Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران :مسافرت هزار و خرده ای کیلومتری شش توله شیر از بابلسر به اصفهان، برای سه توله شیر نصف شد؛ سه تا در تهران پیاده شدند و سه تا به اصفهان رسیدند. اما مالک این توله شیرها چه کسی بود؟

مقامات سازمان محیط زیست می گویند سیرکی در اصفهان این توله شیرها را از باغ وحشی در بابلسر خریده و به تهران برده است. همچنین چندبار گفته شده مالک توله شیرهای تهران گرد، فرد معروفی است.
شاید اگر یدک کش اسب که توله شیرها را از بابلسر به اصفهان می برده است، کمی ایمن تر بود، اکنون هیچ شیری در تهران پیدا نمی شد و ماجرای کش دار و مهیجی اتفاق نمی افتاد. اما ظاهرا ماجرا اتفاق ساده ای است؛ این توله شیرها از باغ وحشی در بابلسر خریده شده بودند و به قصد تربیت برای یک سیرک در اصفهان به مقصد این شهر در حرکت بودند که در راه ۳ توله شیر به علت نبود ایمنی در یدک کش به بیرون پرتاب شدند. مسئولان سیرک هم بدون اینکه متوجه این اتفاق شوند ۳ شیر دیگر را به اصفهان رسانده و تازه متوجه حادثه می شوند.دیروز یکی از روزنامه های استان اصفهان، گفتگویی داشت با مدیر اجرایی سیرک ایران ایتالیا و او غیرمجاز بودن حمل سیرک ها را رد می کند.
ابراهیم طریقت پیما، مدیر اجرایی سیرک ایران ایتالیا (خلیل عقاب) به روزنامه اصفهان زیبا گفته است: “به طور شفاهی مجوز های لازم را از سیرک بابلسر گرفتیم وبا این تصورکه این باغ وحش در بابلسر مجوزهای لازم را از محیط زیست اخذ کرده ومشکلی وجود ندارد اقدام به خرید و انتقال شیرها کردیم. وقتی که ما در تهران منتظر ورود شیرها بودیم تا پس از اخذ مجوز آنها را به اصفهان منتقل کنیم با خبر شدیم که شیرها به علت باز شدن در یدک کش در نزدیکی رودهن بیرون افتاده اند ویکی از توله شیر ها هم به علت تصادف کشته شده است.”
نکته جالب اینکه او باغ وحش بابلسر را مقصر می داند: “باغ وحش بابلسر مقصر است و باید پاسخگو باشد چرا که ما نیز در تهران منتظر ورود شیرها بوده ایم. اگر تخلفی بوده، از سوی باغ وحش بوده که برای گرفتن مجوز کوتاهی کرده است.”
گفته شده سه شیر سالم مانده از حادثه شبانه به اصفهان رسیده بودند و پس از بلوای یافتن توله شیرهای دیگر در تهران از مدیران سیرک خواسته شده سه توله شیر دیگر را هم به سازمان محیط زیست برگردانند.
البته در همان روزهای اول پیدا شدن سه توله شیر، گفته شد فردی به مسوولان پارک پردیسان مراجعه می کند و به انها می گوید سه توله شیر گم کرده! نکته اینکه معمولا مکان همیشگی سیرک ایران ایتالیا در تهران (بامالکیت معروف؛ خلیل عقاب) است، همین پارک پردیسان است.

اقدام غیر قانونی دفاع ندارد
از سوی دیگر مریم امیدی کارشناس محیط زیست طبیعی در اداره محیط زیست استان اصفهان با رد گفته های مدیر اجرایی این سیرک به خبرآنلاین می گوید: “در صورتی هم که شیرها از سوی باغ وحش بابلسر وجود داشته اند این امر برای نگهداری انان بوده است و هرگونه خرید وفروش نیاز به مجوز تازه داشته است . این در حالی است که علاوه بر خرید غیر قانونی این توله شیرها هیچ مجوزی هم از سوی نیروی انتظامی ومجاری قانونی دیگر برای ورود این توله شیرها به شهر اخذ نشده وامنیت مردم به خطر افتاده است.”
سیرک ایران ایتالیا این سیرک که از معتبرترین سیرک های فعال کشور است پس از سالها فعالیت در خارج از کشور، سال ۷۰ کار خود را دوباره در ایران شروع کرد و تاکنون در بسیاری از شهرهای ایران برنامه اجرا کرده است. گروه های مختلف از ایتالیا نیز به واسطه این سیرک در نقاط مختلف کشور برنامه اجرا کرده اند. در اصفهان نیز این گروه در مهر ماه وآبان ماه برنامه داشت که با استقبال فراوانی روبرو شد. گفته شده اکنون این سیرک در راه شیراز است و شیرها را قرار بوده در آنجا تربیت کند.
حالا سازمان محیط زیست به علت چند مورد اقدام غیر قانونی از دو شخصیت حقوقی در گیر در این ماجرا شکایت کرده است شرکت حمل کننده این توله شیرها که یک سیرک است و باغ وحش بابلسر آن هم به دو دلیل؛ خرید غیر قانونی بچه شیرها و حمل ونقل این حیوانات بدون در نظر گرفتن مسائل ایمنی.
طبق قانون محیط زیست این افراد جریمه ای نقدی خواهند شد ولی به گفته امیدی اینکه چه جریمه ای برای آنان در نظر گرفته شود به رای کارشناسان محیط زیست و قاضی بستگی دارد. هرچند که جریمه های نقدی در نظر گرفته شده برای تخلفات زیست محیطی در ایران، از ۳دهه پیش تاکنون به روز نشده و بازدارنده نیست.
او درباره شکایت محیط زیست استان اصفهان از سیرک ایران ایتالیا می گوید: “برنامه این گروه به مدت دو ماه در اصفهان برگزار شد و فرصت انان در آبان ماه به اتمام رسیده بود واینکه چرا پس از اتمام برنامه شان دوباره اقدام به آوردن این شیرها کرده اند، جای سوال دارد. ولی چون شیرها در تهران پیدا شده اند سازمان محیط زیست تهران می تواند شاکی باشد.”
البته طبق گفته معاون محیط زیستی وتنوع طبیعی سازمان محیط زیست کشور این سیرک که در اصفهان و چند استان دیگر فعالیت می کرده است تاکنون نیز چندین مورد تخلف داشته است؛ در یک استان به ثبت رسیده، در استانی دیگر فعالیت می کرده و نمونه های تخلف را نیز در پرونده اش داشته است که با این شکایت نیز امکان لغو شدن مجوز آن نیز وجود دارد.

نظارت محیط زیست محدود است
در پاسخ به این سوال که محیط زیست چه نوع نظارتی بر نگهداری گونه های جانوری وتعداد آن ها دارد بخت آور یکی از متولیان راه اندازی برنامه های سیرک در اصفهان می گوید: “محیط زیست صرفا از نظر نوع نگهداری و مکان آن و همچنین بررسی شناسنامه سلامت حیوانات نظارت دارد و اینکه چه نوع حیوانی و از هر گونه چند عدد توسط سیرک ها نگهداری شود هیچ گاه مد نظر نبوده است.”
با این حال این سوال به ذهن می رسد که یک سیرک مگر به چند شیر احتیاج دارد که همزمان شش توله شیر باید خریداری شود و از سویی نظارت خاصی هم بر نوع گونه ها و تعداد آنها از سوی قانون پیش بینی نشده باشد؟
مسوولان سیرک ایران ایتالیا، پاسخگوی این سوال خبرآنلاین نبودند.

منبع خبر آنلاین

دیده بان حقوق حیوانات  به زودی گزارشی مبنی بر تخلفات صورت گرفته در سیرک آقای خلیل عقاب (سیرک ایران -ایتالیا)  منتشر خواهد کرد .

 

۱۱ Comments

 1. Bahman می‌گه:

  فعالیت این سیرک در ایران به این علت دوباره شروع شد که از اروپا اخراج شد!

  چون در همۀ کشورهای اروپایی سیرک حیوانات مترادف آزار حیوانات میباشد پس سیرک خلیل عقاب بعد از اخراج از اروپا به ناچار به ایران که قوانین محکم و پیشگیرانه و متولی در زمینۀ حقوق حیوانات به ویژه حیات وحش ندارد پناه آورده و من و شما هم برای زحماتی که سالیان دراز در شکنجه دادن حیوانات کشیده اند به آنها پول پرداخت میکنیم تا رفتار غیرطبیعی و خارج از عرف مثلاً یک خرس بخت برگرشته رو ببینیم…

 2. آزاده می‌گه:

  کاش اطلاع رسانی بهتری بشه تا همه مردم متوجه بشن رفتن به تماشای سیرک یعنی همدست شدن با شکنجه گران حیوانات بیگناه و در دام افتاده…

  باور کنید حیوانات کتک خورده و آسیب دیده اصلا” تماشایی نیستند… به آنها رحم کنید…
  و سیرکهای بی رحم را تحریم کنید…

 3. محمود می‌گه:

  من همیشه از سیرک بدم میومد
  از بچگی دلم برای حیونها می سوخت که داشتن نمایش احرا میکردن و یکی هی با شلاق محکم به زمین میزد

 4. farideh می‌گه:

  کاملا با آزاده عزیز که همیشه از کامنت ایشان لذت میبرم موافق هستم، تمنای ما از شما دیده بان حقوق حیوانات اینه که در فرهنگ سازی فعال باشید و نسل جوان ما را یاری دهید تا فرهنگ حیوان دوستی و دفاع از طبیعت را آموزش ببیند، سیرک یکی از مکانهای
  حیوان ازاریست حیوان دوستان اتریش چند سال پیش موافق شدن که قانون ممنوعیت حیوانات وحشی مثل شیر پلنگ ، مار ، سوسمار ، فیل ، کرگدن …. را به سیرک به تصویب برسونند
  قانون اخیری که تصویب شد نگهداری حیوانات وحشی حتا مار و عقرب و عنکبوت از حیوانات خانگی بود، قانون ممنوعیت حیوانات وحشی در سیرک در آلمان همین دو ماه پیش تصویب شد دوستان باور کنید که سیاست مدارها و نماینده های مجلس این کشورها نیستند که دلخواهانه این قوانین رو به اجرا میگذارند اکثر بخاطر فعالیت های پیگیر حیوان دوستان و روشن گری بود که آنها را مجبور کردند، هر وقت سیرک هر جا چادرش رو میزد کمیته حیوان دوستان هم به شکل حیوانات جلوی سیرک تظاهرات میکردند و هر روز روزنامه اطلاع رسانی میکرد و همنطور کم کم توجه مردم جالب شد واگر نه نمایندهای مجلس همه جا یکی هستند این مردم هستند که باید حرکت کنند و ان هم فقط با آگاهی میسر هست با PETA در ارتباط باشید اگر صحبت بهنام عزیز درست باشد فقط از طریق افشاگری PETA میشود امید داشت که ایتالیا در مورد این سیرک که اخراج شده اقدامی کنه .
  دیده بان حقوق حیوانات :من قلبا احساس غرور و افتخار میکنم وقتی فعالیت ها و مقالات پر بار شما را میبینم شما قدمهای اول را برداشتید و زمینه بسیار پر باری دارید فقط این روشنگری را باید به مدارس ، کودکستانها ، دانشگاهها و خیابانها و کلان میان مردم برد در غیر این صورت این روشنگری فقط برای کسانی میشود که خود آگاهانه مطالب شما را دنبال میکنند. موافق باشید و دعای حیوانات بی زبان پشت شما .

 5. آلما می‌گه:

  درود بر شما دوستان خدای مهربان
  […]من خواهر رضا هستم از اهواز همونی که لک لک روو براتون فرستاد ابتدا سپاس بسیار بخاطر تلاشی که برای نجات حیوانات مظلوم انجام می دهید می دانم که خداوند این تلاش را می بیند و بی پاسخ نمی گذارد. و اما چندی پیش در اهواز یک نمایشگاه برگزار گردید به اسم انسان ، حیوان و طبیعت که متاسفانه یک آزار واقعی بود در حق چند حیوان بی گناه چند توله شیر و شیر نر، خرس ، گراز و میمون را که بعد از پرس و جو فهمیدیم مال یک سیرک هستند در قفسهایی کوچک و کثیف در وسط سالن گذاشته و مردم نیز برای دیدن آنها دور قفسها جمع شده بودن همه حیوانات دچار افسردگی و اظطراب و حتب کچلی بوده و از استرس مردم در قفسهایشان تکون می خوردن برای دیدن آنها هم بلیطهای ۲ هزار تومنی می فروختن. ما که با دیدن این صحنه ها اشک در چشمان جمع شد که چرا یک سیرک باز برای اینکه پول بیشتری در بیارد باید بهش اجازه بدن این حیوانات را اینجوری بیازارد؟! می خاستم این خبر را زودتر بفرستم که ازش خبر یا گزارش بگیرید ولی نشد الان هم دیر نشده خواهش می کنم مثل همیشه صدای مظلومیت این حیوانات زبان بسته را به گوش دنیا برسانید و اگر امکان دارد به فکر تغییر و یا ایجاد قوانین بازدارنده در این زمینه باشید. بازهم سپاس بیکران ….

 6. شهروند می‌گه:

  آدمایی که دم از حقوق حیوانات میزنند همانهایی هستند که درخیابان به گربه ها لگد میزنند، ته سیگارشان را در خیابان می اندازند تا کبوترها و یاکریمها و کلاغها با خوردنشان بمیرند، در زمستان با دیدن گربه ای که روی کاپوت گرم ماشینشان خوابیده او را وحشت زده میکنند.. بیخود دم از حقوق حیوانات نزنید!
  حیوانات داخل سیرک هم به زندگی در آنجا عادت کرده اند و چون سرمایه سیرک هستند از آنها به خوبی نگهداری میشود. شما نگران آنها نباشید! یک مشت گندم و ته مانده مرغی را که خورده اید و دلتان را زده برای خیوانات بی پناه خیابانی خرج کنید! تیر و کمان و تفنگ شکاری هایتان را نابود کنید و برای اینکه ماهی تازه میل بفرمایید با چماغ نکوبید بر سر قزل آلا!!

  • دیده بان حقوق حیوانات ش می‌گه:

   ممنون از شما،
   متاسفانه بدون استثنا، تک تک جملات سرکار خلاف واقع است.

  • رضا جلالی می‌گه:

   کافر همه را به کیش خود پندارد !!

  • شما مطمئنی ما به گربه ها لگد میزنیم؟
   شاید سرعت لگد زدن ما به افراد بی عقلی که باعث آزار حیوانات میشن انقدر زیاده که باعث خطای دید شما شده
   اون وقت مطمئنید ما سیگار میکشم؟
   بعد مطمئنید که کلاغ و یاکریم ته سیگار میخورن؟
   یعنی انقدر قدرت تشخیص ندارن؟
   اونوقت شما بازم مطمئنید که ما پیاده سرکار نمیریم که مبادا گربه ماده ای که زیر ماشین مون زایمان کرده و با کلی کارتن و پتو -زیر ماشین- براش خونه درست کردیم ازمون ناراحت نشه؟
   بعد شما بازم مطمئنید که ما واسه حیوانات بیشتر از ته مونده غذا و یه مشت گندم هزینه نمیکنیم؟
   مطمئنید که سعی نمیکنیم به بچه ها و شکارچیان آموزش شکار ممنوع ندیم؟
   مطمئنید ما ماهی و گوشت میخوریم و گیاهخوار نیستیم؟

   آخه ما تاحالا فکر میکردیم داریم تمام سعی مون رو واسه آرامش حیوانات میکنیم
   ممنون که آگاهمون کردین که از مترسک بی ریشه تریم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN