Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7773

دیده بان حقوق حیوانات: در رخدادی تعجب برانگیز، برای نگهداری گونه در معرض خطر انقراض سنجاب ایرانی در منزل کتاب چاپ شده است.

بر روی جلد این کتاب که به ظاهر یکی از مجموعه کتاب های یک ناشر ناشناس در زمینه نگهداری حیوانات خانگی است، تصویری از یک سنجاب بلوچی و یک سنجاب درختی چاپ شده است که هر دو از گونه های حمایت شده حیات وحش کشور هستند.

این کتاب تالیف و ترجمه دکتر محسن نوری است و توسط انتشارات فردا منتشر شده است و به نظر می رسد مسوولان سازمان محیط زیست وظیفه دارند از انتشار چنین محتوایی جلوگیری کنند.انتشار این گونه کتاب ها به عنوان محتوای رسمی، به مخاطب القا می کند نگهداری از حیات وحش با ممنوعیتی مواجه نیست.

لازم به ذکر است که حتی در کشورهایی که سنجاب از حیات وحش شهری محسوب می شود، نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی ممنوع است. با اینحال در ایران در هر لحظه که اراده کنید، صدها نمونه آن رسما در سایت ها خرید و فروش می شود.

نگهداری از سنجاب به عنوان اگزاتیک پت و قاچاق آن از غرب کشور صدمات جبران ناپذیری به جمعیت این حیوان و جنگل های بلوط زاگرس وارد کرده و در صورت عدم برخورد قاطع مسوولان به معضلی بسیار جدی در آینده نزدیک تبدیل خواهد شد.

پیش تر دیده بان حقوق حیوانات با انتشار گزارشی از مسوولان خواسته بود با سایت های رسمی خرید و فروش حیات وحش برخورد قانونی و قاطع کنند که تا کنون با بزرگترین این سایت ها نیز برخوردی انجام نشده است.

 

Animal-Rights-Watch-ARW-7774

Animal-Rights-Watch-ARW-7481

________________________

گزارش ویژه از خرید و فروش گسترده حیات وحش با دامنه های ایرانی/ تصویری

 

۷ Comments

 1. Azimi می‌گه:

  با سلام
  در تکمیل این مسئله باید عرض کنم که دکتر احسان مقدس نیز کتابی در این باره دارند ، تحت عنوان؛ پرورش، نگهداری و بیماری های سنجاب ، دکتر احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ.
  البته باید اضافه کنم که بنده سال پیش، کتابچه ای الکترونیکی تحت عنوان حیوانات خانگی را برای کاربران اینترنت، منتشر کردم، که هر چند در آن سنجاب و دیگر حیوانات وحشی را حیواناتی غیر خانگی معرفی کردم، اما به دلیل عدم اطلاع دقیق از قوانین موجود، چندین گونه شامل: سهره، سار، لاکپشت، مارها و سوسمار ها به عنوان حیوان خانگی معرفی شده اند، که سعی دارم در ویرایش دوم این مشکلات را مرتفع سازم. لینک دانلود:http://dl.parsbook.org/server3/uploads/heyvanae-khanegi.zip

 2. مهتا می‌گه:

  ای کاش این افراد که احتمالا دامپزشک هستند کتابی هم در مبارزه با کشتار حیوانات در آزمایشگاهها تالیف می کردند.

 3. nature می‌گه:

  غرفه ای برای فروش حیوانات در بازارچه خوداشتغالی پارک لاله است که حیوانات را در قفسهای تنگ برای فروش عرضه می کند آخرین بار بچه سنجابهایی را دیدم که با وحشت به یک پارچه مچاله شده چسبیده و سرشان را در پارچه فرو برده بودند و با هر ضربه به قفسشان وحشتزده به دیواره قفس می کوبیدند… همچنین تعداد زیادی بچه گربه غمگین و افسرده و البته خرگوشهای بی دفاع… و بدبختانه مردم بی انصافی که با اینکه از تجارب کودکانشان در مورد انواع حیوانات تلف شده در خانه دارند برای خرید حیوان جدید می آیند…

  • تحریریه می‌گه:

   ممنون از شما،
   محبت می کنید اگر تعداد سنجاب ها و تاریخ مشاهده را از طریق ایمیل ارسال کنید.

   • nature می‌گه:

    چون هر بار با دیدن این وضعیت و اینکه هیچ کاری از دستم برنمیاد به شدت
    ناراحت می شوم مدتی ست دیگه به اونجا سر نزدم یک مورد هم طوطی افسرده ای بود که تمام پرهای تنش را کنده بود انقدر دیدن اون وضع ناراحتم کرد که با اینکه می دونستم خرید کردن از این آدمها اشتباه محض و نوعی حمایت از شغلشون هست تصمیم گرفتم طوطی رو بخرم تا بهش رسیدگی کنم و بعد یه جایی براش پیدا کنم اما فروشنده وقتی شدت ناراحتی و نگرانیم برای طوطی رو دید و مطمئن شد که خریدارم اونقدر رقم رو بالا گفت که دود از سرم بلند شد توان پرداخت همچین مبلغی رو اونزمان نداشتم و مجبور شدم اون حیوون رو هم رها کنم در حالی که برام مسجل بود با اون وضع زیاد زنده نمی مونه اما حتما سعی می کنم ظرف این هفته سری به اونجا بزنم و وضعیت حیوانات رو براتون بفرستم… قطعا حضور خود شما در اونجا مفید تر و دقیق تر خواهد بود….

 4. دوست عزیزی که کتاب می نویسی در ایران و سنجاب رو حیوان خانگی معرفی می کنی (حالا هر کس می خواد باشه) شما مرتکب اشتباهات اساسی علمی، اخلاقی و قانونی میشی : ۱٫سنجاب ایرانی Sciurus anomalus در هیچ منبع و کتاب طب حیوانات خانگی اگزاتیک، به عنوان اگزاتیک پت معرفی نشده. اگه شده منبع بیارید ما هم آگاه بشیم و از جهالت در بیایم. من می خوام بدونم حیوانی که تو اسارت تکثیر نمیشه و از طبیعت جدا شده مستقیما، طبق کدوم منطقی حیوان خانگی و پت نامیده شده و در کدوم منبع علمی چنین تعریفی وجود داره از پت ؟ اگه اینجوری سنجاب الکی الکی پت حساب بشه، پس منم نظریه میدم از فردا کوسه ی سفید بزرگ هم ماهی آکواریمی به حساب میاد. خوبه ؟ :)

  ۲٫سنجاب ایرانی اگر اگر اگر اگر ۱ درصد حیوان خانگی اگزاتیک هم حساب بشه که نمیشه، باز با توجه به اینکه بومی کشور خودمون هست، نگهداریش دچار مشکله و نیاز به مجوز قانونی باید داشته باشه. شما تو کشور های پیشرفته هم این موضوع رو دارید. تنها زمانی می تونید یک حیوان وحشی بومی رو در خانه نگهدارید که قانون این اجازه رو بده. ۳٫ حالا اگه فرض کنیم (۱درصد) قانون هم وجود نداشته باشه، باز شما وقتی می بینی جمعیت این حیوان داره اینجوری کم میشه و عاملش هم می دونی چه چیز هایی هست (البته یقینا نمی دونستی)، از نظر اخلاقی، دیگه نباید تیشه به ریشه ی اون حیوان بیچاره بزنی و کتاب در مورد نگهداریش بنویسی و تشویق کنی به نگهداریش یا حداقل اگه کتاب رو با نیت خیر نوشتی که سنجاب های خونه رو اینجوری افتضاح نگهداری نکنند و اکثرشون دچار پوکی استخوان و وضعیت فجیع نباشن به خاطر تغذیه ی بد و مسائل دیگه، خب بازم خدا خیرت بده اما دیگه اون عبارت “حیوان خانگی” چیه بالای جلد کتاب گذاشتی پس ؟؟؟!

  متاسفانه تو کشور ما اعتماد به نفس کاذب چاشنی همه ی امور و جایگزین علم و منطق میشه و باعث و بانی اکثر مشکلات دامپزشکی و حیات وحش و حقوق حیوانات هم همینه و بیشتر اوقات، همین اعتماد به نفس بی مورد بعضی از ماها هستش که کار دست حیوانات خانگی و حیوانات وحشی میده.

  به هر حال فکر می کنم بهتر باشه قبل از اینکه محیط زیست بخواد بیاد جلوی چاپ کتاب ما رو بگیره و بقیه ازمون انتقاد کنند، خودمون یک خود کنترلی کوچکی داشته باشیم و وقتی که می خوایم کتاب بنویسیم، حداقل حداقل حداقل ابتدا یه گوگل کنیم و یک تحقیق کوچولو بکنیم، ببینیم “حیوان خانگی” اصولا تعریفش چیه بر طبق تعاریف علمی و منطقی و بعد بیایم قلم رو برداریم و سنجاب رو یک “حیوان خانگی” معرفی کنیم (اونم روی جلد) و حالا در موردش کتاب ها بنویسیم ! :) نه ؟؟؟ آخه کتاب نوشتن که تو ایران شاهکار نیست. کتاب خوب نوشتن هنر می خواد که البته اونم اگه هنر نداشتیم، یه اعتماد به نفس کاذب میشه چاشنی کار و مشکلات حل میشه خود به خود.

  خدایا خودت حیات وحش این مملکت رو حفظ کن…به بنده هات که امیدی نیست ظاهرا …

 5. علي نجفي زاده می‌گه:

  در مقدمه کتاب سنجاب دکتر احسان مقدس به موضوع وحشی بودن حیوان و این که اصولاً نگهداری از آن صحیح نیست اشاره شده است این مقدمه را در اینجا برایتان می اوریم تا اطمینان حاصل گردد
  سنجاب جونده ای نیمه وحشی است. این حیوان در کشورهای اروپایی جزو حیوانات خانگی محسوب نمی شود ولی در ایران بسیاری از افراد جامعه در چند سال اخیر به نگهداری از این جاندار روی آورده‌اند. محل زیست طبیعی این جونده در جنگل ها است. سنجاب ها از نظر رفتار نیمه وحشی هستند و علی رغم نگهداری از آن ها در طی چندین سال، هیچ گاه به طور کامل اهلی نشده و ممکن است که هر از چندی رفتاری خشن و وحشیانه از خود بروز دهند. پرورش و نگهداری از آن ها برای کودکان مناسب نیست زیرا که این جاندار می تواند گازهای دردناکی بگیرد و باعث صدمه دیدن کودکان شود. چنگال های تیز این جانور می تواند به اثاثیه منزل نظیر مبل و صندلی و ملافه و سایر لوازم آسیب جدی وارد کند، لذا نگهداری آن ها باید حتماً در قفس باشد. بستن قلاده بر گردن سنجاب کار درستی نیست و در برخی اوقات می تواند باعث ناراحتی حیوان و نشان دادن واکنش های تندی از طرف آن شود. اصولاً پرورش و نگهداری حیوانات نیمه وحشی در آپارتمان ها و منازل مسکونی توصیه نمی گردد و لکن با توجه به علاقه برخی افراد به نگهداری از این حیوان، کتاب حاضر تهیه گردید تا راهنمای مراقبت از حیوان و جلوگیری از انتشار برخی از بیماری های مشترک بین این حیوان و انسان باشد

  همچنین در صفحه ۲۸ کتاب می گوید:
  .امروزه بسیاری از سودجویان به منظور تأمین سنجاب های مورد نیاز فروشگاه های عرضه حیوانات خانگی به صید بی رویه این جانور در محیط‌های زیست طبیعی آن نموده وبا توجه به ممانعت مقامات رسمی با نقل و انتقال این سنجاب‌ها در سطح کشور، اقدام به قاچاق آن‌ها به مقصد استان تهران و سایر استان ها می نمایند. این سنجاب معمولاً در بلوط زارهای کوه های زاگرس و در جنگل‌های استان لرستان و کردستان در محیط زیست زندگی می‌کنند و صیادان با قرار دادن تله در سر راه این حیوانات اقدام به صید آن‌ها کرده و سپس این حیوانات را به تهران قاچاق می‌نمایند. بدیهی است که صید بی رویه این جانور می توان به زودی باعث انقراض نسل آن در ایران شود.
  مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ اعلام نمود که : حدود ۷ درصد از گونه های جانوری مهره دار ایران در لیست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت قرار داند که سنجاب ایرانی جزو این لیست می باشد.
  سنجاب ایرانی، به خاطر صید و همچنین تخریب زیستگاهش در مناطق غرب کشور در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد.

  ودر صفحه ۳۰کتاب می گوید:
  اگرچه در سال‌های اخیر حامیان حیوانات و دوستداران محیط زیست بارها تأکید کرده‌اند که با صید، قاچاق، حمل و نقل، فروش و نگهداری سنجاب به عنوان حیوان خانگی به شدت مخالف هستند و با توجه به قوانین جاری کشور فروش و نگهداری آن در خانه و اسارت جرم محسوب می‌شود اما هنوز بازار فروش سنجاب ایرانی گرم است و سازمان محیط زیست هم اقدام قاطعی برای جلوگیری از آگهی‌های اینترنتی و فروش علنی آن‌ها در بازار حیوانات خانگی در شهرهای مختلف کشور به عمل نمی‌آورد و فروشندگان نیز با اعلام این موضوع که این سنجاب‌ها پرورشی یا وارداتی هستند به توجیه عمل خود می‌پردازند و ادعا می‌کنند که خرید فروش این سنجاب‌ها باعث کاهش جمعیت و انقراض نسل سنجاب ایرانی نمی‌شود.

  موفق باشید

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN