Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: این عکس ها را یکی از خوانندگان خبرآنلاین از “آذربایجان شرقی، جاده لیقوان به روستای هروی” برای سایت خبرآنلاین ارسال کرده است.

عکس: خبرآنلاین

عکس: خبرآنلاین

عکس: خبرآنلاین

در بسیاری نقاط ایران، گرگ هنوز به عنوان دشمن و رقیب شناخته می شود و در صورت مشاهده به فجیع ترین شکل ممکن کشته می شود. جسد حیوان نگون بخت، مشابه انچه در تصویر مشاهده می کنید به نوعی در دید قرار می گیرد که زهر چشمی باشد برای سایر همنوعان این حیوان! در برخی مناطق هنوز «کله گرگی» مرسوم است؛ رسمی که بر اساس آن، هر کس گرگی را بکشد، سر آن را از بدن جدا کرده و به انتهای چوبی بلند می بندد. چوب را چون پرچم پیروزی به دست گرفته و در آبادی های اطراف میچرخد و از رمه داران جایزه می گیرد. معمولا رمه داران به نسبت تعداد گوسفندان گله ای که دارند، مبلغی به شکارگر گرگ به رسم کله گرگی می پردازند. در برخی مناطق، کشتن گرگ ها برای کله گرگی شغلی بود ثابت و شکارگر گرگ از این راه امرار معاش می کرد. این روند منجر به انقراض کامل این سگ سان در برخی مناطق و کاهش شدید جمعیت آن در سایر نقاط کشور شده به طوری که در بسیاری نقاط نه خبری از گرگ هست و نه شکارگر گرگ. گزارشات متعددی نیز در زمینه زنده گیری گرگ و تولید مخلوط گرگ و سگ وجود دارد که برای این کار، پس از جفت گیری اجباری گرگ و سگ، گرگ صید شده کشته می شود. محصول این جفت گیری «گرگاس» نامیده می شود که به عقیده افراد محلی وحشی تر از سگ و تربیت شدنی تر از گرگ است.

_____________________________

در همین زمینه:

پلیس: حمله ۴۰ گرگ به یک کشاورز!

گزارش حمله گرگ‌ و یک اظهار نظر منطقی بعد از سالها

وقتی گرگ در خیابان قدم می‌زند/ عکس

گرگ ‌ها ۶ نفر را راهی بیمارستان کردند

۴۲ Comments

 1. میترا می‌گه:

  این یکی از پیامدهای منفی رژیم غذایی گوشتی ست-برای حفظ گوسفندان از حیواناتی که گوشتخواری ویژگی طبیعی سیستم گوارششان است آنها را کشته و بعد خودمان شکم همان گوسفندها را سفره می کنیم-تنها دولت آمریکا سالانه ۱/۵ میلیون حیوان وحشی از قبیل انواع گربه سانان (پلنگ، ببر، شیر، یوزپلنگ، جگوارو . .)، روباه ها، گرگ ها، سمورها، کفتارها و . . را فقط به خاطر حفاظت از چراگاه های پرورش دام می کشد
  این ارقام با توجه به خطر انقراض بسیاری از اینگونه باید برای انسانهای خردمند نگران کننده باشد
  “شنیدم گوسفندی را بزرگی
  رهانید از دهان و چنگ گرگی

  شبانگه کارد بر حلقش بمالید
  روان گوسفند از وی بنالید

  که از چنگال گرگم در ربودی
  چو دیدم عاقبت گرگم تو بودی”

  (گلستان سعدی)

 2. زینت می‌گه:

  شرم آور، زشت و دردناک…در هر چه این بشر دو پا پیشرفت کنه گویا قصد نداره در جاده کمال و انسانیت گامی به جلو برداره…اشرف مخلوقاتی که شایسته این نام نیست.

 3. آرش می‌گه:

  طبیعت این گونه رفتارهاروبی پاسخ نمیگذارد.بسیاری ازبلایا وبیماریها ریشه درهمین وحشیگریهادارد.انسان هیچ رقیبی را تحمل نمیکندازهرجنس وگونه ای که باشد

 4. سحر می‌گه:

  از این انسان دو پای[…] هر کاری بر می آید!
  انسانی که گمان کرده می تواند روی زمین خدایی کند. این صحنه نمایش بلاهت گونه ی بشری است..

 5. ایرانی می‌گه:

  فارغ از این حرفها والبته که این حیوانات هم حق حیات دارند در اذربایجان(البته […]ها) اخیرا به گرگ زاده بودن وگرگ پرورده بودن (که یک رسم مغولی وتاتاری وترکی است) افتخار میکنند وبه این حیوانات احترام میگذارند .در گفتگویی که با یک جوان دو اتیشه داشتم چنان موضوع گرگ پرورده بودن خود(به زعم ایشان […] با عرضه بودن )افتخار میکرد که اصلااز هویت ایرانی بیزار بود.انگار اقا گرگها پدر بزرگش هستند .این خبر کمی عجیب است

 6. نیما می‌گه:

  آرش جان کاملا با شما موافقم، طبیعت انتقام خواهد گرفت، نه تنها از کسانی که حیوانات را آزار میدهند بلکه ار کسانی که طبیعتو آلوده میکنند. امیدوارم انتقام سختی بگیره.

  • اکبر می‌گه:

   واقعاً براتوون متاسفم که جون یه حیوون وحشی براتون از جون انسان مهم تره گرگ تا وقتی کاری به کسی نداره نباید کاری بش داشت اما وقتی جون انسان رو به خطر انداخت باید نسلش منقرض بشه. من به شخصه هر جا گرگ ببینم درجا میکشمش این قاتل بی رحمو که این همه از هم وطن های منو کشته برای من یکی که جون یک انسان که اشرف مخلوقاته مهم تره از یه حیوون درنده کثیف که ضررش بیشتر از سودشه. مسئولین حیوون پرست محیط زیست هم ، اینقدر که جون یه حیوون براشون مهمه جون انسان براشون مهم نیست. میدونید چرا ؟ چون اگه یه انسان بمیره که پول خونش و محیط زیست نمیده.اما اگه یه گرگ کشته بشه پول خونشو محیط زیست از شما میگیره. محیط زیست ادعا میکنه صاحب گرگ هاست اما وقتی این گرگ های لعنتیش انسانی را بکشه حاضر نیست خسارتی به کسی بده.

   • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

    دوست عزیز،
    ایا اطلاع دارید تا کنون گرگ چند هموطن شما را کشته است یا صرفا به داستان های تخیلی رسانه های زرد استناد می کنید؟
    ممنون و خوشحال خواهیم شد اطلاعاتتان را با ما شریک شوید!

   • رضا جلالی می‌گه:

    اکبر آقا
    حقیقتا وقتی مطالب شما را خواندم بیشتر از گرگ و کفتار و اژدها و دیو !!! و … از شما و افکار بیمارتان ترسیدم . شما حتما به روان پزشک مراجعه کنید . وجود افرادی مثل شما برای جامعه خطرناک است .
    خداوندی که تورا اشرف مخلوقات کرده آفریننده همه ی موجودات طبیعت می باشد . لطفا در جایگاه خدایی ننشینید و قضاوت نکنید که نسل کدام حیوان را باید منقرض کرد . آیا من هم به سبب اینکه شما را موجودی خطرناک می دانم مجاز به قتل عام شما و اعضای خانواده تان هستم ؟
    لطفا عاقل باشید و در حرف زدنتان به اندازه یک کاسکو منطق داشته باشید و بیشتر از آن پیشکش .

   • -واقعاً براتوون متاسفم که جون یه حیوون وحشی براتون از جون انسان مهم تره
    +ما نیز برای شما بسیار متاسفیم فرق حامی طبیعت،که حیوانات و انسان هر دو در آن شریکند،رو درک نمیکنید.اگر شما به کاری که تیم امداد حیوانات در اهر انجام داد دقت بیشتری میکردید در انتخاب واژه هاتون تجدید نظر میکردین.
    در اینکه “جون یه حیوون وحشی” برامون مهمه شکی نیست،چون ما به جز حامی طبیعت بودن حامیان حیات وحش که افتخاری واسه کشور و همینطور متعادل کننده محیط زیست و از همه مهتر آفریده پروردگار بزرگ و با محبت مون هست هستیم.

    -گرگ تا وقتی کاری به کسی نداره نباید کاری بش داشت
    +اصولاً تا موجودی تعادل زندگی و حیات وحش رو بهم نریزه هیچ موجودی به اون حق تعرض نمیکنه.
    وقتی شکارچیان به خاطر لذت و کسب قدرت،خوراک گرگ و یا هر حیوان وحشی دیگه رو شکار میکنند چه توقعی از گرگ مادری دارید که میخواد توله هاش رو تغذیه کنه؟

    -اما وقتی جون انسان رو به خطر انداخت باید نسلش منقرض بشه
    +انسان در این دوره کوتاه(منظور از کوتاه از نظر زمین شناسی هست) چنان زمین و تمام کائنات رو نابود کرد که طوفان های خورشیدی چنین کاری نکرد.خدایی که صاحب قدرت تمام و کمال هست با این همه بلا که سر آفریده هاش آوردیم حکم به انقراض نسل بشر نداد،اون وقت شما چطور به خودتون اجازه میدین که چنین حکمی بدین؟

    من به شخصه هر جا گرگ ببینم درجا میکشمش
    +چه جالب که شما بعد از حکم دادن مسوول اجرای اون هم هستید.
    گفته‌اند: من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق، کسی که عادت به تشکر و سپاس نداشته باشد و شکرگزار بنده ای نباشد که به او نعمتی داده و خدمتی کرده است، هرگز شکرگزار خالق و پروردگارش نیز نخواهد بود.و چه جالب که شما هنگام دیدن حیات وحش نه تنها شاکر نیستید که در تخریب اون هم قدم برمیدارید…

    -این قاتل بی رحمو که این همه از هم وطن های منو کشته
    +دوست عزیز با این حساب شما باید شهردار،مسوول شهر سازی،پلیس راهنمایی رانندگی رو هم سلاخی کنید.چون آمار مرگ و میر جاده های ایران از تعداد افرادی که در افغانستان و عراق کشته شدن هم بیشتره.و ایضاً جان عزراییل رو هم بگیرید.چرا که ایشون بیشتر از همه جان گرفته

    -برای من یکی که جون یک انسان که اشرف مخلوقاته مهم تره
    +خداوند بود که به انسان لقب”اشرف مخلوقات” رو داد.اون هم در زمانی که اون رو آفرید.اما همون خدا در آیه ۱۷ سوره عبس میفرماید “قُتِلَ الْإِنسَانُ مَا أَکْفَرَهُ ” “کشته باد انسان که چقدر کافر و ناسپاس است! ”

    -از یه حیوون درنده کثیف که ضررش بیشتر از سودشه
    + درندگی گرگ جزو ویژگیهای اون حیوونه.اما کثیف بودنش رو نمیدونم شما چطور پیدا کردین؟گرگ موجود اجتماعی هست.در گله ای زندگی میکنه که رییس داره.حتی یه جور پلیس و مجری قانون اعلامی رییس گله هم دارن.ترجیحاً در مورد زندگی اجتماعی گرگ ها بیشتر مطالعه کنید.

    -مسئولین حیوون پرست محیط زیست
    +اگر مسئولین محیط زیست ذره ای “حیوون پرست” بودن شاید مشکلات ما کمتر میشد و راحت تر شکارچیان و تخریب گر های محیط زیست رو به سزای عمل شون میرسوندیم.چه بسا کمتر شاهد تخریب محیط زیست هم بودیم

    -اینقدر که جون یه حیوون براشون مهمه جون انسان براشون مهم نیست.
    +ای کاش که اینجوری بود و محیط بانان ما انقدر برای داشتن یه اسلحه زجر نمیکشیدن و حق تیر راحت تری بهشون میدادن و شاهد این نبودیم که یکی از مظلوم ترین محیط بانان مون رو پای چوب دار ببرن به خاطر کسی که اسلحه به طرف اون و محیط زیست و شرافت یه کشور داده بود.

    -چون اگه یه انسان بمیره که پول خونش و محیط زیست نمیده
    +دیه قتل شکارچی که محیط بان تقی زاده رو همین حامیان محیط زیست تقبل کردن

    -محیط زیست ادعا میکنه صاحب گرگ هاست
    +هیچکس مدعی تصاحب محیط زیست نیست.بلکه خودشون رو حامی و نگهدارنده محیط زیستی میدونن که شکارچیان با تمام وجود به جونش افتادن

    -گرگ های لعنتیش
    + دوست عزیز لعنت حیوانات جزو نفرین های اشتباه هست که حتی پیامبر هم در این زمینه فرموندند کار بسیار غلطی هست
    بدخواهی برای کسی که مستحق آن نیست، حرام می باشد. صرف اینکه ما از دست کسی ناراحتیم، بخاطر عملی که انجام داد و یا برخورد مناسبی با ما نداشته است، او را مستحق نفرین نمی کند.
    رسول خدا(ص) فرمودند: هرگاه “لعنت” از دهان لعنت گر خارج شود، نگاه می کند، اگر راهی به سوی آن چیزی که متوجه آن شده است یافت به طرفش می رود وگرنه به طرف کسی که از دهانش خارج شده است برمی گردد.
    یعنی نفس نفرین کردن و لعنت کردن دارای اثر است؛ چه به حق باشد، چه نباشد.اگر نفرین بی مورد باشد، دامن خود شخص را می گیرد.

    + در کل متن شما سراسر کینه و عدم اطلاع بود و پاسخ بنده فقط اطلاعات کمی بود که با شما در میون گذاشتم.
    امیدوارم دیدگاه تون عوض شه و با عشق بیشتری به آفریده های پروردگار نگاه کنید

    • نیماکوکی می‌گه:

     خانم سپیده اسمانی شما[…] که هرگرگی که میبینین فورامیکشینش مگه شماکی هستین؟
     گرگ نشان مااذربایجانی هاست ازاون هم گذشته گرگ هم یکی ازمخلوقات خداونده
     شماکه این حرفارومیزنین بایداذربایجانی نباشین

    • نیماکوکی می‌گه:

     درضمن خانوم سپیده اسمانی سعی کنین ازاین به بعد انشاننویسید

    • مصطفی می‌گه:

     خانوم سپیده آسمانی متن شما رو چندین بار خوندم و حقیقتا مطالب خیلی قشنگ و پر مفهمی توش بود که واقعا استفاده کردم و تو ذهنم سپردم.آفرین به این پاسخ خوبتون به این هموطن متاسفانه بی فکر.کاش…ای کاش ما فقط میفهمیدیم مسبب تمام بدبختی های عالم و هر بلایی که سر انسان و بقیه حیوانات میاد ما خودمونیم.اینقدر درباره گرگ ها مطالعه کردم که حس میکنم این حیوون تمام ویژگی هاش برای ما کلاس درسه.

   • amir می‌گه:

    آقا اکبر حمله این حیوان ها به خاطره خود ما انسان هاست. وقتی شکار و زیستگاه این موجودات را نابود می کنیم.این حیوان ها از روی گرسنگی ناچار به شکار انسان می شوند. تا شکم خودشون را سیر کنند.پس مقصر واقعی خود ما هستیم نه این حیوان ها که روی غریزه ی خود عمل می کنند.

 7. مسعود می‌گه:

  این هم سرنوشت حیوانی که همیشه همه جای دنیا تو قصه ها و افسانه ها ضد شیاطین و نیروهای اهریمنی بوده و گاها بعضی اسطورها وشخصیتهای داستانها رو بزرگ کرده و هنوز مردم بعضی مناطق ایران اعتقاد دارن دیدن گرگ خوش یمنه و وجود گرگ باعث دوری جن و موجودات مادونیه,از افسانه بگذریم همه دنیا فهمیدن که وجود گرگ برای طبیعت چقدر مهمه,گوردن هابرمحققی که ۴۰سال روی زندگی گرگها مطالعه کرده میگه: من هنوز از دیدن آنچه در اطراف اتفاق می افتد به شگفتی می آیم . گرگ هایی که در کوهستان ها ، جنگل ها و تند راه ها زندگی می کنند ، به شکلی این محیط هارا غنی می کنند که از هیچ جاندار دیگری ساخته نیست . آنها صرفا با حضورشان به عنوان یک جامعه پیشرفته ، سکنای ما بر این سیاره را نیز غنا بخشند.

 8. محمدعلی می‌گه:

  چرا تو همه نظرها از اسم انسان بکار برده شده
  انسان یک کلمه ی عام است وشامل همه می شود شما میتونید از کلمه ی گروه خاص استفاده کنید چون همه ی انسان ها شبیه هم نیستند

  • رضا جلالی می‌گه:

   دوست عزیز
   دقیقا مشکل همین جاست که شما گفتی یعنی ” انسان ها شبیه هم نیستند ”
   همه ی انسان ها دقیقا عین هم هستند فقط عده ای واقعبینانه رفتار کرده و با فراگیری علوم اخلاقی و طبیعی به خود سازی و ترقی دست می یابند و عده ای دیگر که ما […] سلحشور هم جرو این گروه می باشیم خود را تافته جدا بافته دانسته و از هر گونه آموزش و فرهنگ سازی مبرا و بی نیاز می دانیم .

 9. طاهره می‌گه:

  سلام خدمت شما عزیزان هموطن
  آیا میدانید دیدن گرگ و روباه برای هر بیننده ای که آن را میبیند خوش یمن است و برای بیننده آمد دارد؟ پس امتهان کنید البته نه در تصویر عکس و تلویزیون بلکه واقعا در جایی مانند طبیعت. اگر دید به فال نیک بگیرید.

 10. يك انسان می‌گه:

  انسان های وحشی تر از حیوان!

 11. محمد می‌گه:

  سلام من بچه تبریزم خودمم اینجا تو محلمون که وسط شهره دیدم و شنیدم وحتی اخبارهم نشون داد که۴تا گرگ یه نفرو صبح ساعت۶تو گاراژ خونشون که میخواست ماشینشو روشن کنه خوردن..(شهرک ارم) و بهتره به خدمتتون برسونم که عین این ماجرا در اینجادر(شهرک باغمشه)رخ داد که چه عجب آتشنشانی زود رسیده بوده و این گرگهارو گرفته.ضمنا این گرگهارو از اکراین وارد کرده بودن.

 12. کیانوش می‌گه:

  به اینا میگن انسان های کثیف 😐
  حتی خدا هم ظهور کنه ، نمادمون گرگ خواهد موند 😐
  ما زندگی کردن رو از اونا یاد گرفتیم 😐
  شما دارید با نماد ما بازی میکنید 😐 … پس با بد چیزی بازی میکنید 😐
  یاشاسین جاناواری :)

  • اذری دشمن پانترک می‌گه:

   هیچ وقت […] از یه طرف میگید گرگ نمادمونه از یه طرف دارش میزنید شما که نمادتون گرگ خواهد ماند برید به این روستایها بفهمانید که زندگی کردن را از گرگ یاد گرفتیم و نباید او را دار بزنیم و اجازه ندهید که کسی با نمادتان بازی کند
   من که خودم شخصا […]

 13. رضا می‌گه:

  شما ها تا حالا جایه این مردم دام دار بودید تا حالا بچتون زنتونوگرگ کشته که میای اینجا حرف از انسانیت میزنی شما همه چیو از پشت مانیتور کامپیوترت میبینی راحت میتونی بگی غیره انسانیه.کمبود دارن.روانین.

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   جهت اطلاع:
   ۱- خود را مجاز به تشخیص کمبود داشتن و روانی بودن مردم نمیدانیم.
   ۲- آیا میدانید در قریب به تمام تعارضات بین بشر (به ظن شما دامدار) و گرگ، خطا و عدم مراقبت توسط بشر صورت گرفته است؟ آیا عاقلانه است که در مکانی که احتمال تعارض با گرگ وجود دارد، بدون پیشگیری از خطر و بدون آمادگی دامداری کنیم و پس از تعارض همه چیز را متوجه گرگی بدانیم که رفتارش کاملن قابل پیش بینی است و همواره هشدار داده می شود؟!
   ۳- حضرت عالی چطور از پشت مانیتور تشخیص دادید که ما در بین مردم دامدار نبودیم و از پشت مانیتور اظهار نظر می کنیم؟!

 14. سیاوش می‌گه:

  ما […] به ذات وحشی خود برده ایم…ما انسان نیستیم آدمیم…با خصوصیاتی وحشیانه مثل بقیه حیوانات…ما هزاران گوسفند رو پروش میدیم تا بخوریم…هزاران گوسفند..و گرگها در هفته و شاید در ماه یک گوسفند..فقط یک گوسفند میخورند..و ما فقط بخاطر ذات کثیف آدم وارمون بخاطر همون یک گوسفند گرگ را دار میزنیم…پس کی بخاطر این همه گوسفند و گاو و زمین و درخت و پرنده و گرگ و سگی که کشتیم و خوردیم و غارت کردیم مارو دار بزنه…؟؟؟؟؟!!!!!

 15. پارسا می‌گه:

  شرم باد […]

 16. سپیده نه اون سپیده آسمانی جانی می‌گه:

  از یه موجود […] که خودش مدعیست اشرف مخلوقات است مثل این […] نمیشه انتظار داشت مگر خودت به خودت امتیاز بدی، انسان وحشی تر از گرگه، بخصوص از نوع […]،خدا […]

 17. سپیده می‌گه:

  اشتباهی مخاطبم به […] شد، منظورم ا[…] بود که گفت هر جا گرگ ببینه درجا می کشنه، از تو ا[…] پستتر پیدا نمیشه، از تو وحشی باید ترسید افکار تو امثال تو تو پسترین مخلوقاتی اینو می دونستی،

 18. افشین آذری می‌گه:

  اگه یک نفر آذری یک گرگ رو کشته نباید به همه ی آذری ها توهین کنید.

 19. قثظش می‌گه:

  یاشا اذربایجان گرگ مال ماست هرکاری هم که بخاییم میکنبم شما بهتره با سگاتون بازی کنین بااااااااااای

 20. سعیذ می‌گه:

  اصولا انسان غذای گرگ نیست. انسان تا وقتی کاری به کار گرگ نداشته باشه گرگ هم به سمتش نمیاد. برخورد گرگ با انسان بستگی به سابقه برخورد های قبلی او با انسان داره. که اگر تو برخورد قبلی انسانی بهش حمله کرده باشه تو برخورد بعدی با انسان موضع خصمانه میگیره.

 21. نگین می‌گه:

  شرم آوره چرا دار میزنن؟؟؟

 22. مهدی می‌گه:

  خیلی
  غم انگیزه

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN