Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:  علاقمندان به محیط زیست در ایران معتقدند که برای بسط و گسترش توجه به این عرصه بایستی از تمام ظرفیت های ممکن استفاده کرد.

به گزارش زیست بوم، اخبار آزاردهنده و متاسفانه بسیار پرمشتری کشته شدن گونه های جانوری در کشور باعث شده است که یکبار دیگر موضوع درج تصویر حیات وحش بر روی اسکناس و مسکوکات در شبکه های اجتماعی جان بگیرد.

Animal-Rights-Watch-ARW-8428
دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست که در دو سال اخیر تلاش قابل ستایشی را برای درج تصویر یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی فوتبال و همچنین رایزنی های مکرر برای استفاده از نماد گونه های جانوری دیگر بر البسه ورزشکاران سایر رشته ها انجام داده است می تواند این پروژه را نیز به صورت جدی تری در دستور کار خود قرار دهد.

در اردیبهشت ماه سالجاری دیده بان حقوق حیوانات با درج مطلب و تصاویری در این خصوص نوشت: این پیشنهاد که از شش سال قبل در دستور کار کانون دیده بان حقوق حیوانات بوده و در مذاکرات مختلف به صورت مکرر ارایه شده بود، با روی کار آمدن دولت جدید در سال ۱۳۹۲ به صورت رسمی به سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی ارایه شد. با اینحال و پس از گذشت حدود ۱۷ ماه از ارایه درخواست کتبی، متاسفانه پیگیری های مکرر انجام شده حاکی از آن است که مسوولان این سازمان تمایلی برای انجام وظایفشان ندارند. از آنجا که بیش از ۲۰ مرحله پیگیری حضوری و تلفنی این نامه به قول شفاهی برگزاری جلسه ختم شده و با توجه به کشتار مکرر حیات وحش کشور به ویژه شرایط خاص پلنگ ایرانی و رسالت این مجموعه در دفاع از حقوق حیوانات، رونوشت این درخواست در اختیار رسانه ها قرار می گیرد تا به عنوان یک خواست عمومی تلقی شود.

دیده بان حقوق حیوانات رسما پیشنهاد کرد جهت معرفی گونه های در معرض خطر انقراض و ارزشمند کشور از قبیل یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، خرس سیاه، زاغ بور، گورخر، سمندر غاری لرستان و تمساح گاندو به عموم مردم و اثبات ارزشمندی این گونه ها به ایرانیان و جهانیان از تصاویر، نام و رده حفاظتی آنها در اسکناس و مسکوکات جدید ایرانی استفاده شود.
این تشکل فعال محیط زیستی حتی برای تامین تصاویر حرفه ای گونه های مورد اشاره جهت استفاده در فاز طراحی و هرگونه مشورت تخصصی جهت گونه شناسی و ریخت شناسی پیش از طراحی اعلام آمادگی کرد.

علیرغم رسانه ای شدن این موضوع هنوز خبری دال در اقدامی در این خصوص منتشر نشده است.

گفتنی است در کانادا، که به عنوان دارنده رتبه نخست جهان در ضرب سکه از نظر کیفی شناخته می شود، اکثر مسکوکات نقشی از حیات وحش دارند و در آمریکا، عقاب آمریکایی بر تمام پول ها نقش بسته است.

24403_890
اسکناس در هندوستان

24405_243

 

گونه های حیات وحش بر روی اسکناس کشور نپال

کشورهای آسیای شرقی در رابطه با نقش حیات وحش بر اسکناس و سکه پروژه های زیست محیطی تعریف کرده اند و در کشورهای عرب زبان خاور میانه نیز گونه های جانوری کمیاب به ویژه پرندگان شکاری و غزال عربی به صورت مکرر بر اسکناس ها و سکه ها نقش بسته است. در اکثر کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آفریقایی نیز حیات وحش به عنوان نمادهای اصلی مورد استفاده در انواع پول ها محسوب می شوند.

Animal-Rights-Watch-ARW-8424

Animal-Rights-Watch-ARW-8425 Animal-Rights-Watch-ARW-8426 Animal-Rights-Watch-ARW-8427 Animal-Rights-Watch-ARW-8429 Animal-Rights-Watch-ARW-8430
Animal-Rights-Watch-ARW-8431

۷ Comments

 1. امیر پریزاد می‌گه:

  درود بر شما و سپاس از این همه ذوق و احترام به حیوانات
  موفق باشید

 2. مریم می‌گه:

  خاک بر سرِ مسئولِ بی شعوری که همچین طرحایی زده، پیشنهاد داده و پذیرفته
  خاااااااااااک!

 3. شهروندان می‌گه:

  درود

  خداپسندانه و انسانیست.

  امیدواریم با یاری خدا و با همت مسئولین مربوطه، اجرا شود تا جامعه

  نسبت به رعایت حقوق حیوانات آگاه گردد.

  سپاس

 4. علیرضا می‌گه:

  عالی بود…امیدوارم مسولان کشور پیگیری کنند روش و ایده ی فوق العاده ای بود…

 5. جاوید می‌گه:

  با شعار دادن یا عکس چاپ کردن کاری انجام نمیشه. تا زمانی که با رشوه دادن شکارچی هر کاری که میخواد و تو هر فصلی که میخواد میکنه و تا زمانی که با شکارچیان خارجی بخاطر پول بیشتری میدن برخورد نمیشه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

  • تحریریه می‌گه:

   چاپ چنین تصاویری جهت افزایش آگاهی مردمی است که پلنگ و خرس را به چشم دیو و دد و دشمن می بینند و با سنگ و چوب می کشند نه تفنگ به دستانی که با عطش خون به دنبال میش و قوچند.

 6. Dostar mohet zest va می‌گه:

  ایده بسیار خوبی است اگر اجرا شود.ایشالا موفق باشید.اگر درتلویزیون مسابقاتی به عنوان های مختلف جهت آشنایی با محیط زیست وانواع گونه های جانداران برای همه قشر ازافراد جامعه برگزار شود بدون شک تاثیر خواهد داشت

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN