Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: عضو انجمن دفاع از حقوق حیوانات گفت: متاسفانه جریمه های مربوط به کشتار حیوانات نادر در کشورمان بسیار پایین بوده و  این جریمه ها بازدارنده نیست.

به گزارش مهر، حامد پاک سیرت در جلسه فوق العاده کارگروه حمایت از محیط زیست شمالغرب کشور که برای بررسی ابعاد کشته شدن یک خرس قهوه ای  درت سراب برگزار شد با بیان اینکه نابودی محیط زیست اولین حربه برای مقابله با حوادث نیست گفت: کشتن یک حیوان وحشی آن هم حیوانی که نسل آن رو به انقراض است قابل توجیه نیست.

پاک سیرت با بیان اینکه مسئولان قضایی  شایسته است ترتیبی اتخاذ کنند که با در نظر گرفتن جریمه های سنگین، زمینه های کشتار حیوانات و گونه های نادر در جامعه از میان برود ادامه داد: طبیعت حیوانات وحشی، ایجاب می کند که برای بدست آوردن غذا به هر اقدامی دست بزنند لذا حمله به این خرس به بهانه اینکه می توانست خسارتی وارد سازد قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه بایستی بررسی شود که اقدام شکارچیان جهت شکار گونه های منحصر به فرد حیات وحش اسباب ورود این خرس به مزارع و باغات روستاییان را سبب شده و یا مسئله دیگری در میان بوده است ادامه داد: بایستی راهکاری برای لغو مجوز حمل اسلحه هایی که با آن تخلف صورت می گیرد توسط مراجع مسئول صورت گیرد وگرنه روند تخلفات استمرار خواهد یافت.

این صاحب نظر مسائل زیس محیطی با بیان اینکه کشتن این حیوان زبان بسته در آستانه روز جهانی حیوانات دوستداران محیط زیست را در شوک فرو برده است ادامه داد: متاسفانه مسئولان ذیربط از حادثه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز درس نگرفته و اجازه دادند تا دوباره چنین حادثه ای رخ دهد.

پاک سیرت با  بیان اینکه جریمه کشتن یک خرس در قانون تنها ۷۰۰ هزار تومان است، گفت: با این جرایم به طور قطع روند کشتار حیات وحش استمرار خواهد یافت.

عضو انجمن دفاع از حقوق حیوانات با اشاره به اینکه درحال حاضر خرس قهوه ای جزو گونه های درمعرض تهدید در استان می باشد، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر آمار دقیقی در زمینه تعداد خرس های قهوه ای موجود در استان در دست نیست.

وی با اشاره به آموزه های دینی در این زمینه یادآور شد: امیرمومنان علی(ع) در نهج البلاغه در مورد رعایت حقوق حیوانات دستورات صریحی آورده و قرآن کریم در آیات متعددی به وجود شعور و درک در حیوانات  اشاره کرده است.

وی ادامه داد: لذا به همین جهت اسلام علاوه بر نهی آزار و اذیت جسمی حیوانات، از آزار روحی آنها نیز به شدت نهی کرده است چنانچه از رسول گرامی اسلام نقل شده که ایشان نهی می‌فرمودند از قتل هر موجودی که روح دارد مگر آنکه جوازی برای آن کار باشد.

پاک سیرت با بیان اینکه در اسلام کشتن و پی کردن حیوانات بدون جهت و دلیل ممنوع شده است یادآور شد: از امام صادق (ع) روایت  شده است  که آن حضرت فرمود:«از کشتن حیوانات به جز افعی، عقرب و موش بپرهیزید» و یا حضرت علی می فرماید اگر تمام دنیا و رو به من پیشنهاد  دهید و در قبال آن بخواهید که دانه گندمی را از دهان یک مورچه بگیرم و آن را  آزار دهم قسم به خدا که اینکار را نخواهم کرد.

صاحبنظر مسائل حقوق بشری با بیان اینکه حقوق حیوانات در ایران رعایت نمی شود ادامه داد: امیدواریم در کشور عزیزمان ایران نیز مثل سایر کشورهای پیشرفته شاهد رعایت روز افزون حقوق حیوانات باشیم که این یک فرهنگ غربی نیست بلکه فرمان خداوند، تعالیم ادیان الهی و حق حیوانات است.

_______________________________

خبر مرتبط :

قتل خرس قهوه ای در سراب توسط شکارچیان/ تصویری

دوباره خرس خشمگین به جای بیهوشی کشته شد!

حمله خرس خشمگین به ۳ روستا در سراب

سر بریدن یک خرس با کارد قصابی در کجور و عکاسی از آن/ تصویر

پس از چهار روز رها شدن در آب رودخانه؛ خرس قهوه ای با صورت پر از ساچمه کشته شد+عکس

مرگ یک خرس در اثر برخورد با قطار در مازندان

دهلران: نیم ساعت جدال خونین و انصراف خرس وحشی از خوردن چوپان!!!

حمله خرسهای خاکستری به یک روستا در شهرستان لردگان

شکار خرس از روبروی هتل در همدان !!!

نقل مکان خرس‌های قحطی زده به مناطق شهری تگزاس

تصادف مرگبار یک خودرو با خرس

توله خرس هایی که مادرشان یک محیط بان است/ تصویری

سرقت ناموفق توله خرس های یتیم گیلان/ دستگیری سارقین

نگهداری دو توله خرس در پارک کوهستان لرستان/ تصویری

تصاویری از دو توله خرس بی مادر در خرم آباد

تصاویر کشاورزی که سرپرست دو توله خرس گمشده شد/ هشدار کارشناسان

مهر مادری یک خرس/ تصویر

کشف دو قلاده توله خرس قهوه ای در شهرستان تالش

۱ Comment

 1. Platypus می‌گه:

  در جهنم آری می گویند
  مار هایی هستند
  که زبیمشان مردم ناچار
  روبه افعی آرند…
  تا وقتی […] است . وضع همین است که همین است .وقتی […] بگوید! وای بحال نوچه های[…] .

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN