Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: دختر جوانی توسط گرگ های سیاه ربوده شد و مورد آزار و اذیت قرار گرفت؛ گرگ های سیاه توسط پلیس بازداشت شدند؛ گرگ ها محاکمه شدند؛ گرگ ها اعدام شدند!

این روز ها به کار بردن اسامی و صفات اشتباه ولی عامه پسند برای حیوانات بسیار شایع شده است. از به کار بردن اسامی یوز پلنگ و پلنگ و ببر و جگوار و پانتر به جای هم در رسانه ها تا القای باورهای نادرست در مورد خونخواری و حملات بی دلیل و آدم خواری و…

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات یکی از شایع ترین خطاهای روزمره، به کار بردن صفات نادرست برای حیوانات در اخبار حوادث رسانه هاست. هر روز اخبار بیشماری از سرقت های شبانه خفاشان، حمله عقرب های سیاه به زنان و کودکان، تجاوز گرگ های درنده به دختران جوان، قتل های سریالی خفاش های شب، گرفتار شدن جوانان در دام عنکبوت، اقدام کفتار صفتان در بر هم زدن امنیت عمومی و حمل مواد توسط شغال ها می خوانیم، بدون اینکه احساس کنیم این اخبار اجحاف به حقوق حیوانات است و چنین رفتارهایی فقط و فقط در جوامع بشری رخ می دهد.

رسانه های زرد در این اشتباه پیشرو هستند و برای هر شکل جنایت، حیوانی را آماده بدنام کردن در آستین دارند. متاسفانه رسانه های معتبر نیز گاه از این عبارات استفاده می کنند. خلافکاران محترم هم برای انتساب به حیوانات و کسب محبوبیت بیشتر در بین همقطارانشان اقدام به آلودن نام حیوانات می کنند. پلنگ و عقاب و گرگ خصلتهای ارزشمندی از قدرت و شوکت و هیبت دارند که خلافکار را پر جذبه تر(!) می کند. عقرب و رتیل و خفاش نیز به نوعی؛ اما در اخبار، نام حیوانات بیشتر رنگ و بوی تحقیر دارد تا اقتدار و در هر دو حال دید مردم عادی به حیوانات تخریب خواهد شد؛ دیدی که به دستور عقل و منطق و شرع باید با مهر همراه باشد.

کشتار بی دلیل حیوانات از سر ترس و توهم، محصول مخفی چنین اخباری است. با عادت به چنین اخباری مدیر خانواده حق دارد برای صیانت از خانواده گربه و کلاغ را بترساند؛ اعضای خانواده حق دارند از مورچه بترسند و در این میان عاقبت برخورد هر حیوانی با بشر، مرگ است. کودکی که روزانه از ارتباط با گرگ و عنکبوت و پلنگ و عقرب در جامعه حذر می کند، چگونه در طبیعت برای حیواناتی که همواره با خباثت تصویر می شوند حق حیات قایل خواهد بود؟ چگونه حیات را حق جانداران بداند وقتی همواره عنکبوت ها برایش دام اعتیاد بافته اند و عقرب ها و رتیل ها مترصد گزشند؟ چگونه پلنگ را اقتدار طبیعت بداند وقتی “حمید پلنگ” به خانواده اش متلک می گوید و اهل محل از او بیزارند؟

رسانه ها مورد نظارت هستند؛ مردم به حقانیت رسانه ها باور دارند و رسانه را نوری می دانند که تاریکی ها را روشن می کند. رسانه وظیفه دارد از انتشار اخبار کذب جلوگیری کند و روشنگر باشد؛ ولی آیا محدودیت القای نکاتی اشتباه در پس پرده، مثل آنچه بیان شد نیز در قانون دیده شده؟ آیا چنین القایی از نظر اخلاقی مجاز است؟

در روزگاری که رسانه ها هر روز “تجاوزگری حیوانات” را ترویج و تبلیغ می کنند، ناموس طبیعت ایران، یوز، در حال جدال با انقراض است و پلنگ، اقتدار این طبیعت بر دکل برق تیرباران می شود.

 

http://arw.ir/wp-content/uploads/2010/11/559429_orig.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/06/Animal-Rights-Watch-ARW-1194.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/06/Animal-Rights-Watch-ARW-1196.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2010/12/Animal-rights-watch-ARW-124.jpg

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/07/552874_orig.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/01/Animal-Rights-Watch-ARW-545.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/05/Animal-Rights-Watch-ARW-1004.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/05/Animal-Rights-Watch-ARW-942.jpg

 

_________________________________

خبر مرتبط:

جنایت در حق حیات وحش/ تصویری

آویختن اجساد حیوانات بر درخت، رسمی همه گیر و قابل نکوهش

دار زدن گرگ در آذربایجان/ تصاویر

تکذیب خبر حمله گرگ به پسربچه ۱۰ ساله

یوزپلنگ ایرانی به دام و انسان حمله نمی کند

کشتن توله سگها به جرم ماده بودن

۹ Comments

 1. دستان علوی می‌گه:

  سلام
  من هم در وبلاگم به این موضوع البته فقط در رابطه با گرگ اشاره کردم . دلیلی ندارد رفتار حیوانی خود را به جانورانی نسبت دهیم که از روی قریضه خدادادی رفتارهایی ناپسندانه دارند . البته ما آدمیان رفتارهای آنان را ناپسند تلقی می کنیم .

 2. Platypus می‌گه:

  ممنون دیده بان حقوق حیوانات . دمتان گرم . حیوانات بیچاره ،هم در عزا سر بریده می شوند ، هم در عروسی . هر جنایت و خطایی که در آن مملکت میشود . در نهایت به پای حیوانات نوشته می گردد !!!
  سپیده دم از آئینه پرسیدم :
  «ما ، سر ِ پیازیم آخر
  یا ته ِ پیاز؟! »
  گفت :
  “آنانکه سر ِ پیاز بودند ،
  به تیغ سپرده شدند !
  وانانکه ته ِ پیاز ؛
  به کناری پرتاب !
  و ما لابد مغز ِ پیازیم کاینچنین
  در دیگ ِ داغ ِ روزگار
  جزغاله می شویم ! »

 3. حسام قربانی می‌گه:

  دوست عزیز ( دستان علوی )
  هیچ گاه حیوانات رفتار ناپسند ندارند که از روی غریضه باشد یا نباشد . بلکه رفتارهای آن ها قانون طبیعت است که ممکن است ما به آن بگوییم ناپسند . کمی فکر کنید به گوشت خواری انسان و تولیدات گوشتی و …
  یا بهتر بگویم ما انسان ها قلمرو همه حیوانات را تصرف کردیم تا بر تعداد خود بیفزاییم تصور کنید اگر انسان ها گرسنه بمانند و تا مرگ پیش روند چه به جان یکدیگر می آورند .
  همیشه به یاد داشته باشیم که قانون طبیعت یک قانون است برای زنده ماندن و بقای اصلح ( survival the fittest )

  • مهدی می‌گه:

   دوست عزیز ممنون به خاطر متن اثرگذارتون
   فقط یه نکته در پرانتز!
   لطفا یه کم به املای کلمات دقت کنید!
   به نظرم “فینگیلیش” داره ریشه رسم الخط فارسی رو میخشکونه!
   “غریزه” اینجوری نوشته میشه، پیشنهاد میکنم وقتی به املای کلمه ای شک دارید با گوگل چک کنید تا هم یادآوری بشه و هم اشتباهی پیش نیاد.
   بنده رو به خاطر بحث خارج از موضوع ببخشید.

 4. navid می‌گه:

  سلام.
  خدا به همتون قوت بده که تو راه فرهنگسازی گام بر میدارید.
  برای فرهنگ سازی هرفرد باید یه رسانه باشه.

 5. atefe می‌گه:

  این عکسا واقعا ناراحتم کرد…
  کی یه حیوون ما آدما رو اینجوری و بی دلیل کشته؟
  اسممون رو گذاشتیم انسان و به خودمون افتخار هم میکنیم…متاسفم

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN