبت به ماجرای رفتار های ناشایست با حیوانات در قشم است که امیدواریم از آن استفاده کنند .

مدیرکل محیط زیست البرز یادآور شد: البته من هم مانند بسیاری از مردم و دوستداران حیات وحش نفس سیرک را در دنیای کنونی نوعی حیوان آزاری می دانم و با آن مخالفم اما تا زمانی که مجوز این فعالیت داده می شود ملاک بر پایی رعایت ضوابط و استاندارد ها ست.

وی افزود: در طول زمان باید با فرهنگ سازی علاقه مردم به سیرک را رفتن را از بین برد و جایگزین های بهتری در نظر گرفت تا بتوان تمام سیر ک های کشور را تعطیل کرد.

به گزارش مهر، سیرک شیراز همان سیرکی است که بار قبل در قشم برگزار شد و به دلیل شرایط بد نگهداری شیر ها واکنش های بسیاری در میان جامعه دوستداران محیط زیست و حتی مراجع تقلید به دنبال داشت و با وجود گواهی سلامت دامپزشکی کرج برای حیوانات سیرک برخی از داپزشکان اسنادی مبنی بر آلودگی شیر های این سیرک به بیماری سرطان خون که نوعی بیماری واگیر قابل انتقال به سایر گربه سانان است به سازمان محیط زیست ارائه کرده اند.

برچسب‌ها, , ,

۴ Comments

 1. hami می‌گه:

  bayad besyar besyar be hale khodeman afsoos bekhorim ke bayad shahede injoor rantha dar keshvar bashim

 2. نتال می‌گه:

  جهت تکمیل ناباوری سایت هم به اطلاع می رسانم، مرکزی که گواهی سلامت این حیوانات را صادر نموده و به اداره کل دامپزشکی البرز اعلام کرده که همه چیز این سیرک کاملا مطلوب است جایی نیست بجز بیمارستان خوشنام(؟؟؟) ۱۴ مهر که چندی پیش اسناد نقش داشتنش در کشتار سگهای ولگرد تهران و کرج رسانه ای شده بود.
  در این وضعیت شما چه انتظاری دارید؟
  فکر می کنید بیمارستانی که خود متهم ردیف اول آزار حیوانات است، می آید و به وضعیت اسفناک حیوانات سیرک ایراد می گیرد؟
  یا بیمارستانی که خود هر روز در گیر گشتار سگهای ولگرد است برایش مهم است که شیرهای داخل سیرک از سگهای ولگرد تغذیه می شوند؟
  بنده به نوبه خود برای سازمان محیط زیست و شخص دکتر ابتکار که به رغم یقین از کافی بودن ادله در عدم توانایی سیرک قهرمانی جهت ایجاد حداقل شرایط نگهداری حیوانات و وجود فتاوی صریح و متقن مراجع عظیم الشان، بار دیگر چشم خود را بر واقعیات بسته و مصلحت را بر واقعیت رجحان دادند تاسف می خورم و از کلیه دوستان خود استدعا دارم تا به اعتراضات مدنی خود تا لغو صدور مجوز برای فعالیت سیرکها ادامه دهند.

 3. سهیلا می‌گه:

  خدا لعنت کند انسان هایی را که از راه گرفتن آزادی حیوانات بی گناه برای خود امرار معاش می کنند . این پول خوردن نداره …

 4. کامبیز بیات می‌گه:

  من خواهش میکنم از دوستانی که در کرج زندگی میکنن از راههای مختلف اطلاع رسانی کنن تا مردم این منطقه به دیدن سیرک نرن.خیلی از کسانی که برای تماشای سیرک میرن از پشت پرده اون بی خبرن و اگر بدونن این عمل اونا باعث آزار و اذیت حیوونا میشه خیلی هاشون از این کار منصرف میشن.من فکر میکنم پخش بروشور یکی از راههای مناسب باشه.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN