Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8409

دیده بان حقوق حیوانات:محمد نادر اخباری در نامه ای سرگشاده که رونوشت آن را به تحریریه دیده بان ارسال کرده، با اشاره به آموزه های دینی دوم ابتدایی از ریاست سازمان حفاظت محیط زیست چهار سووال معنادار پرسیده است.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات در این نامه که در نقد سگ کشی وحشیانه و غیر انسانی با تزریق اسید منسوب به شیراز نگارش شده، شفقت به حیوانات از تاکیدات مسلم اسلام دانسته شده و بر همین اساس از معصومه ابتکار خواسته شده در قبال این مساله سکوت نکرده و عمل کند.

متن این نامه به این شرح است:

سرکار خانم معصومه ابتکار،

ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست،

با سلام و درود،

من هم چون بسیاری از هم نسلانم، روایت برخورد انسانی امام حسن مجتبی با آن سگ گرسنه را در درس بیست و یکم از کتاب تعلیمات دینی دوم ابتدایی دهه ۶۰ خواندم و آموختم؛ کتابی که در دوران حیات بنیانگذار جمهوری اسلامی و توسط متخصصین مذهبی مورد تایید ایشان تدوین و منتشر شده بود و در تمامی مدارس مقطع ابتدایی سراسر کشور تدریس می شد. کما اینکه پیش از آن، روحانیون و معلمین بر منبر و در مکاتب و مدارس، این روایت آموزنده را به پدران و اجدادمان آموختند اما در زمان حال و در حوزه ای که شما مسوول مستقیم حفاظت از آن هستید با همان مخلوقی که آنگونه مورد مهر و شفقت پیشوای دین قرار گرفت چنان می کنند که گویی یا از احادیث و روایات بی خبرند و یا اساسا اعتقادی به این آموزه ها ندارند.

نامحتمل است که سرکار عالی تصاویر و ویدیوی آخرین مورد از قتل عام بی رحمانه سگ ها – علی الظاهر توسط منسوبین حکومت در شیراز – را ملاحظه نفرموده باشید. سکوت و بی عملی شما در قبال این رفتار غیر انسانی با اولین دوست نوع بشر و جانداری وفادارتر از خود بشر، تنها می تواند حامل دو معنا باشد:

یا شما نیز از روایات و احادیث پیشوایان دین، دست کم آنها که به مسوولیتتان مربوط هستند بی اطلاع هستید، که در این صورت کرسی ریاست بر زیرمجموعه ای حساس از یک نظام اسلامی بسی بلندتر از قام معنوی شماست،

و یا توان عمل به دستورات مسلم پیشوایان مذهبی را ندارید، که در این صورت به شما اطمینان می دهم بسیارند آنانی که هم دغدغه دین داشته باشند و هم توانایی ساختن دنیایی که شما نه تنها قادر به ساختنش نبوده اید، بلکه بر ویرانیش نیز افزوده اید.

سرکار خانم ابتکار،

من در سال ۱۳۶۲ در سن ۷ سالگی به آن چهار پرسش انتهای درس بیست و یکم از کتاب تعلیمات دینی دوم ابتدایی پاسخ داده ام. حال به عنوان یک شهروند این کشور، حق دارم همان چهار پرسش را عینا از شما بپرسم و شما نیز به عنوان یک مسوول عالی کشوری، شرعا و قانونا موظفید به این چهار پرسش پاسخ دهید. باشد که مطالعه ابتدایی ترین دروس دینی برای من، برای شما و برای همه ما موثر افتد.

۱- حضرت امام حسن، به آن سگ، چگونه غذا می داد؟

۲- آیا تا به حال شما، به حیوانی غذا داده اید؟

۳- آن سگ، چگونه تشکر می کرد؟

۴- چرا آن مرد می خواست سگ را دور کند؟

با احترام

محمد نادر اخباری

روزنامه نگار و پژوهشگر

۱۳۹۴/۱/۲۸

خراسان، سبزوار

Animal-Rights-Watch-ARW-8410

۶ Comments

 1. مهتاب می‌گه:

  عالی بود متنتون.امبدوارم کمی مسئولین دلشون بلرزه.نماز و روزتون وقتی در برابر ظلم یکوت میکنید و به گونه ای تایید به خداوندیه خدا مقبول نبوده و ریاکاری بیش نیست

 2. آريا می‌گه:

  حالااینایی که دست به این کارای زشت وغیر انسانی میزنندجواب ائمه رو چی میدن؟

 3. ساسان ساکی می‌گه:

  درود بر شماها دلسوزان محیط زیست

  انجمن دوستداران شهر و طبیعت شوش از هر بیانه ای برای محکوم کردن این کار زشت و ناجوان مردانه و غیر انسانی کشتار سگ ها در شیراز حمایت می کند .
  از شما میخواهیم که پیگیر این کار بی خردانه باشید
  منتظر شنیدن حکم برای جانیان این واقعه هستیم
  قطعا قبلا نیز چنین کارهایی انجام داده اند
  لطفا پیگیر باشید و ما را در جریان امر قرار دهید
  در صورت نیاز آرم انجمن را در حمایت از بیانه قرار دهید

  با سپاس فراوان

 4. مریم می‌گه:

  فقط میتونم بگم عالی بود.ممنون از اقای اخباری.حرفاتون کاملا قاطع و قانع کننده بود

 5. شیرین می‌گه:

  در مورد پلنگ هایی ک کشته شدن چطور؟؟؟!!!!! پنجمین پلنگ هم بعد از نوروز در خراسان رضوی بدست دامداران کشته شد، وقتی حیواناتی ک تو دنیا اینقدر کمیاب هستن اینطور راحت بدست ادمها کشته میشن، جای تعجب نیست اینطور رفتار با سگها!
  امیدوارم که جوابگو باشند ولی بعید می دونم حتی برای خانوم ابتکار هم مهم باشه!

 6. elaheh می‌گه:

  Thanks for your letter. I hope that the authorities pay more attention to the animal’s right and ecologic in Iran.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN