Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک شکارچی که قصد داشت «امید»، آخرین بازمانده درنای سیبری در ایران را شکار کند، با فرار پرنده ناکام ماند.

به گزارش سبزپرس، اهالی محل و دامگاه داران فریدونکنار در استان مازندران گزارش دادند که یکشنبه گذشته یک شکارچی قصد داشته تا «امید» را شکار کند اما فرار پرنده این شکارچی غیرمجاز را ناکام می گذارد. از طرف دیگر این شکارچی با اعتراض شدید دامگاه داران و اهالی محل روبرو می شود.
«امید» نامی است که اهالی فریدونکنار به آخرین بازمانده از گله غربی درنای سیبری اطلاق کرده اند. سال گذشته این پرنده نر با مهاجرت به ایران و استان مازندران موجب خوشحالی اهالی فریدونکنار و «ازباران» شد؛ چراکه پیش از این گمان می رفت که گله غربی درناهای سیبری برای همیشه منقرض شده است.
اهالی محل می گویند شکارچی زمانی اقدام به تیراندازی به طرف امید کرد که پرنده از دامگاه خارج شده بود و در زمینی خارج از دامگاه نشسته بود. آنها می گویند که شکارچی اقدام به تیزاندازی به طرف پرنده کرد اما تیرش خطا رفت و امید نیز که ترسیده بود، به سرعت از دید شکارچی خارج شد.
برخی از اهالی می گویند که پس از این اتفاق، پرنده را دیده اند و آثاری از جراحت در بدن آن مشاهده نشده و به احتمال زیاد امید آسیبی ندیده است.
یکی از دامگاه داران به سبزپرس گفت: اداره محیط زیست باید برای این درنا نگهبان تعیین کند. این بار تیر شکارچی خطا رفت. اگر بار دیگر تیر به پرنده بخورد دیگر برای همیشه از همین یک درنا هم محروم می شویم.
او ادامه داد: ما افتخار می کنیم که آخرین درنای سیبری به شهر و روستایمان مهاجرت می کند و نباید اجازه دهیم چنین اتفاقاتی دوباره تکرار شود. اما اداره محیط زیست هنوز کار خاصی برای حفاظت این پرنده انجام نداده. آنها خیلی اوقات حتی نمی دانند که پرنده کجاست و اهالی محل بهتر از آنها می دانند که در هر ساعت پرنده کجا نشسته و چه می کند.
اقدام این شکارچی غیرمجاز در حالی است که مطابق قانونی شکار و صید، جریمه شکار هر درنای سیبری ۱۰ میلیون تومان است. از طرف دیگر در صورتی که این شکارچی موفق به شکار امید می شد، آخرین درنایی که به ایران می آمد نیز از بین می رفت و باید این پرنده از فهرست پرندگان کشور حذف می شد.
پیش از این، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری برنامه عمران ملل متحد و برنامه تسهیلات جهانی محیط زیست، پروژه ای با عنوان پروه حفاظت از درنای سیبری را در دست انجام داشت که سال گذشته این پروژه توسط سازمان ملل متحد تمدید نشد و به پایان رسید. از مهمترین اقداماتی که در این پروژه پیش بینی شده بود، انجام فعالیت های فرهنگی و آموزشی در جوامع محلی برای حفاظت از درنای سیبری بود.
چند سال پیش و همزمان با برگزاری این پروژه نیز، یک شکارچی متخلف یک درنای سیبری را شکار کرده بود. این شکارچی دستگیر شد اما پس از دستگیری گفته بود که درنای سیبری را با قو اشتباه گرفته و قصد شکار این پرنده ارزشمند را نداشته است.

_______________________

خبر مرتبط:

بازگشت امید به طبیعت ایران/ درنای تنهایی که هنوز هم به میهمانی ایران می آید

جهانگردانی که نیاز به حمایت دارند

به انگیزه روز جهانی پرندگان مهاجر(World Migratory Bird Day) جهانگردانی که نیاز به حمایت دارند

بازگشت تنها بازمانده درنای سیبری به ایران

مهمان های پاییزی سرزمین ما و ثروتی که همراه خود می آورند

۲ Comments

  1. ناشناس می‌گه:

    «… چند سال پیش و همزمان با برگزاری این پروژه نیز، یک شکارچی متخلف یک درنای سیبری را شکار کرده بود. این شکارچی دستگیر شد اما پس از دستگیری گفته بود که درنای سیبری را با قو اشتباه گرفته و قصد شکار این پرنده ارزشمند را نداشته است.»

    حالا گیریم که طرف راست می گفته و هدفش شکار قو بوده، مگه شکار قو مجاز و آزاده؟!!

    • ارمین می‌گه:

      نه شکار قو مجاز نیست البته مثلا مجاز نیست ولی اگه مقداری مغز نداشته باشی و یک تفنگ داشته باشی یعنی میتونی هر چی دلت خواست بزنی به جز انسان که اونم اگر خواستی میتونی بری داخل منطقه حفاظت شده و محیط بان رو بزنی البته این فقط در ایران میشه همچین کاری کرد ای بابا مملکت برای ما انسانها قانون نداره چه برسه به حیوان ها و پرنده ها شما با یک تفنگ گلوله زنی در منطقه حفاظت شده بدون اجازه از محیط زیست ان استان بری یک دونه خرس بزنی ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان جریمه و البته شاید اگر اشنا نداشته باشی تفنگ شما رو میگیرن و با مقداری الهی فدات شم و از این حرف ها ظرف ۱۰ روز دوباره تفنگ رو میگیری خوب پس چی شد این یعنی کشور ایران مردمان با فرهنگ و تمدن تاریخ ۳۵۰۰ ساله داریم اما ………………خودت بخون من چی می خوام بگم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN