Subscribe: RSS Twitter

http://media.isna.ir/content/1419406209669_38345.jpg/4

دیده بان حقوق حیوانات: کارشناس اداره محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: همه روزه جان ده‌ها شغال و دیگر گونه جانوری در جاده‌ها گرفته می‌شود و زیر چرخ خودروها له می‌شود.

علیرضا فرمانده بحری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: داستان تلخ تلف شدن خرس، پلنگ، شغال، کفتار و گونه‌های با ارزش حیات وحش در گیلان به حکایتی تکراری اما غمبار تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی مردم نسبت به کشته شدن این جانوران بی‌تفاوت هستند، تصریح کرد: ضعف آموزش در سطوح آغازین تعلیم تربیت یکی از این دلایل است زیرا تا زمانی که آقا گرگه قصه‌ها دنبال شنگول و منگول هست و کفتارها، لات و لوتای انیمیشن شیر شاه هستند و روباه حیله‌گر در پی قالب پنیری با کلاغ قصه‌ها سخن را آغاز می‌کنه، این داستان تکرار خواهد شد. باید دوستی با حیات وحش را به کودکانمان بیاموزیم تا نسل فردای ما احترام گذاشتن به طبیعت را فرا بگیرند.

فرمانده بحری یادآور شد: شغال از خانواده سگ سانان است که در تمام مناطق اعم از جنگلی، تپه ماهوری، کوهستانی، بیابانی و دشتها و مراتع زندگی می‌کند و از پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان، حشرات، لاشه حیوانات، باقی‌مانده غذای طعمه خواران، زباله‌های شهری، روستایی و غذاهای گیاهی تغذیه می‌کند.

وی اضافه کرد: طول بدن این حیوان ۴۸ تا ۱۰۵ سانتی متر و طول دم آن ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر، ارتفاع بدنش ۳۸ تا ۵۰ سانتی متر و وزن آن ۶ تا ۱۵ کیلوگرم است. دارای سری نسبتا بزرگ و شبیه به سگ، گوشهایی کوچک و نوک گرد و دمی شبیه دم گرگ ولی تیره‌تر است که انتهای آن بریده به نظر می‌رسد. رنگ بدنش زرد مایل به طلایی است اما متناسب با زیستگاه و فصلهای مختلف سال تفاوت می‌کند. شغال ماده در زمستان و اوایل بهار بچه می‌زاید.

به گزارش ایسنا، به راستی همیشه حیوان بد داستان ما شغال بود و همان حیوان دزد زباله گرد! اما به بچه‌هایمان یاد ندادیم که تا چقدر نقش این رفتگران طبیعت در پاکسازی محیط زیست از لاشه‌ها و مردار حیوانات و از بین بردن جوندگان موذی و کنترل آفات مهم و موثر است.

باید به کودکانمان یاد دهیم که اگر گونه‌هایی مثل شغال در اطراف ما نباشند به سرعت بیماریهای خطرناک دامی باعث تهدید سلامت و بهداشت ما می‌شوند و سعی کنیم در مناطقی که این حیوانات تردد می‌کنند با احتیاط رانندگی کنیم.

برچسب‌ها, , ,

۱ Comment

  1. میلاد می‌گه:

    درود بر آقای فرمانده بحری که اینچنین حقیقت تلخ را بیان کردند.
    کاش همگی (دولت و مردم) کنیم و محیط زیستمان را نجات دهیم.

Leave a Reply


© ۸۰۱۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN