Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-Moghaddam

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست ذبح گوزن های اروپایی باغ وحش ارم با مجوز این سازمان را قانونی عنوان کرد و گفت: البته راه حل های بهتری مانند واگذاری این گونه به دیگر باغ وحش ها نیز وجود داشت.

دکتر مجید خرازیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: اینکه باغ وحش ارم برای تعدیل جمعیت یک گونه غیر بومی از سازمان محیط زیست مجوز گرفته تخلف نیست و امری عادی است.

دیدگاه سازمان محیط زیست حفاظت از گونه های ارزشمند است نه حمایت از حقوق حیوانات

به گفته وی، دیدگاه سازمان محیط زیست یک دیدگاه حفاظتی آن هم در مورد گونه هایی است که ارزش اکولوژیکی و ژنتیکی دارند و به دنبال مسائلی از جمله حقوق حیوانات نیست .

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: جایی که یک گونه دارای ارزش اکولوزیکی باشد سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای حفاظت از آن گونه خواهد کرد کما اینکه طی ۴ سال گذشته با وجود تمام فشارها در برابر معدوم کردن ببر سیبری موجود در قرنطینه همین باغ وحش مقاومت کرده ام.

گونه های غیر بومی باغ وحش  ارزش اکولوزیکی و ژنتیکی ندارد

مقدم تصریح کرد: گوزن های قرمز و زرد اروپایی نه تنها بومی ایران نیستند و نقشی در تنوع زیستی کشورمان ندارند بلکه به طور کلی گونه های باغ وحشی برای سازمان محیط زیست  ارزش حفاظتی ندارند.

وی تأکید کرد: حتی گونه های بومی کشور که به دلایلی از جمله مصدومیت به باغ وحش ها تحویل داده می شوند به دلیل تولید مثل های درون گروهی برای سازمان محیط زیست ارزش اکولوژیکی و حتی ژنتیکی چندانی ندارند.

ذبح یکی از راه حل های تعدیل جمعیت در باغ وحش

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: زمانی که جمعیت چنین گونه هایی در باغ وحش ها از ظرفیت و گنجایش باغ وحش افزایش می یابد صاحبان باغ وحش ها از سازمان محیط زیست درخواست تعدیل جمعیت این گونه را می کنند و سازمان محیط زیست هم پس از بررسی استان مربوطه مجوز را صادر می کند که تخلف نبوده  و نخستین باری هم نیست که اتفاق می افتد چرا که در صورتی که تعدیل اتفاق نیافتد پس از مدتی به دلیل گنجایش کم باغ وحش ها منجر به نابودی کل جمعیت آن گونه می شود.

Animal-Rights-Watch-ARW-8404

باغ وحش ارم به عنوان مالک گوزن های اروپایی از  آنها برای تغذیه گوشتخواران استفاده کرد

مقدم در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از حیات وحش به این راحتی نباید به دلیل نداشتن ارزش ژنتیکی حقوق حیوانات را نادیده بگیرد و می توانست به جای دادن مجوز ذبح این گوزن ها آنها را به دیگر باغ وحش هایی که فاقد این گونه هستند منتقل می کرد گفت: مالک این گوزن ها باغ وحش ارم است و زمانی که گوشتخواران این باغ وحش نیاز به تغذیه دارند  ما نمی توانستیم به جای مالک گوزن ها تصمیم بگیریم.

ابلاغ دستورالعمل واگذاری گونه ای غیر بومی برای تعدیل جمعیت به جای ذبح کردن

وی در پاسخ به اینکه اما سازمان محیط زیست موظف است به جای ذبح کردن گونه ای که در اکثر باغ وحش ها به عنوان یکی از گونه های شاخص در نظر گرفته می شود راه حل های مناسب تر مانند واگذاری به سایر باغ وحش ها را حمایت کند اظهار داشت: پیشنهاد خوبی است و قول می دهم دستور العملی تدوین شود که ادارات کل استان ها بعد از این برای تعدیل جمعیت گونه های غیر بومی باغ وحش ها ابتدا راه حل واگذاری به دیگر باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیوانات را بررسی و حمایت کنند و ذبح گونه های غیر بومی باغ وحش ها اگرچه غیر قانونی نیست اما به دلیل اینکه ممکن است نوعی تابو شکنی تلقی شود را در اولویت های بعد قرار دهند.

مقدم یادآور شد: مالکین باغ وحش ها نیز می توانند با یکدیگر تعامل داشته و گونه های مورد نیاز را مبادله کنند.

نظارت محیط زیست بر تکثیر و واردات گونه های غیر بومی در باغ وحش ها

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تأکید کرد: البته راه حل دیگر این است که ادارات کل محیط زیست استان ها با نظارت دائم بر عملکرد باغ وحش ها از واردات و تکثیر بیش از حد ظرفیت گونه ها در این باغ وحش ها جلوگیری کنند که در حال حاضر این نظارت به صورت هفتگی در باغ وحش ارم صورت می گیرد.

تکثیر گونه ها در اسارت به منظور استفاده از گوشت آنها مانعی ندارد

وی درپاسخ به اینکه سازمان محیط زیست مجوز فروش یک راس از این گونه به یک شخص عادی را نیز صادر کرده تصریح کرد: این اقدام هم تخلف نیست و اگر کسی شرایط نگهداری و تکثیر در اسارت گونه ای را حتی به منظور مصرف گوشت آن داشته باشد از جمله گوزن قوچ میش و کل و بز سازمان محیط زیست پس از بررسی این شرایط به وی مجوز می دهد .

سرو گوشت گوزن در رستوران ها را نشنیده ام

مقدم در پاسخ به اینکه با این وصف اینکه گفته می شود برخی از رستورانها با خرید گوشت گوزن غذاهای طبخ شده از گوشت گوزن را سرو می کنند گفت: اولین بار است که این موضوع را می شنوم اما دستور می دهم پیگیری شود.

به گزارش مهر، در تیرماه سال گذشته ۲۲ راس گوزن قرمز و ۱۵ راس گوزن زرد اروپایی که بدون برنامه ریزی کارشناسانه از سوی مسئولان باغ وحش و همچنین عدم نظارت لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در باغ وحش تهران تکثیر شده بودند به دلیل عدم وجود فضای کافی برای نگهداری در این باغ وحش بنا به درخواست مسئولان باغ وحش با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست در سکوت خبری ذبح شدند.

در مجوز صادر شده، مورد مصرف گوزن‌های ذبح شده تغذیه گوشتخواران باغ وحش قید شده است. گوزنهایی که به گفته دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست، پوستشان جهت تاکسیدرمی توسط باغ وحش به متقاضیان فروخته شده است.

همچنین  در اردیبهشت ماه سال گذشته، پیش از طرح درخواست ذبح این ۳۲ راس گوزن اروپاییِ مازاد از طرف باغ وحش تهران، خرید و ذبح گوزن اروپایی باغ وحش تهران، توسط فردی با تایید اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با مجوز دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست برای مصارف شخصی و غیرضروری صورت گرفته بود.

___________________________

ذبح گوزن‌های اروپایی در باغ وحش با مجوز سازمان محیط زیست! + سند

برچسب‌ها, , ,

۲ Comments

  1. شیرین می‌گه:

    میدادن این پلنگای بیچاره بجای دام ها بخورن که انقدر کشته نشن سر این مساله ینی رها کردنشون تو طبیعت
    انقدر سخته؟!!!!!!

    • Farideh می‌گه:

      ای بابا برنامه اینه که پلنگ رو تا آخر امسال منقرض کنند اگه اینکارو بکننند که برنامه انقراض پلنگ کند پیش میره و تا آخر سال ممکنه منقرض نشن……………. بعدم که پول رو خرج پلنگ کنند؟ حرام است حرام‌ خدا را خوش نمیاد نمازشان باطل میشود

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN